Zima w Beskidzie Żywieckim
Beskid Żywiecki, czyli okolice Żywca, Korbielowa i Zawoi to okolica pełna przepięknych szczytów górskich, z których podziwiać można malownicze widoki oraz walorów przyrodniczych znakomicie opisanych i wyeksponowanych dzięki licznym tablicom edukacyjnym. Nie brakuje tu również ciekawostek historycznych oraz miejsc atrakcyjnych turystycznie. Zimą natomiast region ten oferuje narciarzom liczne stoki o dobrej infrastrukturze, np. Korbielow SKI >>> w masywie Pilska. Do tego ośnieżone, a fakt ten nie jest tak oczywisty w dobie słabych zim.
Beskid Żywiecki na narty
Właściwie to stoki po polskiej stronie granicy nie są stuprocentowym pewnikiem, ale tuż za graniczną Przełęczą Glinne krajobraz zmienia się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Śniegu przybywa z każdym przejechanym kilometrem. Znawcy terenu wyjaśniają to zjawisko w sposób przyziemny: sprawcą jest dział wodny. Tak więc rozciągająca się tuż za granicą słowacka kraina Namestovo jest świetną alternatywą w sytuacji braku zimy po polskiej stronie.
Stacja narciarska Gruniky
Słowackie Ski-centrum Grúniky to stacja narciarska tuż przy granicy, dojazd drogą utwardzoną, duży parking, stok mniejszy idealny dla uczących się i początkujących, jak też stok większy dla bardziej zaawansowanych. Zgubić czy zagubić się tu nie sposób – jedna karczma z toaletą i kasą „karnetową” oraz jedna wypożyczalnia sprzętu narciarskiego. .Odnieśliśmy jednak wrażenie, że „słychać” tu o wiele więcej polskich narciarzy. Sama wypożyczalnia sprzętu to punkt obsługiwany przez polską „Montessori Mountain Schools”. Na co dzień działa tu szkolny klub narciarski, a wypożyczenie sprzętu przebiega miło i profesjonalnie. Płaci się w złotówkach lub euro, podobnie jak przy zakupie karnetów na orczyk.
Beskid Żywiecki - atrakcje w okolicy
Co warto zobaczyć odpoczywając zimą w Beskidzie Żywieckim? Polecamy m.in.
- Wycieczkę samochodową "dookoła Babiej Góry". Warto zobaczyć Królową Beskidów w zimowej szacie! Zimowe wejście na jej szczyt to wyzwanie dla zaawansowanych i dobrze wyposażonych wędrowników, za to niebieski szlaki z przełęczy Krowiarki do schroniska Markowe Szczawiny to propozycja łatwego spaceru dla każdego, także w zimowych warunkach: Przełęcz Krowiarki - Markowe Szczawiny >>>
- Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej - uwaga zimą otwarty tylko do 15! Zwiedzanie skansenu w Zubrzycy Górnej >>> Skansen w Zubrzycy Górnej zimą
- Dyrekcja Babiogórskiego Parku Narodowego w Zawoi - Markowe. Niewielkie muzeum i ścieżki edukacyjne, np. Mokry Kozub. Ścieżka przyrodnicza „Mokry Kozub”oferuje przepiękne widoki na okoliczne wzniesienia, a zwłaszcza na królową Beskidów. Podzielona jest na poszczególne etapy, każdy podsumowany opisem babiogórskiej przyrody, z intrygującym „tytułem”: Polana Odkrywców, Leśna Klasa, itp. Bardzo przyjemnie spędziliśmy tu 1,5 godziny i z całą pewnością możemy polecić ten spacer rodzinom z, nawet bardzo małymi, dziećmi. Więcej o ekspozycji przyrodniczej w Dyrekcji Babiogórskiego Parku Narodowego >>>
- Wieś Orawka wraz z jej „Wawelem”. Chodzi o XVII-wieczny drewniany Kościół p.w. św. Jana Chrzciciela leżący na Szlaku Architektury Drewnianej. Pamięta bardzo dawne dzieje, jak i te bardziej współczesne, jak bohaterską obronę pilotów 3 września 1939 r. Wydarzenie to upamiętnia tablica, grób z flagami państwowymi i pozostałościami samolotu. Zachwyca strzelista wieża kościoła (drewniana!), wnętrze (którego niestety nie mogliśmy zobaczyć na własne oczy), jak również stojąca nieopodal, maleńka dzwonnica (jeden z dzwonów podarował węgierski król Ferdynand IV). A z terenu wokół świątyni (czyli cmentarza zlokalizowanego na wzniesieniu) roztacza się przepiękny widok na tę część Beskidów.
- Wodospad w Sopotni Wielkiej - największy w całych Beskidach, z licznymi progami skalnymi.
- Mosorny Groń - to stacja narciarska w Zawoi, ale wyciągiem krzesełkowym możemy też wjechać na górę bez nart, np. żeby podziwiać widok na Babią Górę, przespacerować się grzbietem, odpocząć i przekąsić ciepły posiłek w górnej stacji.
- Fort Wędrowiec w Węgierskiej Górce. Fort ten „wsławił” się obroną garstki żołnierzy polskich przed wielotysięczną bawarską dywizją górską. Powstrzymanie na 3 dni hitlerowskiego natarcia na Polskę sprawiło, że bitwę pod Węgierską Górką nazwano Westerplatte Południa. Warto poznać ten mało znany fragment wojennej historii i oddać cześć bohaterom.
- Stara Karczma w Jeleśni. Obiekt z XVIII wieku na Szlaku Architektury Drewnianej). Dawniej leżała na szlaku kupieckim łączącym Żywiec z Orawą. Odwiedzana i rabowana była regularnie przez beskidzkich zbójników... Ma ciekawy układ pomieszczeń służących dawniej konkretnym celom, a nakryta jest oryginalnym dachem łamanym. Według podań, strop w centralnej sali przeniesiono z krakowskich Sukiennic w XIX wieku. Dodatkowo, wnętrze urozmaicają ozdoby z bibułki, z których słyną okolice Jeleśni. A jedzenie – palce lizać!
- Zamek Suski i Park Zamkowy w Suchej Beskidzkiej. Ekspozycja muzealna, rozległy park i możliwość spaceru do Kaplicy Konfederatów na Górze Jasień (zimą może być ślisko, droga "pod górkę"). Odpoczynek np. w zabytkowej Karczmie Rzym na Rynku. Więcej o atrakcjach Suchej Beskidzkiej >>>
- Stryszawa - Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej. Możliwość zwiedzania wystawy i udziału w warsztatach - też indywidualnie. Więcej o Beskidzkim Centrum Zabawki Drewnianej >>>
- Żywiec: Rynek, Park Zamkowy ze Starym Zamkiem i Pałacem Habsburgów. Do niedawna mieszkała tu księżna Maria Krystyna Altenburg z Habsburgów – córka dawnych właścicieli pałacu, który to fakt upamiętnia jej pomnik-ławeczka. Dodatkowe atrakcje to m.in. Park Miniatur czy Pałacyk Chiński.
Questy w Beskidzie Żywieckim
Gorąco polecamy Wam spacery z zagadkami czyli "questy".Można spacerować z nimi np. po Zawoi („Siła Zawoi oczami Nowickiego” questy.org.pl >>>), Świnnej koło Krzyżowej („Spacerem po zboczach Łyski” bestquest.pl >>>) czy Węgierskiej Górce („Westerplatte Południa” bestquest.pl).
Data dodania: 2022-01-13
Data aktualizacji: 2022-01-20