Babia Góra - wszystkie szlaki. Dla dzieci i nie tylko

Babia Góra to najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego, perła w koronie najwyższych gór Polski zasłużenie zwana Królową Beskidów. Z drugiej strony to słynna Kapryśnica, która potrafi zaskoczyć niespodziewaną zmianą pogody, porywistym wiatrem i burzą. Wyjątkową przyrodę grzbietu i zboczy Babiej Góry chroni Babiogórski Park Narodowy. Na szczyt prowadzi wiele dróg, zarówno od polskiej, jak i słowackiej strony, a widoki zapierają dech w piersiach!

Szlaki na Babią Górę

Łatwe i trudne, szybkie i widokowe - na Królową Beskidów prowadzi wiele dróg. Który szlak wybierzecie?

Babia Góra: droga z Przełęczy Brona

Babia Góra - jak wejść najszybciej?

Zdecydowanie najszybsza droga na Babią Górę prowadzi z parkingu na Krowiakach czerwonym szlakiem. Oficjalny czas wejścia na szczyt to 2,5 godz. (nasz zaprawiony w górskich trasach 10-latek potrzebował niecałych 2 godzin), czyli wycieczkę tam i z powrotem zamkniemy nawet w niespełna 4 godziny.  

Tak: będzie stromo, będą widoki, będą tłumy... 

Czerwony szlak na Babią Górę - podejście na Gówniak

Najpopularniejszy szlak: pętla na Babią Górę z Krowiarek

Najwięcej osób wybiera następującą trasę: czerwonym szlakiem wchodzi na szczyt Babiej Góry, po czym schodzi przez Przełęcz Brona do schroniska Markowe Szczawiny i wraca na parking niebieskim szlakiem:

Krowiarki, Przełęcz Lipnicka: początek czerwonego i niebieskiego szlaku
Na Babią Górę wchodzimy przez sokolicę czerwonym szlakiem, a ze szczytu kierujemy się w stronę Małej Babiej Góry. Z przełęczy Brona schodzimy do schroniska Markowe Szczawiny (ciepłe posiłki, pamiątki i pieczątka do książeczki!). Ze schroniska wracamy na parking na Krowiarkach wygodną ścieżką niebieskim szlakiem. 

To piękna widokowa trasa (i dlatego tak popularna):

Babia Góra "Kapryśnica" 


Babia Góra z Zawoi Markowe

Jeśli nie chcemy iść w tłumie, ryzykować brak miejsca na parkingu Krowiarki, a jednocześnie mamy ochotę zmierzyć się z większym przewyższeniem, stromą i dłuższą trasą możemy wyruszyć na Babią Górę z Zawoi Markowe.  

Najpierw zielonym szlakiem dojdziemy do schroniska Markowe Szczawiny:

Zielony szlak Zawoja - Markowe Szczawiny

Potem wspinamy się czerwonym szlakiem na Przełęcz Brona i z niej na szczyt Królowej Beskidów.

W sumie ok 3-3,5 godz. wspinaczki, i aż 1000 metrów przewyższenia.

Babia Góra: droga z Przełęczy Brona

A tym skalnym rumowiskiem będziemy wspinać się na szczyt:

Szczyt Babiej Góry od strony Przełęczy Brona

Ze Słowacji - najłatwiejszy szlak na Babią Górę

To będzie długa trasa, na całodzienną wycieczkę.

Ma jednak dużo plusów - nie jest zatłoczona, nie ma tu długich stromych podejść (jak np. na Sokolicę), ani wspinaczki po wielkich kamieniach (jak np. przy podejściu od strony Przełęczy Brona). Poza tym Słowacy pozwalają na Babią Górę wejść z psem:

Babia Góra ze Słowacji


Babia Góra - zielony szlak

Przez Babią Górę przechodzi też zielony szlak, możemy na niego wejść w Zawoi lub od południa - tzw. Pańską Drogą (2,5 godz.). Podobno jest dużo mniej uczęszczany, za to dużo dłuższy (trasa z Zawoi-Czatoża żółtym, potem czarnym i wreszcie zielonym szlakiem - 4 godz.) - jeśli znacie, napiszcie koniecznie!

...a i jest także Perć Akademików, jednokierunkowy żółty szlak z łańcuchami i klamrami. O nim poczytacie na forach i stornach dla bardziej doświadczonych górołazów.

Na szczycie Babiej Góry

Jakkolwiek tu dojdziecie - gratulacje! Zdobyliście najwyższy szczyt Beskidów!

Na Babiej Górze

Czy wiecie, że Babia Góra, Królowa Beskidów jest nazywana Kapryśnicą? To ze względu na bardzo dynamicznie zmieniającą się tu pogodę: możecie cały szlak pokonać we mgle, a na szczycie nagle chmury się rozwieją (...lub niestety odwrotnie).

Uwaga! Na Babiej Górze zawsze wieje - nawet latem warto zabrać kurtki i czapki!


Wczytuję komentarze ...
cancel