Babia Góra z Diablakiem (1725 m n.p.m.) - najwyższym szczytem Beskidu Żywieckiego, to perła w koronie najwyższych gór Polski i Korony Polskich Beskidów, zasłużenie zwana Królową Beskidów. Z drugiej strony to słynna Kapryśnica, która potrafi zaskoczyć niespodziewaną zmianą pogody, porywistym wiatrem i burzą. Wyjątkową przyrodę grzbietu i zboczy Babiej Góry chroni Babiogórski Park Narodowy. Na szczyt prowadzi wiele dróg, zarówno od polskiej, jak i słowackiej strony, a widoki zapierają dech w piersiach!
- Szlaki na Babią Górę
- Babia Góra - jak wejść najszybciej?
- Najpopularniejszy szlak: pętla na Babią Górę z Krowiarek
- Babia Góra z Zawoi Markowe
- Babia Góra z psem - ze Słowacji
- Ze Słowacji - najłatwiejszy szlak na Babią Górę
- Pętla przez Małą Babią Górę
- Babia Góra - zielony szlak
- Perć Akademików - żółty szlak na Babią Górę
- Na szczycie Babiej Góry
- Babia Góra - fakty i ciekawostki
Szlaki na Babią Górę
Łatwe i trudne, szybkie i widokowe - na Królową Beskidów prowadzi wiele dróg. Który szlak wybierzecie?
Babia Góra - jak wejść najszybciej?
Zdecydowanie najszybsza droga na Babią Górę prowadzi z parkingu na Krowiakach czerwonym szlakiem. Oficjalny czas wejścia na szczyt to 2,5 godz. (nasz zaprawiony w górskich trasach 10-latek potrzebował niecałych 2 godzin), czyli wycieczkę tam i z powrotem zamkniemy nawet w niespełna 4 godziny.
Tak: będzie stromo, będą widoki, będą tłumy...
trudna
Czerwony szlak: Krowiarki - Babia Góra
Najpopularniejszy szlak: pętla na Babią Górę z Krowiarek
Najwięcej osób wybiera następującą trasę: czerwonym szlakiem wchodzi na szczyt Babiej Góry, po czym schodzi przez Przełęcz Brona do schroniska Markowe Szczawiny i wraca na parking niebieskim szlakiem:
Na Babią Górę wchodzimy przez Sokolicę czerwonym szlakiem, a ze szczytu kierujemy się w stronę Małej Babiej Góry. Z przełęczy Brona schodzimy do schroniska Markowe Szczawiny (ciepłe posiłki, pamiątki i pieczątka do książeczki!). Ze schroniska wracamy na parking na Krowiarkach wygodną ścieżką niebieskim szlakiem.
To piękna widokowa trasa (i dlatego tak popularna):
trudna
Babia Góra - pętla z Krowiarek przez Markowe Szczawiny
Babia Góra z Zawoi Markowe
Jeśli nie chcemy iść w tłumie, ryzykować brak miejsca na parkingu Krowiarki, a jednocześnie mamy ochotę zmierzyć się z większym przewyższeniem, stromą i dłuższą trasą możemy wyruszyć na Babią Górę z Zawoi Markowe.
Najpierw zielonym szlakiem dojdziemy do schroniska Markowe Szczawiny:
średnia
Zielony szlak Zawoja - Markowe Szczawiny
Potem wspinamy się czerwonym szlakiem na Przełęcz Brona i z niej na szczyt Królowej Beskidów.
W sumie ok 3-3,5 godz. wspinaczki, i aż 1000 metrów przewyższenia.
A tym skalnym rumowiskiem będziemy wspinać się na szczyt:
Babia Góra z psem - ze Słowacji
Warto rozważyć wejście na szczyt Babiej Góry od słowackiej strony. Powodów jest wiele: m.in. tylko tędy możemy legalnie wejść w towarzystwie czworonożnego przyjaciela. Poza tym będzie o wiele spokojniej i łatwiej. Szlaki i pętle ze Słowacji na Babią Górę opisujemy tu:
Babia Góra - szlaki i pętle ze Słowacji
Spis TreściDlaczego warto iść na Babią Górę ze Słowacji?Na Babią Górę z dziećmiSzlaki na Babią Górę ze SłowacjiŻółty szl ...
