Województwo Śląskie - miejsca i atrakcje

Województwo Śląskie - ciekawostki:

  • miastem wojewódzkim są Katowice
  • około 30 procent województwa porastają lasy
  • najwyżej położonym miejscem jest Góra Pięciu Kopców (1 534 m n.p.m.)
  • jest tu 8 parków krajobrazowych
  • znajduje się tu źródło rzeki Wisły
  • są tu dwie pustynie

Katowice

Odwiedzając Katowice koniecznie wybierzcie się na spacer po Nikiszowcu - zabytkowym, ponad stuletnim osiedlu robotniczym. To prawdziwa podróż w czasie! Nie ma tu nowoczesnych budynków, banerów reklamowych. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc osiedla jest budynek byłego szynku - restauracji z pokojami gościnnymi. Znajdująca się na nim mozaika z róż nawiązują do motywu z wstążek będących elementem śląskiego stroju ludowego. Podobno wybór właśnie takiej dekoracji budynku miał sprawić, że mieszkańcy osiedla poczują się tu „jak w domu”.

Nikiszowiec Katowice
Nikiszowiec Katowice

Województwo śląskie - atrakcje

Park Śląski i kolejka Elka

6 km za Katowicami, w Chorzowie znajduje się Park Śląski - rozległy teren zielony z mnóstwem atrakcji dla dzieci: zoo, parkiem rozrywki i prawdziwą kolejką linową, której wagoniki suną z jednego końca parku na drugi. Wyprawa do Parku Śląskiego to rodzinna wycieczka na cały dzień! 

Zamek Ogrodzieniec i Park Miniatur

To jedna z najokazalszych twierdz Szlaku Orlich Gniazd. Bez biletu lub podczas zamknięcia kas można obejść zamek dookoła kamienną ścieżką, w cenie biletu mamy wejście na rozległy dziedziniec i wieżę widokową. Atrakcją w okresie od maja do września są organizowane w niedzielne popołudnia pokazy walk rycerskich i dawnych tańców. 

Zamek Ogrodzieniec, Podzamcze - wejście
Zamek Ogrodzieniec, Podzamcze - wejście

Zamek Ogrodzieniec, Podzamcze - punkt widokowy
Zamek Ogrodzieniec, Podzamcze - punkt widokowy

Beskid Żywiecki zimą - narty i atrakcje

W poniższym artykule znajdziecie opisy stacji narciarskich oraz głównych atrakcji i ścieżek przyrodniczych Beskidu Żywieckiego:

Zima w Zawoi
Zima w Zawoi

Pustynia Błędowska

Pustynia Błędowska znajduje się na granicy dwóch województw: głównie małopolskiego, ale jej zachodni niewielki fragment należy do województwa śląskiego. Jest to największy w Polsce śródlądowy obszar lotnych piasków i wydm śródlądowych. Otoczony lasem teren Pustyni Błędowskiej zajmuje ok 33 km² (niecałe 10 km długości i 4 km szerokości). To wyjątkowe miejsce, które warto odwiedzić o każdej porze roku! 

Pustynia Błędowska
Pustynia Błędowska




cancel