Zamek Ogrodzieniec - legenda o Czarnym Psie i kolorowanka dla dzieci

K O L O R U J
DRUKUJ
ZAPISZ PDF
ZAPISZ OBRAZEK
Kolorowanka pochodzi z artykułu:
link Najpiękniejsze zamki Szlaku Orlich Gniazd

Zamek Ogrodzieniec - legenda o Czarnym Psie

Zamek Ogrodzieniec to największy i najpopularniejszy zamek na szlaku Orlich Gniazd. Podobnie jak większość jurajskich twierdz powstał za panowania króla Kazimierza Wielkiego. Podobno nocą straszy pojawiający się w okolicach zamku ogromny czarny pies, który ciągnie za sobą długi, brzęczący łańcuch. Legenda sięga czasów, gdy właścicielem zamku był kasztelan krakowski Stanisław Warszycki - człowiek niezwykle zamożny, ale jednocześnie bardzo chciwy. Charakter miał ciężki i  dla swych poddanych nie był dobrym panem. Znajdującą się pod zamkiem grotę kazał zmienić w salę tortur, zwaną odtąd “Katownią Warszyckiego”. 

Pewnego dnia kazał nawet na oczach całej służby wychłostać swoja żonę, a córce nie dał ani talara w posagu, choć miał bogaty majątek. Po śmierci kasztelana ludzie powiadają, że Warszycki wrócił pod postacią ogromnego zwierzęcia z brzęczącym łańcuchem na szyi i do dziś pilnuje swoich ukrytych skarbów.

Zamek Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec - zwiedzanieZamek znajduje się właściwe w miejscowości Podzamcze, 2 km za Ogrodzieńcem. ...

Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec
Zamek Ogrodzieniec - kolorowanka dla dzieci
Zamek Ogrodzieniec - kolorowanka dla dzieci

Jura Krakowsko-Częstochowska - interaktywna aplikacja dla dzieci

Skąd się wzięła nazwa "Orle Gniazda"? Jakie tajemnice kryją w sobie białe wapienne skały jurajskie? Zapraszamy Was w pełną ciekawostek, interaktywną opowieść o Jurze Krakowsko Częstochowskiej. Przedstawimy w niej postać króla Kazimierza Wielkiego - to właśnie za jego panowania powstały te niezwykłe kamienne twierdze oraz wiele, wiele wiedzy i ciekawostek. Zajrzyjcie do interaktywnej aplikacji dla dzieci Jura Krakowsko-Częstochowska

Aplikacja dla dzieci "Jura Krakowsko-Częstochowska na szpiedzywiedzy.pl
Aplikacja dla dzieci "Jura Krakowsko-Częstochowska na szpiedzywiedzy.pl
Autor:
Data dodania:
cancel