Wielka Racza ze Zwardonia

w pobliżu: Żywiec
średnia - trasa dla młodych wędrowników, możliwe strome podejścia
straighten  Długość 14.8km
timer Czas 6h 6min
north_east Wzniesienia 962m
south_east Zejścia 416m
Profil wysokości:
max 1221 m min 675 m
terrain  Nachylenia terenu
directions_bus  Możliwy dojazd busem lub autobusem
train  Możliwy dojazd pociągiem

Wielka Racza (1236m) to szczyt Beskidu Żywieckiego oraz najwyższe wzniesienie tzw. Worka Raczańskiego -  grupy górskiej znajdującej się na najbardziej wysuniętej na południe i zachód części Beskidów. Podobno w tej części są najpiękniejsze szlaki w Beskidach! Na szlak prowadzący na Wielką Raczę możemy dostać się pociągiem,  z trzeciej najwyżej położonej stacji kolejowej w Polsce. Trasa ze Zwardonia jest jednak trudniejsza i sporo dłuższa od żółtego szlaku z Rycerki,dlatego lepiej zarezerwować sobie na nią cały dzień, bo na powrót może nam zabraknąć czasu. Na szczęście na szczycie czeka schronisko.

Opis Trasy

Szlak jest mocno zróżnicowany od szerokich szutrowych dróg przez podmokłe łąki, leśne ścieżki i wąskie polne dróżki. Widokowo jest dobrze, na wielu odcinkach trasy zachwycimy się piękną panoramą Beskidów, ale wiele odcinków będziemy pokonywać lasem lub wśród zabudowy.

Samą trasę oceniamy jako średnio trudną ponieważ spotkamy na niej 3 dość strome, ale w pełni bezpieczne podejścia. Pierwsze z nich na 4 kilometrze z przełęczy granicznej (755m) na zbocze góry Ożna. Szlak prowadzi nas również przez szczyt Kilula (1087m). Ostatnie strome podejście czeka nas już na końcu szlaku i jest to zdobycie szczytu Wielkiej Raczy.

Wielka Racza ze Zwardonia
Wielka Racza ze Zwardonia - błoto na szlaku
Wielka Racza ze Zwardonia - okolice szczytu Kikula
Wielka Racza ze Zwardonia - Kikula
Wielka Racza ze Zwardonia
Wielka Racza ze Zwardonia
Wielka Racza ze Zwardonia

Wielka Racza

To szczyt graniczny, a sam wierzchołek to rozległa polana z tarasem widokowym i niezaburzonym widokiem w każdą stronę - m.in. na Beskid Żywiecki i słowacką Małą Fatrę i przy dobrej pogodzie nawet Tatry. Ze swoimi 1236 m n.p.m. jest to najwyższy szczyt w okolicy i jeden z wyższych szczytów Beskidu Żywieckiego.  Nazwa szczytu Wielka Racza może wywodzić się od słowa rajczula, które w gwarze żywieckiej oznacza zagrodę owiec, lub od słowa raczyć się, gdyż według podań to właśnie tu, na granicznym wierzchołku włodarze Żywiecczyzny wraz ze swymi węgierskimi przeciwnikami urządzili wielką ucztę, w czasie której raczono się winem.

Wielka Racza - polana na szczycie
Wielka Racza - podejście od schroniska na szczyt (strome kamienie)
Wielka Racza - widok ze szczytu
Wielka Racza - widok ze szczytu
Wielka Racza - poranny przymrozek

Taras Widokowy

Taras widokowy został zbudowany w  1997 r. wspólnie przez Polaków i Słowaków. Na tarasie umieszczone zostały tablice informacyjne przedstawiające rozpościerającą się przed nami panoramę wraz z nazwami widocznych górskich szczytów i ich wysokością.

Schronisko PTTK Wielka Racza

Przy samym szczycie jest schronisko z ciepłymi posiłkami i miejscem na ognisko. Na piętrze znajdziemy mały kącik dla dzieci. Najmocniejszy punkt schroniska to położenie i piękne widoki. Zjeść możemy w wewnętrznej jadalni, lub przy widokowych zewnętrznych stolikach. Jest też kilka miejsc w przeszklonym przedsionku.

Wielka Racza - schronisko
Wielka Racza - schronisko
Wielka Racza - schronisko
Wielka Racza - schronisko (menu rok 2021)
Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie: Beskid Żywiecki


Wczytuję komentarze ...
cancel