Schronisko PTTK na Hali Krupowej - szlaki, widoki, ciekawostki

- -
34 - 236 Sidzina
call 18 4475005; 607 033997    link krupowa.pl

check_circle  W pomieszczeniu
check_circle  Nachylenia terenu
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Możliwość skorzystania z toalety

Schronisko PTTK na Hali Krupowej to klimatyczne i widokowe miejsce w Beskidzie Żywieckim, niedaleko szczytu Policy (1369 m np.m.), które może samo stanowić cel górskiej wycieczki, lub przystanek w czasie dłuższej wędrówki Pasmem Polic.

Spis Treści
Schronisko PTTK na Hali Krupowej im. K. Sosnowskiego, 1152 m n.p.m.
Schronisko PTTK na Hali Krupowej im. K. Sosnowskiego, 1152 m n.p.m.

Schronisko na Hali Krupowej - atrakcje, widoki

Niewątpliwie główną atrakcją schroniska na Hali Krupowej (poza możliwością odpoczynku, zjedzenia ciepłego posiłku, noclegu) jest piękna panorama Tatr. Tak oto prezentują się w całej swojej okazałości:

Widok na Tatry spod schroniska na Hali Krupowej
Widok na Tatry spod schroniska na Hali Krupowej

W sezonie letnim na sąsiedniej hali, tuż przy schronisku prowadzony jest kulturowy wypas owiec. W bacówce można kupić świeże wyroby: przede wszystkim oscypki, ale nie tylko! 

Kaplica Matki Boskiej Opiekunki Turystów na Okrąglicy

Poza tym ze schroniska możemy podejść do zacisznej i bardzo klimatycznej Kaplicy Matki Boskiej Opiekunki Turystów. Ze schroniska na Hali Krupowej dojdziemy tu czerwonym szlakiem w ok. 30 min. (1 km czerwonym szlakiem na wschód, i odbicie w lewo ścieżką bez szlaku, wzdłuż linii energetycznej).

Kapliczka Matki Boskiej Opiekunki Turystów na Okrąglicy
Kapliczka Matki Boskiej Opiekunki Turystów na Okrąglicy

Ze schroniska na Hali Krupowej na Policę

Dla wielu turystów schronisko na Hali Krupowej to przystanek w drodze na Policę - najwyższy szczyt Pasma Polic, liczący aż 1369 m n.p.m. Ze schroniska dojdziemy tam czerwonym szlakiem w ok. 1 godz., do pokonania jest odległość 2,5 km i ok. 230 m różnicy wysokości. Ze szczytu Policy, objętego ochroną aż dwóch rezerwatów zobaczymy m.in. Babią Górę.

Babia Góra z Policy
Babia Góra z Policy

Jeśli brakuje Wam czasu lub sił, aby dojść aż na Policę podejdźcie koniecznie na Kocią Łapę (zwaną też Jasną Górą), czyli widokową łąkę tuż nad przełęczą Kucałową - na prawo od czerwonego szlaku na Policę.

Jak dojść do schroniska na Hali Krupowej? 

Do schroniska na Hali Krupowej prowadzi wiele dróg: zarówno od północy, od strony Zawoi i Skawicy oraz od południa - z Sidziny. Można tu dojść także z Przełęczy Krowiarki, albo aż z doliny Skawy: z Bystrej Podhalańskiej, Osielca i Kojszówki.

Przełęcz Kucałowa - skrzyżowanie szlaków koło schroniska na Hali Krupowej
Przełęcz Kucałowa - skrzyżowanie szlaków koło schroniska na Hali Krupowej

Najkrótszy szlak do schroniska na Hali Krupowej

Pod względem odległości, którą pokonujemy na szczyt najkrótsza droga do schroniska na Hali Krupowej to niebieski szlak ze Skawicy. Od parkingu w na osiedlu Sucha Góra do schroniska mam do przejścia zaledwie 3 km, ale uwaga: będzie stromo! Na tym szlaku mamy do pokonania różnicę wysokości prawie 500 m!

Ze Skawicy na Halę Krupową i Policę

średnia
directions_walk

Ze Skawicy na Halę Krupową i Policę

max 1366 m min 678 m
straighten 4.9km
timer 3h 2min
north_east 727m
south_east 40m

Najłatwiejszy szlak do schroniska na Hali Krupowej

Nieco dłuższy (3,5 km), ale łatwiejszy z uwagi na mniejszą różnicę wysokości do pokonania (zaledwie ok. 400 m) i brak stromych podejść jest czarny szlak z Sidziny Wielkiej Polany. Wchodząc tym szlakiem mijamy ciekawa wychodnię skalną. Plusem jest też to, że wychodząc z Sidziny do schroniska czarnym szlakiem możemy zejść prawie w to samo miejsce innym szlakiem (zielonym).

