Beskid Żywiecki to pasmo górskie znajdujące się na południe od Żywca. Rozciąga się między Zwardoniem na zachodzie, a Suchą Beskidzką, Makowem Podhalańskim i Jordanowem na wschodzie. Główne ośrodki i węzły szlaków to Zawoja i Korbielów. Liczne szlaki Beskidu Żywieckiego startują też m.in. z Żabnicy, Rycerki (Dolnej i Górnej), Sopotni i Rajczy. Najpopularniejsze szczyty do zdobycia to Królowa Beskidów: Babia Góra (wierzchołek Diablak 1725 m n.p.m. to najwyższy szczyt polskich Beskidów), w zachodniej części pasma: Wielka Racza (1236 m n. p. m.) i Rycerzowa Wielka (1226 m n.p.m.), w środkowej części Romanka (1366 m n.p.m.) i Pilsko (1557 m n.p.m.) a we wschodniej m.in. Polica (1369 m n.p.m.) i Jałowiec (1111 m n.p.m.).
Beskid Żywiecki z dziećmi
Beskid Żywiecki to pasmo bardzo dobrze zagospodarowane. Popularne szlaki są dobrze utrzymane i znajdziemy na nich wiele schronisk (aż 11 schronisk PTTK + kilka prywatnych i studenckich). Możemy też skorzystać z kilku kolejek i całorocznych wyciągów (m.in. na Mosorny Groń, na Halę Miziową pod Pilskiem).
Z drugiej strony warto pamiętać, że z uwagi na znaczne wysokości szczytów ich zdobycie będzie wymagało lepszej kondycji i większego wysiłku niż np. wędrówki w sąsiednich pasmach Beskidu Śląskiego lub Małego. Dlatego na początek polecamy Wam np. ścieżki edukacyjne w Zawoi-Markowe lub te łatwe i niedługie trasy:
łatwa
Słowianka z Żabnicy
łatwa
Wielka Racza - żółty szlak z Rycerki
średnia
Najłatwiejszy szlak do Schroniska PTTK na Hali Krupowej - czarny z Sidziny
Z wózkiem w Beskidzie Żywieckim możecie się wybrać np. do schroniska Markowe Szczawiny tzw. Górnym Płajem, żółtym szlakiem Doliną Jałowca z Zawoi Czatoża lub na Halę Boraczą z Żabnicy.
Beskid Żywiecki - najpiękniejsze widoki
Niewątpliwie najpiękniejsze widoki Beskidzie Żywieckim czekają na Was na najwyższych szczytach pasma Babiej Górze, Pilsku oraz najpiękniejszej pętli: Romanka - Rysianka - Lipowska - Redykalna.
średnia
Hala Rysianka, Lipowska, Redykalna, Boracza - pętla z Żabnicy
Pomysły na inne widokowe trasy w Beskidzie Żywieckim znajdziecie także tu:
TOP 5 Beskid Żywiecki - najpiękniejsze widokowe szlaki
Beskid Żywiecki to pasmo górskie na granicy woj. śląskiego i małopolskiego, które słynie z widokowych hal, rozległych panoram. Które szlaki wybrać na wędrówki w Beskidzie Żywieckim? ...
Najwyższe szczyty Beskidy Żywieckiego: Babia Góra i Pilsko
Wybierając się na szczyt Królowej Beskidów pamiętajcie o kapryśnej pogodzie, która często psuje wycieczki na Babią Górę oraz o tym, że masyw jest objęty ochroną Babiogórskiego Parku Narodowego (bilety, zakaz wprowadzania psów). O tym, który szlak na Babią Górę wybrać przeczytajcie tu:
Babia Góra - wszystkie szlaki. Dla dzieci i nie tylko
Babia Góra z Diablakiem (1725 m n.p.m.) - najwyższym szczytem Beskidu Żywieckiego, to perła w koronie najwyższych gór Polski, zasłużenie zwana Królową Beskidów. ...
Bardzo widokowy jest również szczyt drugiego na podium Pilska (1557 m n.p.m.)
Pilsko - szlaki na szczyt
Pilsko (1557 m n.p.m.) to jeden z najwyższych szczytów Beskidu Żywieckiego . Ustępuje jedynie Królowej Beskidów - Babiej Górze (1725 m n.p.m.). Z najwyższego wierzchołka, znajdującego się już po słowackiej stronie, roztacza się niezwykła panorama, m.in. na Tatry. ...
Mimo, że szczyty Romanki, Rysianki, Hali Lipowskiej, Redykalnej i Boraczej ustępują wysokością Babiej Górze i Pilsku wędrówka widokowymi polanami wokół Żabnicy nie ma sobie równych!
średnia
Hala Rysianka, Lipowska, Redykalna, Boracza - pętla z Żabnicy
Beskid Żywiecki - atrakcje dla dzieci i nie tylko!
W czasie pobytu w Beskidzie Żywieckim warto skorzystać też z atrakcji czekających na nas w górskich dolinach i miejscowościach oraz w miastach na granicach regionu (Żywiec, Sucha Beskidzka).
Aby jak najlepiej zapoznać się z kulturą i przyrodą regionu polecamy Wam m.in. odwiedzanie skansenu z Zubrzycy Górnej, czyli Orawskiego Parku Etnograficznego, niewielkiego muzeum przy Dyrekcji Babiogórskiego Parku Narodowego oraz rewelacyjnego Beskidzkiego Centrum Zabawki Drewnianej w Stryszawie.
Ps. Nowe granice Beskidu Żywieckiego
W celu ustalenia granic regionu opieramy się na najnowszych ustaleniach PAN, tj. monografii Regionalna geografia fizyczna Polski opublikowanej w z 2018 r. Zatem dla ścisłości: w zakładce "Beskid Żywiecki" na naszej stronie znajdziecie trasy i miejsca z mezoregionu Beskid Żywiecko-Orawski 513.51, Beskid Żywiecko-Kysucki 513.56. Oznacza to że, nasza zakładka "Beskid Żywiecki" obejmuje także zaliczane wg niektórych klasyfikacji do Beskidu Makowskiego (Średniego) Pasmo Jałowieckie i Mędralową.