Spacer po Nikiszowcu

Miejscowość: Katowice
max 278 m min 271 m
straighten 1.2km
timer 19min
north_east 12m
south_east 14m
łatwa - trasa dostpna dla każdego, bez trudności terenowych
stroller  Trasa na wózek spacerowy (małe kółka)
restaurant  Restauracja lub bar w pobliżu
shopping_cart  Sklep w pobliżu
sports_basketball  Plac zabaw na trasie
directions_car  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
directions_bus  Możliwy dojazd komunikacją miejską
wc  Toaleta na trasie
baby_changing_station  Miejsce z przewijakiem dla niemowląt na trasie

Katowicki Nikiszowiec

To pomnik historii - stuletnie osiedle robotnicze w Katowicach zostało doskonale zachowane, co ważne: nieoszpecone nowoczesnymi budynkami czy reklamami. Spacer po tym niezwykłym miejscu to prawdziwa podróż w czasie! Co ciekawe, całe osiedle (w tym także np. kościół św. Anny i jego wnętrze) zostały zaprojektowane przez dwóch kuzynów: Emila i Georga Zillmannów.

Nikiszowiec Katowice
Nikiszowiec Katowice
Nikiszowiec Katowice
Nikiszowiec Katowice
Nikiszowiec Katowice
Nikiszowiec Katowice

Budynek byłego szynku

Ozdobiony mozaiką z różami budynek byłego szynku- to najbardziej rozpoznawalne miejsce. Niegdyś mieścił się tu szynk, czyli restauracja, pokoje gościnne i np. kręgielnia. Róże zdobiące ściany nawiązują do motywu z wstążek będących elementem śląskiego stroju ludowego. Podobno wybór właśnie takiej dekoracji budynku miał sprawić, że mieszkańcy osiedla poczują się tu „jak w domu”.

Nikiszowiec Katowice
Nikiszowiec Katowice

Kościół św. Anny

- koniecznie zajrzyjcie do środka. Nam najbardziej spodobało się przedstawienie matki i córki, czyli św. Anny i Marii, zajętych wspólnym… czytaniem książki.

Muzeum Historii Katowic

Na ul. Rymarskiej 4 (w głębi placu naprzeciwko kościoła). To tu znajdziecie punkt informacji turystycznej, ale przede wszystkim bardzo ciekawe wystawy: rekonstrukcję znajdującej się tu niegdyś publicznej prali i magla, wnętrze mieszkania robotniczego oraz wystawę prac słynnej Grupy Janowskiej, czyli lokalnych malarzy-amatorów.

Dział Etnologii Miasta (oddział Muzeum Historii Katowic)

Dział Etnologii Miasta (oddział Muzeum Historii Katowic)

To tu bije serce Nikiszowca! Odwiedzając to zabytkowe robotnicze osiedle koniecznie odwiedźcie trzy stałe wystawy, które ...

fot. Muzeum Historii Katowic
fot. Muzeum Historii Katowic

 …a potem pozostaje tylko pospacerować po okolicznych uliczkach, zajrzeć na otoczone domami mieszkalnymi podwórka, podejść pod budynek nieczynnej już kopalni i szyb (to tu pracowali mieszkańcy osiedla).

Lubicie zagadki? Na ostatniej stronie naszego rodzinnego przewodnika po oddziałach Muzeum Historii Katowic znajdziecie m.in. kilka zagadek dotyczących osiedla Nikiszowiec – rozwiążcie je w czasie wspólnego spaceru! Przewodnik pomoże Wam też przy rodzinnym zwiedzaniu wystaw w nikiszowieckim muzeum. Bezpłatne książeczki znajdziecie w muzeum (do wyczerpania nakładu). Możecie go też pobrać poniżej:

POLECAMY też książkową wyprawę po Nikiszowcu razem z Maćkiem Szpyrką:

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Katowice


Wczytuję komentarze ...
cancel