Najłatwiejszy szlak do schroniska na Hali Krupowej - czarny z Sidziny

średnia
directions_walk

Najłatwiejszy szlak do schroniska na Hali Krupowej - czarny z Sidziny

max 1175 m min 779 m
straighten 3.4km
timer 1h 51min
north_east 406m
south_east 44m
Wychodnia skalna "Księgi Życia" przy czarnym szlaku Sidzina - schronisko PTTK na Hali Krupowej
Wychodnia skalna "Księgi Życia" przy czarnym szlaku Sidzina - schronisko PTTK na Hali Krupowej

Inne szlaki do schroniska na Hali Krupowej

  • zielony z Zawoi Centrum - 10,5 km, 810 m przewyższenia, ok. 4 godz. w jedną stronę;  
  • żółty z Juszczyna Górnego - 8,7 km, 800 m przewyższenia, ok. 3,3 godz. w jedną stronę;    
  • zielony z Sidziny (Dom Wczasów Dziecięcych) - 5 km, 560 m przewyższenia, ok. 2:15 godz. w jedną stronę;
  • niebieski z Sidziny (Dom Wczasów Dziecięcych), przez Judaszkę, Soskę, Krupówkę i Urwanicę (czerwony szlak)  - 11 km, 690 m przewyższenia, ok. 4 godz. w jedną stronę;  
  • niebieski z Przełęczy Zubrzyckiej na Policę i czerwonym do schroniska:  - 6 km, 560 m przewyższenia, ok. 2,5 godz. w jedną stronę;
  • czerwony z Przełęczy Krowiarki przez Syhlec, Kiczorkę i Policę  - 9,5 km, 490 m przewyższenia, ok. 3 godz. w jedną stronę;
  • żółty z Zawoi Lajkonik przez Mosorny Groń, od Kiczorki czerwony szlak przez Policę - 9,5 km, 760 m przewyższenia, ok. 3:45 godz. w jedną stronę. UWAGA! Trasę możemy sobie skrócić (i ułatwić!) korzystając z całorocznej kolejki na Mosorny Groń (zostanie do pokonania 7 km, 400 m różnicy wysokości - do przejścia w ok. 2,5 godz.). Dodatkowa atrakcja po drodze to nowa wieża widokowa na Mosornym Groniu!
  • niebieski z Zawoi Mosorne. Po drodze: wodospad na Mosornym Potoku i wieża widokową na Mosornym Groniu. Od Kiczorki - czerwony szlak przez Policę. W sumie: 10 km, 830 m przewyższenia, ok. 4 godz. w jedną stronę;
Mosorny Groń: wieża widokowa, górna stacja kolejki i restauracja. Fot. PKL
Mosorny Groń: wieża widokowa, górna stacja kolejki i restauracja. Fot. PKL

Szlaki z Dolin Skawy są już dużo dłuższe (ponad 12 km w jedną stronę), za to plusem jest to, że możemy tam dojechać pociągiem.

Z Kojszówki (PKP) 12,5 km (niebieski + czerwony szlak, ok. 4,5 godz.), z Osielca (PKP) 12,8 km (zielony + czerwony szlak, ok. 4:44 godz.), czerwony z Bystrej Podhalańskiej 12, 5 km (5 godz.), lub z Jordanowa (PKP) - 18 km (6 godz.).

Schronisko PTTK na Hali Krupowej im. K. Sosnowskiego
Schronisko PTTK na Hali Krupowej im. K. Sosnowskiego

Schronisko PTTK na Hali Krupowej - fakty i ciekawostki

Historia schroniska PTTK na Hali Krupowej

Pierwsze drewniane schronisko stanęło w tym miejscu już w 1935 r., nosiło nazwę "Pod Policą" (lub "Na Policy"). Spalone w czasie II wojny światowej (obława na partyzantów) odbudowano w 1955 r. i nadano mu imię Kazimierza Sosnowskiego.

Na jakiej hali znajduje się schronisko PTTK na Hali Krupowej?

Pytanie wydaje się Wam nielogiczne? A czy wiecie, że tak naprawdę schronisko na Hali Krupowej nie znajduje się na Hali Krupowej? Hala Krupowa to polana na stokach Okrąglicy, przy zielonym szlaku Sidzina - Hala Krupowa. Tuż obok jest Hala Kucałowa - to ta na grzbiecie, gdzie krzyżują się szlaki. Samo schronisko znajduje się natomiast na skraju Hali Kucałowej, na polanie Sidzińskie Pasionki.

Imprezy na Hali Krupowej

Co roku, w okolicy rocznicy ponownego otwarcia schroniska, czyli w październiku, odbywa się tu impreza pod nazwą Gwiaździsty Zlot Turystów Górskich. W pierwszą niedzielę października odbywa się msza przy kaplicy Matki Boskiej Opiekunki Turystów. Natomiast w sierpniu gromadzą się tu okoliczni górale w ramach spotkania "Juzyna na Hali".

Jan Paweł II w schronisku PTTK na Hali Krupowej?

Nie Jan Paweł II, a jeszcze Karol Wojtyła był tu we wrześniu 1978 r. Była to jego ostatnia górska wyprawa przed wyborem na papieża. Jej trasa prowadziła ze Skawicy niebieskim szlakiem, przez Przełęcz Kucałową i schronisko, czerwonym szlakiem na Policę i dalej do Przełęczy Krowiarki. Na ścianie schroniska znajdziemy tablicę, która upamiętnia tę wycieczkę i wyjątkowego gościa schroniska.

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Beskid Żywiecki


Wczytuję komentarze ...
cancel