Zamek Ogrodzieniec

Zamkowa - 2 km od Ogrodzieńca
42-440 Podzamcze
call (32) 673 22 20    link www.zamek-ogrodzieniec.pl

check_circle  Na wolnym powietrzu
check_circle  Drogi na wózek z dużymi kołami
check_circle  Utrudnienia dla rodziców z maluchem w nosidełku
check_circle  Głównie w słońcu
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Sklep w pobliżu
check_circle  Dojazd busem lub autobusem
check_circle  Parking
check_circle  Możliwość skorzystania z toalety

Zamek Ogrodzieniec - zwiedzanie

Zamek znajduje się właściwe w miejscowości Podzamcze, 2 km za Ogrodzieńcem. Jest z jedną z najokazalszych twierdz Szlaku Orlich Gniazd. Zrujnowany przez Szwedów w XVI i na początku XVII w. Związana jest z nim legenda o duchu czarnego psa.

Zamek Ogrodzieniec, Podzamcze


Zamek Ogrodzieniec - bilety


Bez biletu możemy obejść zamek dookoła kamienistą ścieżką – przejście z wózkiem trudne, ale możliwe. Zwiedzanie wzgórza płatne (dzieci do lat 6 bezpłatnie), możliwość zakupu biletu łączonego z wejściem na Górę Birów i do Parku Miniatur.

Zamek Ogrodzieniec, Podzamcze - wejście

Zamek Ogrodzieniec - atrakcje

W cenie biletu wejście na rozległy dziedziniec, zwiedzanie ruin zamku górnego – w tym wejście na wieżę widokową (na końcu schodów wejście po stromej drabinie), do sali muzealnej (makieta zamku przed zniszczeniem, projekcja filmu o życiu na zamku), na ekspozycję broni i zbroi rycerskich (1 sala – zobaczymy tu m.in. zbroję husarską, kolczugę, broń palną, armatę) oraz do sali z narzędziami tortur (wejście z dużego dziedzińca).

Zamek Ogrodzieniec, Podzamcze - punkt widokowy


Dodatkową atrakcją są organizowane w niedzielne popołudnia (od maja do końca września) bezpłatne pokazy walk rycerskich i dawnych tańców na dużym dziedzińcu.
Zamek Ogrodzieniec, Podzamcze - pokazy rycerskie

Zamek Ogrodzieniec - informacje praktyczne


Do zamku bez trudu podjedziemy wózkiem (uliczka wiedzie od Rynku Jurajskiego z fontannami między straganami z pamiątkami i punktami gastronomicznymi pod górę). Po Podzamczu, czyli dużym dziedzińcu też możemy się poruszać z wózkiem – droga jest kamienista, wygodniej przejechać bokiem po trawie. Możemy też wejść na dziedziniec zamku.

Zamek Ogrodzieniec, Podzamcze - rozległy dziedziniecZwiedzanie ruin (w tym dojście do sali muzealnej i zbrojowni, wymaga pokonania wielu schodów – w tym stromych, kręconych. Może być problem z przejściem z większym nosidłem-plecakiem, szczególnie w sezonie, kiedy na stromych, kręconych schodach musimy wyminąć się z kimś idącym w przeciwnym kierunku. Barierki na tarasach dostosowane dla dorosłych – trzeba dobrze pilnować młodsze dzieci.

Zamek Ogrodzieniec, PodzamczeNa terenie zamku działa sezonowy punkt gastronomiczny na dziedzińcu i restauracja Karczma Rycerska w podziemiach zamku (zejście po schodach). WC – toi-toi. Na dziedzińcu znajduje się dużo ławek, ale rozległe trawniki zachęcają do rozłożenia koca piknikowego.


Tuż przy zamku znajduje się Park Linowy, Park Miniatur, zobaczymy tu m.in. makietę Zamku Ogrodzieniec. Na jego terenie plac zabaw, toaleta dla niepełnosprawnych z przewijakiem. W pobliżu warto też odwiedzić zrekonstruowaną drewnianą warownię na Górze Birów (ok. 2 km od Zamku Ogrodzieniec):


Oto Zamek Ogrodzieniec wczoraj (w miniaturze) i dziś - w tle:

Park Miniatur, Ogrodzieniec


Dojazd PKS, samochód można za kilka złotych zaparkować na prywatnych podwórkach. Duży parking pod samym zamkiem.

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie: Jura Krakowska


Wczytuję komentarze ...
cancel