Mosorny Groń - wieża widokowa, szlaki, atrakcje

Mosorny Groń (1047 m n.p.m.) to szczyt w Paśmie Polic, u stóp Babiej Góry. Czeka tu na nas całoroczna kolejka krzesełkowa, restauracja, piknikowe łąki i nowa wieża widokowa, trasy rowerowe MTB, a także sieć szlaków pieszych, umożliwiająca dalsze wędrówki, m.in. na najwyższy szczyt pasma, czyli Policę oraz do schroniska PTTK na Hali Krupowej.

Mosorny Groń - atrakcje
Atrakcje Mosornego Gronia to nie tylko piękne widoki ze szczytu - podobno to właśnie stąd najpiękniej i najpełniej widać cały masyw Babiej Góry. Szczyt Mosornego Gronia to także popularna stacja narciarska zimą, a latem kilometry tras zjazdowych MTB. Czeka tu na was także restauracja z tarasem widokowym (otwarta w dni kursowania kolejki) oraz również widokowe piknikowe łąki. Po szerszą panoramę warto wybrać się na nową wieżę!

Wieża widokowa na Mosornym Groniu
Nowa wieża widokowa powstała na szczycie Mosornego Gronia tuż obok górnej stacji kolejki w 2022 r. Dzięki niej otwierają się przed nami panoramy na 4 strony świata!

Wejście na wieże jest bezpłatne. Na górny taras widokowy prowadzą schody z metalowej kratownicy. Co ważne: tarasy widokowe znajdują na kilku wysokościach, także jeśli ktoś nie ma ochoty wchodzić na samą górę może się zatrzymać także na niższym poziomie.

Barierki na wieży mają bezpieczną wysokość dla dzieci. Dodatkowo można też skorzystać z bezpłatnych lunet.

...a co widać z wieży na Mosornym Groniu?
Przede wszystkim Królową Beskidów: Babia Góra wydaje się być wprost na wyciągniecie ręki. Nad Krowiarkami przy dobrej widoczności zobaczymy Tatry Zachodnie (m.in. Wołowiec i Rohacze). Poza tym zobaczymy też Pilsko, Rysiankę i Romankę oraz Skrzyczne w Beskidzie Ślaskim (zdjęcie powyżej). Na północy czeka na nas widok na Pasmo Jałowieckie i długi grzbiet Beskidu Małego.


Widokowe łąki na Mosornym Groniu
Nie macie ochoty wchodzić na wieżę? A może wolicie cieszyć się widokami z poziomu koca piknikowego? Na Mosornym Groniu znajdziecie mnóstwo miejsca na piknikowanie u stóp Babiej Góry:


Kolejka na Mosorny Groń
Wyciąg krzesełkowy (kanapy 4-osobowe) kursuje z Zawoi-Policzne codziennie w sezonie narciarskim oraz w wakacje, poza tym w weekendy. AKTUALNE DNI i GODZINY OTWARCIA >>>

Mosorny Groń - ciekawostki przyrodnicze i atrakcje dla dzieci
To co jeszcze podoba nam się na Mosornym Groniu to umieszczenie na kanapach oraz specjalnych stojakach całego mnóstwa ciekawostek: ze świata przyrody i lokalnych tradycji i kultury. Czy wiecie np. co to jest "mosor"? To drewniany czerpak wykonany z jednego kawałka drewna.

Jeśli lubicie rozwiązywać zagadki polecamy Wam też zabawę terenową przygotowaną na wakacje 2024 r. (30 maja -31 października 2024 r.):

W ramach gry możecie kupić łączony bilet na dwie kolejki: Mosorny Groń + Góra Żar w niższej cenie oraz zdobyć spcejalną odznakę. Szczegóły: Beskidzki Detektyw >>>
Mosorny Groń - szlaki na szczyt
A może macie ochotę wejść tu o własnych siłach? Albo połączyć przejażdżkę kolejką z górską wędrówką? Mimo, że przez sam szczyt Mosornego Gronia przechodzi tylko jeden żółty szlak do wyboru mamy kilka tras, a z samego Mosornego Gronia także możemy wybrać się na dalsze wędrówki.
Jak zatem wejść na Mosorny Groń?


Najkrótszy szlak na Mosorny Groń
Na szczyt możecie wejść żółtym szlakiem z Zawoi-Podryzowane (2,8 km, niecałe 400 m różnicy wysokości, w jedną stronę ok. 1 godz. 20 min.). Minus tej trasy to duży ruch rowerowy (trasy zjazdowe prowadzą wprawdzie nie szlakiem, ale w bezpośrednim jego sąsiedztwie...).
Polecany szlak na Mosorny Groń
Jeśli macie ochotę wejść pieszo na Mosorny Groń (lub zejść ze szczytu) polecamy Wam nieco dłuższy niebieski szlak z Zawoi-Mosorne. Jego dodatkową atrakcją jest możliwość zobaczenia malowniczego wodospadu na Mosornym Potoku.

średnia
Z Zawoi do wodospadu na Mosornym Potoku i na Mosorny Groń
Po drodze zobaczycie piękny wodospad na Mosornym Potoku:

Z Mosornego Gronia na Cyl Hali Śmietanowej i Policę
Kiedy już będziecie na Mosornym Groniu (wjedziecie kolejką, lub wejdziecie szlakiem) polecamy Wam spacer grzbietem na najwyższy szczyt pasma: Policę, 1369 m n.p.m. To niecałe 2 godz. (4,5 km) w jedną stronę.
Można też dojść jeszcze dalej, do schroniska na Hali Krupowej (2,5 godz., niecałe 7 km w jedną stronę).

średnia
Z Mosornego Gronia na Policę przez Kiczorkę (Cyl Hali Śmietanowej)

Pętla: Mosorny Groń - Schronisko na Hali Krupowej - Polica - Cyl Hali Śmietanowej - Mosorny Groń
Będąc na Mosornym Gorniu warto wybrać się na wędrówkę dookoła Policy, połączoną z wizytą w schronisku PTTK na Hali Krupowej. Proponowana przez nas pętla to w sumie 14 km i 600 m różnicy wysokości do pokonania. Przejście zajmie Wam ok. 4,5 godz. (nie licząc przystanków na trasie i odpoczynku w schronisku)
Z uwagi na strome podejście na żółtym szlaku między Mosornym Groniem a Cylem Hali Śmietanowej proponujemy, aby startując od strony Mosornego Gronia najpierw wybrać szlak zielony, a wracając z Hali Krupowej zdobyć Policę i Cyl Hali Śmietanowej czerwonym szlakiem.
Data dodania:
Data aktualizacji: