Hala Miziowa to rozległa niezwykle widokowa łąka na północnym stoku Pilska w Beskidzie Żywieckim. Kiedyś wypasano tu owce, dziś to bardzo popularna stacja narciarska, ważny węzeł szlaków turystycznych.
Hala Miziowa i Schronisko PTTK - widoki i atrakcje
Schronisko PTTK na Hali Miziowej to nowoczesna (gruntowna przebudowa w 2003 r.) i duża baza turystyczna, która tętni życiem przede wszystkim w sezonie narciarskim. Przez cały rok oferuje ciepłe dania, przekąski, napoje i noclegi (noclegi w schronisku PTTK na Hali Miziowej >>>). Baza namiotowa znajduje się tuż obok, na Hali Górowej, przy zielonym szlaku w stronę Sopotni.
Poza wizytą w schronisku (pieczątki, pamiątki) główne atrakcje tego miejsca to oczywiście górskie panoramy: przede wszystkim na majestatyczną sylwetkę królowej Beskidów: Babią Górę, ale także inne pasma Beskidu Żywieckiego.
Jeśli chcemy więcej widoków można podejść na grzbiet ponad halą, nie trzeba od razu zdobywać szczytu Pilska!. Czerwonym lub czarnym szlakiem możemy podejść do granicznego szlaku i górnych stacji wyciągów narciarskich. Tam czekają na nas panoramy na 4 strony świata:
Łąki na Hali Miziowej to też możliwość zabawy w wodzie! W upalny dzień na pewno docenicie chłodną wodę górskiego potoku przy szałasie "Pod Kopcem":
Hala Miziowa - jak dość?
Na Halę Mizową prowadzi wiele szlaków: z Korbielowa (zielony, żółty lub żółty > czarny > zielony), czerwony z Przełęczy Glinne, z Sopotni Wielkiej (zielony lub żółty >czarny > zielony), ze schroniska PTTK na Rysiance (czerwony) lub ze Zlatnej Huty (czarny > niebieski > czerwony).
Kolejka na Halę Miziową
Najłatwiej dotrzeć na Halę Miziową jedną z kolejek krzesełkowych z Korbielowa na Halę Szczawiny. Wszystkie działają w sezonie zimowym/narciarskim. W lecie czasami można skorzystać z wyciągu krzesełkowego Polana Strugi - Hala Szczawiny (czy działa letnia kolejka na Halę Szczawiny? >>>). Wtedy do wejścia zostaje nam 1 km i ok. 200 m przewyższenia. Kolejką nie możemy wwozić zwierząt, sprzętu sportowego ani rowerów.
Najkrótszy szlak na Halę Miziową z Korbielowa
Zielony szlak prowadzi stokami narciarskimi. Jego minus w upalny dzień to duże nasłonecznienie, ale rzeczywiście jest najkrótszy: ok 4 km i 2,5 godz. wspinaczki:
średnia
Zielony szlak z Korbielowa na Halę Miziową i Pilsko
Leśny szlak z Korbielowa na Halę Miziową
Trochę dłuższy (ok 5 km i 3 godz.), ale z to bardziej zacieniony jest żółty szlak:
średnia
Żółty szlak z Korbielowa na Halę Miziową i Pilsko
Hala Miziowa - pętla
Dwa powyższe szalki (zielony i żółty z Korbielowa) można połączyć w pętlę: w sumie 11 km, ok 4 godz. w trasie. Polecamy wejście żółtym (więcej cienia) i zejście zielonym szlakiem (więcej widoków przy schodzeniu).
Najłatwiejszy szlak na Halę Miziową
Najmniej przewyższenia (zaledwie 500 m różnicy wysokości) do pokonania w drodze na Halę Miziową będziemy mieć wybierając czerwony szlak graniczny z Przełęczy Glinne. Dodatkowo trasa prowadzi cały czas przez las, w cieniu, co na pewno będzie istotne w słoneczny, upalny dzień.
średnia
Przełęcz Glinne - Hala Miziowa, czerwony szlak graniczny
Z Hali Miziowej na Pilsko
Będąc na Hali Miziowej być może rozważycie zdobycie szczytu Pilska. Na pewno warto, ale uwaga: nie jest to krótki i łatwy spacer:
Pilsko - szlaki na szczyt
Pilsko (1557 m n.p.m.) to jeden z najwyższych szczytów Beskidu Żywieckiego . Ustępuje jedynie Królowej Beskidów - Babiej Górze (1725 m n.p.m.). Z najwyższego wierzchołka, znajdującego się już po słowackiej stronie, roztacza się niezwykła panorama, m.in. na Tatry. ...
Data dodania: 2022-06-06