Beskid Śląski to najbardziej wysunięte na zachód pasmo polskich Beskidów, leżące pomiędzy Ustroniem, Bielsko-Białą i Żywcem. Od wschodu Beskid Śląski graniczy z Beskidem Małym (północny-wschód) oraz Beskidem Żywieckim (południowy-wschód). Główne ośrodki i zarazem węzły szlaków turystycznych w Beskidzie Śląskim to Wisła i Szczyrk, a najbardziej widokowe, najczęściej i najchętniej zdobywane szczyty to Czantoria, Barania Góra, Skrzyczne z Malinowską Skałą oraz Szyndzielnia wraz z sąsiadami: Błatnią i Klimczokiem.
Beskid Śląski z dziećmi
Beskid Śląski z uwagi na popularność regionu, zwłaszcza wśród mieszkańców pobliskiego Śląska, jest uważany za najbardziej "zadeptany" i najmniej "dziki" z Beskidów, za to cieszy się najlepszą infrastrukturą: jest tu najwięcej schronisk turystycznych na szlakach (np. Szyndzielnia, Klimczok, Błatnia, Czantoria, Stożek Wielki, Stefanka na Koziej Górze), najwięcej całorocznych kolejek i wyciągów (np. na Skrzyczne, na Czantorię), a trasy turystyczne są bardzo dobrze oznakowane i utrzymane.
Niewątpliwie to wszystko ma to ogromne znaczenie, kiedy chcemy wybrać się w góry z dziećmi!
Beskid Śląski - najpiękniejsze widoki
W góry wybieramy się przede wszystkim po to, żeby... chodzić po górach, zdobywać szczyty i podziwiać przepiękne rozległe panoramy. Beskid Śląski oferuje nam wiele widokowych grzbietów (np. między Malinowską Skałą i Skrzycznem, Ochodzita w Koniakowie, grzbiet Cieńkowski nad Wisłą), a tam, gdzie wierzchołki gór są zalesione powstały wieże widokowe (np. Barania Góra, Czantoria Wielka) które pozwalają nam wznieść się ponad korony drzew i cieszyć oczy szerokimi i dalekimi panoramami.
Szlaki w Beskidzie Śląskim
Czy wiecie, że to w Beskidzie Śląskim rozpoczyna się słynny długodystansowy (najdłuższy w Polsce) Główny Szlak Beskidzki? Początek czerwonych znaków znajduje się w Ustroniu (PKS Ustroń Zdrój), koniec - dopiero po 496 km w Wołosatem w Bieszczadach. Poza głównym, czerwonym warto też pospacerować po innych "kolorowych trasach", zdobyć najwyższy szczyt pasma, czyli Skrzyczne, "obie Czantorie", czy łatwo dostępną Szyndzielnię:
średnia
Niebieski szlak na Skrzyczne z Lipowej
średnia
Mała i Wielka Czantoria: żółty, zielony i niebieski szlak
średnia
Szyndzielnia. Pętla: szlak czerwony i zielony
Beskid Śląski - atrakcje dla dzieci i nie tylko!
Co poza górami warte jest naszej uwagi w okolicy Ustronia, Wisły i Szczyrku? Baza turystyczna oferuje całe mnóstwo różnorodnych atrakcji także w dolinach! Gorąco polecamy Wam np. odwiedzić Jezioro Czerniańskie w Wiśle (to zbiornik, w którym u stóp Baraniej Góry łączą się Biała i Czarna Wisełka, dając wspólnie początek królowej polskich rzek) i wybrać się na spacer wyasfaltowaną Doliną Białej Wisełki do kaskad Rodła. Asfaltowa droga (doskonała np. na leśny spacer wózkiem) prowadzi Doliną Zimnika:
Warto wstąpić też np. do Leśnego Parku Niespodzianek na Równicy w Ustroniu, do Centrum Edukacji Ekologicznej w Wiśle oraz wybrać się na wycieczkę do najbardziej zacisznego zakątka Beskidu Śląskiego (a właściwie już Międzygórza Jabłonkowsko - Koniakowskiego), czyli "Trójwsi Beskidzkiej" (Istebna - Jaworzynka - Koniaków) oraz "Trójstyku granic" (PL - SK - CZ) w Jaworzynce.
Ps. Nowe granice Beskidu Śląskiego - mapa
W celu ustalenia granic regionu opieramy się na najnowszych ustaleniach PAN, tj. monografii Regionalna geografia fizyczna Polski opublikowanej w z 2018 r. Zatem dla ścisłości: w zakładce "Beskid Śląski" na naszej stronie znajdziecie trasy i miejsca z mezoregionów: Beskid Śląski 513.45 oraz Międzygórze Jabłonkowsko - Koniakowskie 513.55