Jałowiec - szlaki i pętle

Jałowiec to szczyt na granicy województwa śląskiego i małopolskiego, zaliczany do Beskidu Żywieckiego (lub Makowskiego). Wzniesienie niezbyt wysokie, łatwa do zdobycia, za to z piękną widokową polaną na szczycie.

Jałowiec - góra nr 1!

No i ta wysokość! 1111 m.n.p.m.! Jak nasz dzieciaki stwierdziły: góra, też dla tych "gorszych" uczniów ;) Niektórzy twierdzą, że szczyt jest nieco wyższy, ale ciii... nie zmieniajmy tej tabliczki!

Jałowiec 1111 m.n.p.m. - na szczycie
Jałowiec 1111 m.n.p.m. - na szczycie

Jałowiec i Hala Trzebuńska - widoki

Na szczycie Jałowca czeka na nas szałas, miejsca na ognisko, ale przede wszystkim widoki! Panorama od Babiej Góry, przez Pilsko po Baranią Górę. Poszczególne szczyty są opisane na tablicy przy szałasie.

Widok ze szczytu Jałowca
Widok ze szczytu Jałowca

Zaplecza gastronomicznego póki co brak - zabieramy swoje zapasy! Oznaczone na mapach prywatne schronisko na Przełęczy Opaczne jest obecnie nieczynne (maja 2022), a do wspomnianego weekendowego punktu gastronomicznego na Hali Janoszkowej jest ok 4 km (1,5 godz. w jedną stronę).

Jałowiec - ciekawostki

Dziś przechodzi tu granica województw, kiedyś: granica państwowa. W czasie II wojny światowej znajdowały się tu strażnice na granicy między Generalnym Gubernatorstwem i III Rzeszą. Ich ruiny strażnic granicznych można znaleźć w okolicy szczytu (podobno) i u podnóża, na Przełęczy Cichej: przy połączeniu niebieskiego szlaku do Lachowic i ścieżki lokalnej (z czerwonymi domkami na białym tle).

Przełęcz Opaczne, widok na szczyt Jałowca
Przełęcz Opaczne, widok na szczyt Jałowca

Jak dojść na Jałowiec?

Na szczyt Jałowca prowadzi wiele szlaków. Najkrótsze szlaki na Jałowiec to z Koszarawy (1:30 w jedną stronę), ze Stryszawy Roztoki (1:45 godz. w jedną stronę) i z Zawoi Wełcza (1:45 w jedną stronę). Inne to np. niebieski, zielony + żółty z centrum Zawoi (3 godz. w jedną stronę), żółty z Koszarawy przez Lachów Groń (3 godz. w jedną stronę) czy zielony + niebieski z Kaczorówki (3:15 godz. w jedną stronę).

Jałowiec - pętle szlaków

Proponujemy Wam dwie pętle szlaków na Jałowiec, obie niezbyt trudne i widokowe.

Pętla na Jałowiec ze Stryszawy:

Wchodzimy zielonym szlakiem na Przełęcz Kolędówki, żółtym przez Przełęcz Opaczne na szczyt Jałowca, a schodzimy niebieskim w kierunku Lachowic przez pełen malowniczych rozlewisk bukowy las do przysiółka Wsiórz.

Pętla na Jałowiec z Zawoi:

Z Zawoi Wełcza wchodzimy niebieskim szlakiem na Jałowiec, schodzimy żółtym przez przełęcz Opaczne i drogą asfaltową (szlak rowerowy) z Przełęczy Kolędówki.


PS. Jeśli wybieracie się na Jałowiec polecamy Wam wstąpić do niezwykłego muzeum w Stryszawie:Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel