Jałowiec - szlaki i pętle

Jałowiec to szczyt na granicy województwa śląskiego i małopolskiego, zaliczany do Beskidu Żywieckiego (lub dawniej Makowskiego). Wzniesienie niezbyt wysokie, góra łatwa do zdobycia, a do tego z piękną widokową polaną na szczycie.

Jałowiec - góra nr 1!

No i ta wysokość! 1111 m.n.p.m.! Jak nasze dzieciaki stwierdziły: góra, też dla tych "gorszych" uczniów ;) Niektórzy twierdzą, że szczyt jest nieco wyższy, ale ciii... nie zmieniajmy tej tabliczki!

Jałowiec, 1111 m n.p.m.
Jałowiec, 1111 m n.p.m.

Jałowiec i Hala Trzebuńska - widoki

Na szczycie Jałowca czeka na nas szałas, miejsca na ognisko, ale przede wszystkim widoki! Panorama od Babiej Góry (ledwo wystaje nad drzewami), przez Pilsko, Rysiankę i Romankę po Baranią Górę

Widok ze szczytu Jałowca: Pilsko "pod chmurką", a za nim Rysianka i Romanka
Widok ze szczytu Jałowca: Pilsko "pod chmurką", a za nim Rysianka i Romanka

Poszczególne szczyty są opisane na tablicy przy szałasie:

Opis panoramy z Jałowca
Opis panoramy z Jałowca

Zaplecza gastronomicznego póki co brak - zabieramy swoje zapasy! Oznaczone na mapach prywatne schronisko na Przełęczy Opaczne jest obecnie nieczynne (stan z czerwca 2023 r.).

Jałowiec - ciekawostki

Dziś przechodzi tu granica województw, kiedyś: granica państwowa. W czasie II wojny światowej znajdowały się tu strażnice na granicy między Generalnym Gubernatorstwem i III Rzeszą. Ruiny strażnic granicznych można znaleźć w okolicy szczytu (za szałasem) i u jego podnóża, na Przełęczy Cichej (przy połączeniu niebieskiego szlaku do Lachowic i "cieżki chatkowej" z czerwonymi domkami na białym tle).

Przełęcz Opaczne, widok na szczyt Jałowca
Przełęcz Opaczne, widok na szczyt Jałowca

Jak dojść na Jałowiec?

Na szczyt Jałowca prowadzi wiele szlaków. Najkrótsze szlaki na Jałowiec prowadzą z Koszarawy (1:30 w jedną stronę), ze Stryszawy Roztoki (1:45 godz. w jedną stronę) i z Zawoi Wełcza (1:45 w jedną stronę). Inne to np. niebieski, zielony + żółty z centrum Zawoi (3 godz. w jedną stronę), żółty z Koszarawy przez Lachów Groń (3 godz. w jedną stronę) oraz zielony + niebieski z Kaczorówki (3:15 godz. w jedną stronę).

Jałowiec - pętle szlaków

Proponujemy Wam dwie pętle szlaków na Jałowiec, obie niezbyt trudne i widokowe.

Pętla na Jałowiec ze Stryszawy:

Wchodzimy zielonym szlakiem na Przełęcz Kolędówki, żółtym przez Przełęcz Opaczne na szczyt Jałowca, a schodzimy niebieskim w kierunku Lachowic przez pełen malowniczych rozlewisk bukowy las do przysiółka Wsiórz.

Stryszawa Matusy - Jałowiec, pętla

średnia
directions_walk

Stryszawa Matusy - Jałowiec, pętla

max 1108 m min 518 m
straighten 12.7km
timer 4h 54min
north_east 693m
south_east 689m

Pętla na Jałowiec z Zawoi:

Z Zawoi Wełcza wchodzimy niebieskim szlakiem na Jałowiec, schodzimy żółtym przez przełęcz Opaczne i drogą asfaltową (szlak rowerowy) z Przełęczy Kolędówki.

Z Zawoi na Jałowiec - pętla

średnia
directions_walk

Z Zawoi na Jałowiec - pętla

max 1108 m min 589 m
straighten 9.8km
timer 3h 47min
north_east 535m
south_east 572m

PS. Jeśli wybieracie się na Jałowiec polecamy Wam wstąpić do niezwykłego muzeum w Stryszawie:

Stryszawa: Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej

Stryszawa: Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej

Najlepsze muzeum zabawek?Takie, w którym możemy się bawić! ...A nawet dosłownie "wejść w świat zabawek": Beskidzkie C ...

Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2023-06-12
Wczytuję komentarze ...
cancel