Hala Miziowa: schronisko, szlaki, atrakcje

Hala Miziowa to rozległa niezwykle widokowa łąka na północnym stoku Pilska w Beskidzie Żywieckim. Kiedyś wypasano tu owce, dziś to bardzo popularna stacja narciarska, ważny węzeł szlaków turystycznych.

Hala Miziowa - widok od wschodu

Hala Miziowa i Schronisko PTTK - widoki i atrakcje

Schronisko PTTK na Hali Miziowej to nowoczesna (gruntowna przebudowa w 2003 r.) i duża baza turystyczna, która tętni życiem przede wszystkim w sezonie narciarskim. Przez cały rok oferuje ciepłe dania, przekąski, napoje i noclegi (noclegi w schronisku PTTK na Hali Miziowej >>>). Baza namiotowa znajduje się tuż obok, na Hali Górowej, przy zielonym szlaku w stronę Sopotni.

Hala Miziowa i schronisko PTTK na Hali Miziowej

Poza wizytą w schronisku (pieczątki, pamiątki) główne atrakcje tego miejsca to oczywiście górskie panoramy: przede wszystkim na majestatyczną sylwetkę królowej Beskidów: Babią Górę, ale także inne pasma Beskidu Żywieckiego.

Babia Góra z Hali Miziowej

Jeśli chcemy więcej widoków można podejść na grzbiet ponad halą, nie trzeba od razu zdobywać szczytu Pilska!. Czerwonym lub czarnym szlakiem możemy podejść do granicznego szlaku i górnych stacji wyciągów narciarskich. Tam czekają na nas panoramy na 4 strony świata:

Widoki ze szlaku granicznego nad Halą Miziową

Łąki na Hali Miziowej to też możliwość zabawy w wodzie! W upalny dzień na pewno docenicie chłodną wodę górskiego potoku przy szałasie "Pod Kopcem":

Hala Miziowa, Szałas pod Kopcem, ochłoda w górskim strumieniu.

Hala Miziowa - jak dość?

Na Halę Mizową prowadzi wiele szlaków: z Korbielowa (zielony, żółty lub żółty > czarny > zielony), czerwony z Przełęczy Glinne, z Sopotni Wielkiej (zielony lub żółty >czarny > zielony), ze schroniska PTTK na Rysiance (czerwony) lub ze Zlatnej Huty (czarny > niebieski > czerwony).

Hala Miziowa - szlaki

Kolejka na Halę Miziową

Najłatwiej dotrzeć na Halę Miziową jedną z kolejek krzesełkowych z Korbielowa na Halę Szczawiny. Wszystkie działają w sezonie zimowym/narciarskim. W lecie czasami można skorzystać z wyciągu krzesełkowego Polana Strugi - Hala Szczawiny (czy działa letnia kolejka na Halę Szczawiny? >>>). Wtedy do wejścia zostaje nam 1 km i ok. 200 m przewyższenia. Kolejką nie możemy wwozić zwierząt, sprzętu sportowego ani rowerów.

Najkrótszy szlak na Halę Miziową z Korbielowa

Zielony szlak prowadzi stokami narciarskimi. Jego minus w upalny dzień to duże nasłonecznienie, ale rzeczywiście jest najkrótszy: ok 4 km i 2,5 godz. wspinaczki:

Zielony szlak z Korbielowa na Halę Miziową i Pilsko

średnia
directions_walk

Zielony szlak z Korbielowa na Halę Miziową i Pilsko

max 1279 m min 672 m
straighten 4.2km
timer 2h 34min
north_east 610m
south_east 3m

Leśny szlak z Korbielowa na Halę Miziową

Trochę dłuższy (ok 5 km i  3 godz.), ale z to bardziej zacieniony jest żółty szlak:

Żółty szlak z Korbielowa na Halę Miziową i Pilsko

średnia
directions_walk

Żółty szlak z Korbielowa na Halę Miziową i Pilsko

max 1279 m min 601 m
straighten 5.1km
timer 2h 58min
north_east 682m
south_east 4m

Hala Miziowa - pętla

Dwa powyższe szalki (zielony i żółty z Korbielowa) można połączyć w pętlę: w sumie 11 km, ok 4 godz. w trasie. Polecamy wejście żółtym (więcej cienia) i zejście zielonym szlakiem (więcej widoków przy schodzeniu).

Najłatwiejszy szlak na Halę Miziową

Najmniej przewyższenia (zaledwie 500 m różnicy wysokości) do pokonania w drodze na Halę Miziową będziemy mieć wybierając czerwony szlak graniczny z Przełęczy Glinne. Dodatkowo trasa prowadzi cały czas przez las, w cieniu, co na pewno będzie istotne w słoneczny, upalny dzień.

Przełęcz Glinne - Hala Miziowa, czerwony szlak graniczny

średnia
directions_walk

Przełęcz Glinne - Hala Miziowa, czerwony szlak graniczny

max 1279 m min 811 m
straighten 4.9km
timer 2h 29min
north_east 507m
south_east 39m

Z Hali Miziowej na Pilsko

Będąc na Hali Miziowej być może rozważycie zdobycie szczytu Pilska. Na pewno warto, ale uwaga: nie jest to krótki i łatwy spacer:

Pilsko - szlaki na szczyt

Pilsko - szlaki na szczyt

Pilsko to jeden z najwyższych szczytów Beskidu Żywieckiego (1557 m n.p.m.) ...

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel