Przewrotna podróż wyobraźni. Góra, która wybrała się w świat

Zastanawialiśmy się ostatnio nad kolejną rodzinną górską wycieczką. Po ostatniej wspólnej lekturze nasze dzieci mają jeden cel: Mała Czantoria! Taka jednomyślność rodzeństwa to prawdziwa rzadkość, podobnie jak niezwykła książka O GÓRZE, KTÓRA WYBRAŁA SIĘ W ŚWIAT Weroniki Górskiej.

Podobno chodzimy w góry m.in. dlatego, że one do nas nie przyjdą… a gdyby jednak…? Taka wydawałoby się prosta zamiana miejsc być może stała się pretekstem do opisania podróży Małej Czantorii po Polsce i Europie. Aby ciekawie opisać wędrówkę góry nie wystarczy jednak sam pomysł, potrzeba jeszcze mnóstwo wyobraźni, podpartej magiczną logiką i baśniową realnością. I właśnie to wszystko znajdziecie w opowieści o przygodach tytułowej bohaterki.

Autorka podążając za potencjalnymi pytaniami dziecięcego czytelnika opisuje m.in., czy ludzie zauważyli nieobecność Małej Czantorii, w jaki sposób góra przemieszcza się, aby nikogo nie rozdeptać i nie rozbić przelatującego zbyt nisko samolotu, jak dba o nawodnienie swoich lasów itp.

Jak wiadomo: podróże kształcą!

Mała Czantoria odwiedza swoich bliższych i dalszych krewnych: Łysą Górę, Tatry, Górę Olimp, Wezuwiusza, Alpy oraz Śnieżkę. W swojej opowieści "przemyca" młodemu czytelnikowi wiele faktów ze świata przyrody, geografii, a także geologii. Dowiemy się m.in. które góry są starsze, a które młodsze (i ile mają lat), poznamy zamieszkujące je zwierzęta i rośliny. Nie zabraknie także związanych z nimi legend i opowieści.

Drugie dno opowieści to przedstawione w niej relacje między słynnymi szczytami. Dzięki niezwykłej wyobraźni autorki mamy do czynienia nie z zimnymi skałami, ale bohaterami „z krwi i kości”, między którymi zarysowują się rozmaite relacje, do złudzenia przypominające te znane z naszego, ludzkiego podwórka. Jak to nie tylko w świecie gór bywa, panuje rywalizacja: kto wyższy, piękniejszy, bardziej niebezpieczny. Nic dziwnego, że tytułowa Mała Czantoria, żyjąca w cieniu starszej, wyższej siostry, może być trochę zakompleksiona i nieśmiała.

Czy góra może marzyć o morzu?

Jak już wiemy ciekawość świata nie pozwala górze-marzycielce usiedzieć w miejscu. Jej marzenia są bardzo śmiałe; bo czy to realne, aby góra pływała w morzu? Co jeszcze zamarzy się Małej Czantorii? Droga Pani Weroniko i Mała Czantorio, jest jeszcze tyle pięknych gór na świecie do odwiedzenia! Czekamy na kolejne opowieści!

A dla kogo ta książka? Czytaliśmy ją z 4, 6 i 9- latkami. Jeżeli dziecko potrafi już skupić się na dłuższej narracji to możemy śmiało zaczynać już w wieku ok. 4 lat. Grupą idealną byłyby 5-8-latki, ale i starszym dzieciakom, lubiącym klimat fikcji i baśni lektura sprawi wiele przyjemności (nie zapominając oczywiście o rodzicach!).

O górze, która wybrała się w świat. Przygody Małej Czantorii
 Tekst: Weronika Górska
 Ilustracje kolorowe: Anna Krztoń, ilustracje czarno-białe: Ewelina Awato
 Wydawnictwo STAPIS

PS.1. Więcej lektur dla młodych miłośników górskich wędrówek w naszym artykule KSIĄŻKI O GÓRACH DLA DZIECI. Jeśli lubicie podróże polecamy Wam też artykuły PÓŁKA MŁODEGO PODRÓŻNIKA oraz W POLSKĘ BEZ PLECAKA

PS.2. Po lekturze książki odwiedziliśmy Małą i Wielką Czantorię! Zobaczcie sami:

Polana na grzbiecie Małej Czantorii i widok na Wielką Czantorię
Polana na grzbiecie Małej Czantorii i widok na Wielką Czantorię

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel