Mała i Wielka Czantoria: żółty, zielony i niebieski szlak
w pobliżu: Bielsko-Białabeach_access Trasa w cieniu
wb_sunny Trasa w słońcu
restaurant Restauracja lub bar w pobliżu
sports_tennis Atrakcje dla dzieci
directions_car Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
wc Toaleta na trasie
Pętla na Małą i Wielką Czantorię to piękna widokowa trasa z możliwością odpoczynku w schronisku oraz podziwiania górskich panoram zarówno z widokowych grzbietów i polan, jak i wieży widokowej na szczycie.
Początek trasy na Czantorię:
Parking (dość spory) przy żółtym szlaku, ul. Jelenica:
Początek trasy dość wymagający: ścieżka wznosi się lasem i dopiero po około godzinie odetchniemy od ciągłej wspinaczki.
Na szczyt Małej Czantorii
W momencie kiedy dotrzemy do "kupy kamieni" i połączenia z zielonym szlakiem zacznie się najprzyjemniejszy fragment wędrówki: wkrótce dotrzemy na polanę na grzbiecie Małej Czantorii, tu kończy się żółty szlak.
UWAGA! Na sam szczyt Małej Czantorii prowadzi nieoznakowana leśna ścieżka. Na szczycie polana z widokami.
Wędrujemy dalej zielonym szlakiem... do kolejnej polany - tym razem z górną stacją wyciągu krzesełkowego (punkt gastronomiczny).
Od górnej stacji wyciągu (na zdjęciu widoczna w głębi, na linii lasu) ciągną się piękne widokowe łąki, którymi wznosimy się ku kulminacji Wielkiej Czantorii.
Schronisko na Czantorii
Odtąd idziemy granicą polsko-czeską, aż do kolejnej polany z czeską "Chatą na Czantorii" (to byłe schronisko, dziś funkcjonuje już tylko jako restauracja) oraz polskim punktem gastronomicznym.
Wielka Czantoria - szczyt
Na szczyt Wielkiej Czantorii od schroniska prowadzi stąd szeroka droga, za ok. 15 min będziemy na miejscu!
Na szczycie Wielkiej Czantorii czeka na nas kolejna niewielka polanka, mały punkt gastronomiczny i wieża widokowa (wstęp płatny, w sezonie kolejki).
Ciekawostki o Wielkiej Czantorii
Czy wiecie ile legend i całkiem prawdziwych opowieści krąży o szczycie Czantorii? Przeczytacie o nich w tym artykule:
Czantoria - szlaki, wieża widokowa i schronisko
Wielka Czantoria (995 m n.p.m.) to wprawdzie nie najwyższy, ale za to jeden z najpopularniejszych szczytów w Beskidzie Śląskim. Dzięki kolejce jest bardzo łatwo dostępna, a z tarasu wieży widokowej roztacza się przepiękny widok na okolicę i sąsiednie beskidzkie pasma. Przy dobrej widoczności dostrzeżemy też Tatry i malowniczą słowacką Małą Fatrę. ...
Droga powrotna:
My schodziliśmy do Ustronia niebieskim szlakiem z polany ze schroniskiem: to szeroka, długa kamienista droga. Można też zejść czerwonym szlakiem wzdłuż kolejki na Wielką Czantorię (trasa dość stroma i kamienista), zjechać kolejką z Polany Stokłosica, lub wrócić tą samą drogą żółtym szlakiem.
Jeśli po zejściu niebieskim szlakiem chcemy wrócić do punktu wyjścia (parkingu przy ul. Jelenica) najlepiej po dojściu do ul. Akacjowej skręcić w lewo i zapytać miejscowych o skrót polnymi drogami i ul. Drozdów.
PS. Nasza wycieczka inspirowana była lekturą książki Weroniki Górskiej "O górze, która wybrała się w świat. Przygody Małej Czantorii". Polecamy wszystkim, nie tylko wędrującym po grzbietach i szczytach dwóch Czantorii!
Przewrotna podróż wyobraźni. Góra, która wybrała się w świat
Zastanawialiśmy się ostatnio nad kolejną rodzinną górską wycieczką. Po ostatniej wspólnej lekturze nasze dzieci mają jed ...
PS. Ta trasa została włączona do naszego artykułu "Beskidy - najpiękniejsze szlaki i trasy dla dzieci". Chcesz poznać pozostałe z nich?
Beskidy - najpiękniejsze szlaki i trasy dla dzieci
Beskidy to łagodne, zalesione zbocza, widokowe łąki i hale, setki kilometrów szlaków: łatwych, ale też miejscami dość wymagających. Jaki szlak w Beskidach wybrać na wycieczkę z dziećmi? ...
Data dodania: 2020-11-08
Data aktualizacji: 2023-04-17
Wiecej w regionie Beskid Śląski
o łącznej długości 68 km