Wielka Racza - żółty szlak z Rycerki

w pobliżu: Żywiec
max 1221 m min 740 m
straighten 4.2km
timer 2h 18min
north_east 503m
south_east 23m
łatwa - trasa dostępna dla każdego, bez trudności terenowych
terrain  Nachylenia terenu
wb_sunny  Trasa w słońcu
directions_bus  Możliwy dojazd busem lub autobusem

Wielka Racza 1236 m n.p.m. to szczyt Beskidu Żywieckiego oraz najwyższe wzniesienie tzw. Worka Raczańskiego -  grupy górskiej znajdującej się na najbardziej wysuniętej na południe i zachód części Beskidów. Podobno w tej części są najpiękniejsze szlaki w Beskidach!

Najkrótszy szlak na Wielką Raczę

Żółty szlak z Rycerki Kolonii to najprostsza, najkrótsza trasa na Wielką Raczę. Większość szlaku przebiega odsłoniętym zboczem z przepięknymi widokami. Wspinamy się nieprzerwanie przez całą długość szlaku bo różnica wysokości wynosi sporo bo 500m , ale mamy tylko 23m zejść, czyli nie mamy demobilizujących momentów, gdzie musimy tracić żmudnie zdobytą wysokość tylko po to by za chwilę ponownie się wspinać. Kolejny atut to schronisko na końcu trasy i odsłonięty szczyt Wielkiej Raczy z tarasem widokowy. POLECAMY!!.

Wielka Racza - dojazd i parking

Przy samym początku trasy jest parking. Przystanek busów "Rycerka Kolonia"  jest 800m wcześniej, do początku trasy dojdziemy wąska drogą asfaltową.

Wielka Racza - parking i początek trasy

Opis szlaku na Wielką Raczę

Szlak to szeroka kamienista droga dość łagodna, ale stale pnąca się w górę. Jej pokonanie zajmuje około 2,5 godziny. Brak na trasie płaskich momentów dających dzieciakom nieco wytchnienia, ale też brak bardzo stromych podejść. W dużej części trasa jest odsłonięta więc w lecie może nam doskwierać słońce.

Szlak wije się po zboczach jak wąż, dzięki czemu w kilku miejscach dokładnie widać bruzdę na zboczach, którą będziemy szli, albo już przeszliśmy. Co powiecie na zabawę polegającą na wybranie charakterystycznego punku i oszacowanie ile zajmie dotarcie do niego ? Na pewno pomoże w motywacji :)

Wielka Racza - żółty szlak
Wielka Racza - widoki ze szlaku
Wielka Racza - żółty szlak
Wielka Racza - żółty szlak
Wielka Racza - widoki ze szlaku

Przy samym schronisku z szerokiej drogi szlak zmienia się na wąską leśną ścieżkę.

Wielka Racza - podejście pod schronisko wąską leśną ścieżką

Wielka Racza

To szczyt graniczny, a sam wierzchołek to rozległa polana z tarasem widokowym i niezaburzonym widokiem w każdą stronę - m.in. na Beskid Żywiecki i słowacką Małą Fatrę i przy dobrej pogodzie nawet Tatry. Ze swoimi 1236m jest to najwyższy szczyt w okolicy i jeden z wyższych szczytów Beskidu Żywieckiego.  Nazwa szczytu Wielka Racza może wywodzić się od słowa rajczula, które w gwarze żywieckiej oznacza zagrodę owiec lub od słowa raczyć się, gdyż według podań to właśnie tu, na granicznym wierzchołku włodarze Żywiecczyzny wraz ze swymi węgierskimi przeciwnikami urządzili wielką ucztę, w czasie której raczono się winem.

Wielka Racza - polana na szczycie
Wielka Racza - podejście od schroniska na szczyt (strome kamienie)
Wielka Racza - widok ze szczytu
Wielka Racza - widok ze szczytu
Wielka Racza - poranny przymrozek

Taras Widokowy

Taras widokowy został zbudowany w  1997 r. wspólnie przez Polaków i Słowaków. Na tarasie umieszczone zostały tablice informacyjne przedstawiające rozpościerającą się przed nami panoramę wraz z nazwami widocznych górskich szczytów i ich wysokością.

Schronisko PTTK Wielka Racza

Przy samym szczycie jest schronisko z ciepłymi posiłkami i miejscem na ognisko. Na piętrze znajdziemy mały kącik dla dzieci. Najmocniejszy punkt schroniska to położenie i piękne widoki. Zjeść możemy w wewnętrznej jadalni, lub przy widokowych zewnętrznych stolikach. Jest też kilka miejsc w przeszklonym przedsionku.

Wielka Racza - schronisko
Wielka Racza - schronisko
Wielka Racza - schronisko
Wielka Racza - schronisko (menu rok 2021)

Szlak ze Zwardonia

Na Wielką Raczę możemy również wejść sporo dłuższym szlakiem ze Zwardonia.

Wielka Racza ze Zwardonia

średnia
directions_walk

Wielka Racza ze Zwardonia

max 1221 m min 675 m
straighten 14.8km
timer 6h 6min
north_east 962m
south_east 416m

PS. Ta trasa została włączona do naszego rankingu "TOP 5 Beskid Żywiecki - najpiękniejsze widokowe szlaki". Chcesz poznać pozostałe z nich?

TOP 5 Beskid Żywiecki - najpiękniejsze widokowe szlaki

TOP 5 Beskid Żywiecki - najpiękniejsze widokowe szlaki

Beskid Żywiecki to pasmo górskie na granicy woj. śląskiego i małopolskiego, które słynie z widokowych hal, rozległych panoram. Które szlaki wybrać na wędrówki w Beskidzie Żywieckim? ...

oraz do artykułu artykułu "Piękne widokowe szlaki w Beskidach":

Piękne widokowe szlaki w Beskidach

Piękne widokowe szlaki w Beskidach

Beskidy to lasy, ale nie tylko! To także widokowe polany i otwarte grzbiety, z których rozlegają się przepiękne panoramy na całe morze gór! ...

Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2021-12-19

Wiecej w regionie: Beskid Żywiecki


Wczytuję komentarze ...
cancel