Książki O GÓRACH dla dzieci

Czy warto czytać o górach, czy lepiej po prostu wyruszyć na szlak?

Książki o górach przydadzą się zawsze: przed wycieczką (aby się do niej przygotować), w trakcie wędrówki (kiedy pomogą odpowiedzieć na trudne pytania, np. skąd się wzięły góry, albo fundamentalne: po co my w ogóle tam idziemy?), a także po powrocie: żeby powspominać i... zaplanować kolejne trasy!


Zabierając dzieci w góry zaczynamy od najłatwiejszych tras (patrz np: Górskie szlaki na pierwsze wędrówki), za to górskie lektury możemy rozpocząć nawet od najwyższych szczytów!

Książki o Himalajach dla dzieci

1. Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Mount Everest znajdziecie w książce S. Francis i L. Feng "EVEREST",  wyd. ADAMADA:

2. O zdobywcach najwyższego szczytu świata przeczytacie w książce A. Stewart i J. Todd-Stanton "EVEREST Edmund Hilary i Tenzing Norgay. Niesamowita historia", wyd. Wilga:

3. A czy psy chodzą po górach? Dowiecie się w książce A. Włodarczyk "PSYgodana czterech łapach. Diuna w Himalajach", wyd. Bezdroża:

4. Najbardziej pobudzająca wyobraźnię książka o górskich przygodach to opowieść  W. Górskiej "O górze,która wybrała się w świat. Przygody Małej Czantorii", wyd. Stapis:

5. Czy małe nóżki męczą się w górach? Trochę tak, ale i na to jest sposób! Oto nasze biblioteczne odkrycie: P. Beręsewicz "Żeby nóżki chciały iść. Opowiastki wzmacniające", wyd. Literatura:

6. Może macie ochotę na "górskie bazgraki", zagadki i zadania? Polecamy "W góry!" P. Karskiego, wyd. Dwie Siostry:


7. Kusi Was przygoda w górach, może z prawdziwą historią w tle? Poznajcie "Beskid bez kitu" M. Strzeleckiej, wyd. Libra, w wersji "letniej":

...oraz w odsłonie historyczno-zimowej:


*a jeszcze więcej o Łemkach w "Łemkowskiej książeczce" P. Białkowskiej, Fundacja Stara Droga

8, 9, 10... Coś o górach dla przedszkolaków? Czy wiecie, że żubr Pompik poznając polskie parki narodowe wędruje też po górskich ścieżkach? Przeczytajcie książeczki T. Samojlika: Wodospad muflona (Karkonoski PN), Skalny labirynt (PN Gór Stołowych), Żubrza góra (Babiogórski PN), Nieśmiała salamandra (Gorczański PN), Skok kozicy (Tatrzański PN),  Cenna gąsienica (Pieniński PN), Milczenie orlika (Magurski PN) i Kryjówka rysia (Bieszczadzki PN).


Więcej o wyprawach żubra Pompika >>>

 * Dla najmłodszych czytelników przeznaczona jest też wierszowana książeczka "Kogutek Ziutek w Pieninach" wyd. Skrzat.

11. Tatry dla dzieci? Polecamy niezwykły przewodnik: "Tatry. Przewodnik dla dużych i małych", wyd. Wydawnictwo Literackie


12. Przygoda w Bieszczadach? Poczytajcie o spotkaniach z mieszkańcami gór doktor Misi: Misia i jej mali pacjenci. Spotkanie w górach, wyd. Zielona Sowa13. I znowu Bieszczady! Tym razem w towarzystwie dociekliwego reportera-podróżnika, łasicy Dmytra: Wyszymory i inne bieszczadzkie stwory, wyd. Libra

Znacie inne górskie lektury dla dzieciaków?
Dodajcie je koniecznie do naszej listy!

KONKURS?

PS. Tym razem nie mamy dla Was specjalnego konkursu z "książkami o górach", ale za to zachęcamy do dzielenia się swoimi doświadczeniami z rodzinnych górskich wędrówek, przysyłajcie nam opisy Waszych tras! Chętnie je opublikujemy, aby z Waszych doświadczeń mogli skorzystać inni. Dla autorów znajdziemy książkowe upominki  :) Nasz adres e-mail: konkurs.trasadlabobasa@gmail.com

Więcej książek, z którymi odbędziecie domową podróż znajdziecie w naszych cyklach recenzji:


Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2022-01-13
Wczytuję komentarze ...
cancel