Jałowiec - szlaki i pętle

Jałowiec to szczyt na granicy województwa śląskiego i małopolskiego, zaliczany do Beskidu Żywieckiego (lub dawniej Makowskiego). Wzniesienie niezbyt wysokie, góra łatwa do zdobycia, a do tego z piękną widokową polaną na szczycie.

Jałowiec - góra nr 1!

No i ta wysokość! 1111 m.n.p.m.! Jak nasze dzieciaki stwierdziły: góra, też dla tych "gorszych" uczniów ;) Niektórzy twierdzą, że szczyt jest nieco wyższy, ale ciii... nie zmieniajmy tej tabliczki!

Jałowiec, 1111 m n.p.m.

Jałowiec i Hala Trzebuńska - widoki

Na szczycie Jałowca czeka na nas szałas, miejsca na ognisko, ale przede wszystkim widoki! Panorama od Babiej Góry (ledwo wystaje nad drzewami), przez Pilsko, Rysiankę i Romankę po Baranią Górę

Widok ze szczytu Jałowca: Pilsko "pod chmurką", a za nim Rysianka i Romanka

Poszczególne szczyty są opisane na tablicy przy szałasie:

Opis panoramy z Jałowca

Zaplecza gastronomicznego póki co brak - zabieramy swoje zapasy! Oznaczone na mapach prywatne schronisko na Przełęczy Opaczne jest obecnie nieczynne (stan z czerwca 2023 r.).

Jałowiec - ciekawostki

Dziś przechodzi tu granica województw, kiedyś: granica państwowa. W czasie II wojny światowej znajdowały się tu strażnice na granicy między Generalnym Gubernatorstwem i III Rzeszą. Ruiny strażnic granicznych można znaleźć w okolicy szczytu (za szałasem) i u jego podnóża, na Przełęczy Cichej (przy połączeniu niebieskiego szlaku do Lachowic i "cieżki chatkowej" z czerwonymi domkami na białym tle).

Przełęcz Opaczne, widok na szczyt Jałowca

Jak dojść na Jałowiec?

Na szczyt Jałowca prowadzi wiele szlaków. Najkrótsze szlaki na Jałowiec prowadzą z Koszarawy (1:30 w jedną stronę), ze Stryszawy Roztoki (1:45 godz. w jedną stronę) i z Zawoi Wełcza (1:45 w jedną stronę). Inne to np. niebieski, zielony + żółty z centrum Zawoi (3 godz. w jedną stronę), żółty z Koszarawy przez Lachów Groń (3 godz. w jedną stronę) oraz zielony + niebieski z Kaczorówki (3:15 godz. w jedną stronę).

Jałowiec - pętle szlaków

Proponujemy Wam dwie pętle szlaków na Jałowiec, obie niezbyt trudne i widokowe.

Pętla na Jałowiec ze Stryszawy:

Wchodzimy zielonym szlakiem na Przełęcz Kolędówki, żółtym przez Przełęcz Opaczne na szczyt Jałowca, a schodzimy niebieskim w kierunku Lachowic przez pełen malowniczych rozlewisk bukowy las do przysiółka Wsiórz.

Stryszawa Matusy - Jałowiec, pętla

średnia
directions_walk

Stryszawa Matusy - Jałowiec, pętla

max 1108 m min 518 m
straighten 12.7km
timer 4h 54min
north_east 693m
south_east 689m

Pętla na Jałowiec z Zawoi:

Z Zawoi Wełcza wchodzimy niebieskim szlakiem na Jałowiec, schodzimy żółtym przez przełęcz Opaczne i drogą asfaltową (szlak rowerowy) z Przełęczy Kolędówki.

Z Zawoi na Jałowiec - pętla

średnia
directions_walk

Z Zawoi na Jałowiec - pętla

max 1108 m min 589 m
straighten 9.8km
timer 3h 47min
north_east 535m
south_east 572m

PS. Jeśli wybieracie się na Jałowiec polecamy Wam wstąpić do niezwykłego muzeum w Stryszawie:

Stryszawa: Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej

Stryszawa: Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej

Najlepsze muzeum zabawek?Takie, w którym możemy się bawić! ...A nawet dosłownie "wejść w świat zabawek": Beskidzkie C ...

Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2023-06-12
Wczytuję komentarze ...
cancel