Ze Słowacji - najłatwiejszy szlak na Babią Górę
Szukacie najłatwiejszej drogi na szczyt Babiej Góry? Polecamy żółty szlak ze Slanej Vody na Słowacji. Trasa jest długa, do pokonania 1000 metrów różnicy wysokości, ale za to brak większych trudności terenowych. Szlak ma bardzo dobrą infrastrukturę - liczne wiaty i ławeczki po drodze:
trudna
Slana Voda - Babia Góra. Żółty szlak
Pętla przez Małą Babią Górę
To będzie długa trasa, na piękną całodzienną wycieczkę.
Ma dużo plusów - nie jest zatłoczona, nie ma tu długich stromych podejść (jak np. na Sokolicę), ani wspinaczki po wielkich kamieniach (jak np. przy podejściu od strony Przełęczy Brona). Przy okazji zaliczymy najpiękniejsze widoki - zarówno tatrzańskie, jak i beskidzkie panoramy.
trudna
Babia Góra ze Słowacji - pętla przez Małą Babią
Babia Góra - zielony szlak
Przez Babią Górę przechodzi też zielony szlak, możemy na niego wejść w Zawoi lub od południa - tzw. Pańską Drogą (2,5 godz.). Podobno jest dużo mniej uczęszczany, za to dużo dłuższy (trasa z Zawoi-Czatoża żółtym, potem czarnym i wreszcie zielonym szlakiem - 4 godz.) - jeśli znacie, napiszcie koniecznie!
Perć Akademików - żółty szlak na Babią Górę
Jest także i Perć Akademików, czyli jednokierunkowy żółty szlak z łańcuchami i klamrami. Żeby wybrać się tu z dziećmi koniecznie najpierw przejdźcie tę drogę samemu i oceńcie, czy na pewno wasze pociechy są już na to gotowe. Każde dziecko ma inną wrażliwość na ekspozycję, inną kondycję i umiejętności wspinaczkowe.
Istotną barierą bez względu na wiek będzie tu na pewno wzrost. Osoby poniżej 150 cm mogą mieć poważne problemy z dosięgnięciem do klamer i samodzielnym podciągnięciem się na skały.
trudna
Perć Akademików - żółty szlak z dziećmi?
Wszystkie szlaki na Babią Górę - mapa:
Na szczycie Babiej Góry
Jakkolwiek tu dojdziecie - gratulacje! Zdobyliście najwyższy szczyt polskich Beskidów!
Czy wiecie, że Babia Góra, Królowa Beskidów jest nazywana Kapryśnicą? To ze względu na bardzo dynamicznie zmieniającą się tu pogodę: możecie cały szlak pokonać we mgle, a na szczycie nagle chmury się rozwieją (...lub niestety odwrotnie).
Uwaga! Na Babiej Górze zawsze wieje - nawet latem warto zabrać kurtki i czapki!
Panorama ze szczytu Babiej Góry
... a oto widok z dachu beskidzkiego świata: wszyscy beskidzcy (i nie tylko beskidzcy) poddani u stóp swojej Królowej:
Babia Góra - fakty i ciekawostki
Czy wiecie wszystko o Babiej Górze? Sprawdźcie!
Babia Góra - fakty i ciekawostki
Poznajcie prawdziwe ciekawostki o Babiej Górze: babiogórskie rekordy: "naj-" i "numery jeden" oraz historyczne fakty związane ze zdobywaniem jej szczytu na przestrzeni wieków. ...
Babia Góra - legendy, opowieści i tajemnice
Skąd się wzięła nazwa Babiej Góry? Jakie tajemnice w sobie kryje i jakie legendy krążą o Królowej Beskidów? Poznajcie najważniejsze z nich! ...
Data dodania: 2021-09-11
Data aktualizacji: 2024-07-09