Ze Skawicy na Halę Krupową i Policę

Miejscowość: Skawica w pobliżu: Sucha Beskidzka
max 1366 m min 665 m
straighten 11.9km
timer 4h 59min
north_east 804m
south_east 805m
trudna - na trasie niebezpieczne miejsca/odcinki
terrain  Nachylenia terenu
beach_access  Trasa w cieniu
restaurant  Restauracja lub bar w pobliżu
directions_car  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
directions_bus  Możliwy dojazd busem lub autobusem
wc  Toaleta na trasie
Trasa: Skawica (remiza) – niebieski szlak (Gibasowa droga, szlak J. Pawła II) – Kucałowa Przełęcz – schronisko PTTK na Hali Krupowej – czerwony szlak – Polica – schronisko PTTK na Hali Krupowej – czerwony szlak - Okrąglica (kapliczka NMP opiekunki turystów) – niebieski szlak - Skawica
Czas przejścia: 5 godz. (bez przystanków)
Długość trasy: 12 km

Niebieski szlak rozpoczyna się w centrum Skawicy (PKS) ale ponieważ bardzo długo prowadzi drogą asfaltową warto podjechać do osiedla Sucha Góra. My zaparkowaliśmy przy remizie (parking na ok. 10 samochodów). Stąd asfaltem podejdziemy tylko kilkadziesiąt metrów i wchodzimy w las.Podejście niebieskim szlakiem bywa trudne: ścieżka miejscami jest bardzo stroma, do tego często prowadzi kamienistym żlebem z luźnymi kamieniami, po których dodatkowo spływają leśne strumyki (ślisko!). To pewnie dlatego zamiast 1 godz 15 min (tak obiecywały znaki) nam ta droga zajęła ok. 2 godz.

Na szczęście strome odcinki poprzerywane są spokojniejszymi odcinkami, na których można chwilę odetchnąć. Po połączeniu z żółtym szlakiem między drzewami migają nam piękne widoki – warto przystanąć choćby na chwilę. A jak wejdziemy na borówkową polanę to znak, że Przełęcz Kucałowa i schronisko jest już tuż tuż!
Na Przełęczy Kucałowej wita nas przepiękny łańcuch Tatr. Stąd możemy od razu skierować się na Policę, lub (tak jak w naszym wypadku) odetchnąć w schronisku PTTK (tuż poniżej przełęczy). W schronisku – poza widokiem na Tatry – ucieszą nas dania obiadowe, słodycze, napoje. Tuż przy schronisku – bacówka z serkami górskimi i plackami z bryzdzą.
Na Policę czerwonym szlakiem ze schroniska szliśmy ok. godziny. Po ciężkich podejściach na niebieskim szlaku miło zaskoczyła nas łagodna leśna ścieżka – znakomita na rozruch po odpoczynku (i smakołykach) w schronisku. W prawdzie druga połowa (po odejściu zielonego szlaku) wspinała się już w górę, ale piękne widoki, pyszne borówki i widoki migające między malowniczymi wykrotami i kikutami świerków.
Na szczycie Policy – znowu Tatry, znowu borówki, ale za to jeszcze na dokładkę: Babia Góra.Po zejściu z Policy… znowu zawitaliśmy w schronisku – tym razem na lody. Przed powrotem odwiedziliśmy jeszcze kapliczkę Matki Boskiej Opiekunki Turystów na Okrąglicy (czerwony szlak z przełęczy, czyli ta ścieżka po lewej stronie). Żeby dojść do kapliczki trzeba po ok. 10 min od przełęczy, przy słupie elektrycznym skręcić z czerwonego szlaku w nieoznakowaną drogę w lewo, pod górę. Po kilku minutach dotrzemy do masztu i drewnianej kapliczki.


W tym miejscu trzeba zboczyć z czerwonego szlaku ściezką w górę


Stąd wróciliśmy na przełęcz (10 min) i niebieskim szlakiem zeszliśmy do Skawicy. Mimo obiecanych 30 min. (znaki) schodziliśmy ok. godziny – strome odcinki z luźnymi mokrymi kamieniami skutecznie nas zwolniły.
Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie: Beskidy-zachód


Wczytuję komentarze ...
cancel