Kolejka na Skrzyczne

w pobliżu: Bielsko-Biała
max 1252 m min 1240 m
straighten 0.3km
timer 6min
north_east 13m
south_east 5m
łatwa - trasa dostpna dla każdego, bez trudności terenowych
terrain  Nachylenia terenu
wb_sunny  Trasa w słońcu
restaurant  Restauracja lub bar w pobliżu
directions_car  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
directions_bus  Możliwy dojazd busem lub autobusem
wc  Toaleta na trasie

Wjazd kolejką na Skrzyczne, najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, to wycieczka z pięknymi widokami i odpoczynkiem w schronisku PTTK.

Skrzyczne - górna stacja kolejki linowej, taras widokowy i paralotniarze
Skrzyczne - górna stacja kolejki linowej, taras widokowy i paralotniarze

Jak wjechać kolejką na Skrzyczne?

Ze Szczyrku wjedziecie na Skrzyczne dwuetapową kolejką linową z Centralnego Ośrodka Sportu (ul. Myśliwska 45, Szczyrk): najpierw na Halę Jaworzyna (920 m n.p.m.), a następnie na samo Skrzyczne. Oba odcinki to wygodne, nowoczesne (2017 r,) zadaszone czteroosobowe kanapy. 

Na całej trasie czekają na nas przepiękne widoki, a przy górnej stacji taras widokowy (wejście po schodach). Często startują stąd paralotniarze - ich obserwowanie to dodatkowa atrakcja!

Pętla Szczyrkowska - co to jest?

Dwie kolejki linowe ze Szczyrku na Skrzyczne (przez Halę Jaworzyna) oraz na Małe Skrzyczne przez Halę Skrzyczeńską >>> możemy połączyć w pętlę i kupić jeden łączony bilet na w sumie 2 linie (4 odcinki kolejki).

Źródło: http://www.skrzyczne.cos.pl/
Źródło: http://www.skrzyczne.cos.pl/

Decydując się na takie rozwiązanie mamy do przejścia łatwy odcinek grzbietem Skrzyczne - Małe Skrzyczne (ok. 2 km, 30 min., minimalna różnica wysokości - ok. 60 m).  Droga jest szeroka i wygodna jednak dość kamienista - z wózkiem na dużych kołach damy radę!

Droga grzbietem: Zbójnicka Kopa - Małe Skrzyczne - Skrzyczne
Droga grzbietem: Zbójnicka Kopa - Małe Skrzyczne - Skrzyczne

Kolejka na Skrzyczne - bilety i informacje

  • dolna stacja kolejki znajduje się tuż przy przystanku PKS Szczyrk Skrzyczne, dojeżdża tu też Komunikacja Beskidzka z Bielsko-Białej. Parkingi płatne i bezpłatne.
  • kolejka kursuje cały rok codziennie, co 30 minut. Przy dużym ruchu: non-stop. Aktualny rozkład jazdy kolejki na Skrzyczne >>>
  • dzieci do 6 lat bezpłatnie (maksymalnie 2 małych dzieci na 1 os. dorosłą), zniżki dla dzieci 6-11 i 12-17 oraz seniorów - tylko w dolnej kasie kolejki!
  • zniżka dla posiadaczy Kraty Dużej Rodziny - 20% - tylko w dolnej kasie kolejki!
  • Bilety możemy kupić na dowolny odcinek i kierunek trasy, lub "w pakiecie": cały dwuetapowy wjazd, wjazd + zjazd lub na całą Pętlę Szczyrkowską (patrz wyżej), aktualny cennik kolejki na Skrzyczne >>>
  • Kanapy mają dodatkowe uchwyty do przewożenia rowerów.
  • Czy wiecie, że kolejka na Skrzyczne była pierwszą polską kolejką linową? Otwarto ją już w 1958 r. Oczywiście od tego czasu przeszła wiele modernizacji!

Z kolejki linowej na Skrzyczne

Wjeżdżając kolejką na Skrzyczne nie lądujemy prosto na szczycie (ale prawie). Do schroniska PTTK mamy ok 100 m - tu czekają napoje, przekąski, ciepłe dania, pamiątkowa pieczątka, ale także piękny taras widokowy na południe!

Przy dobrych warunkach zobaczymy stąd nie tylko Jezioro Żywieckie, Babią Górę, ale i Tatry oraz słowackie pasma Niżnych Tatr, Małej i Wielkiej Fatry.

Schronisko PTTK Skrzyczne
Schronisko PTTK Skrzyczne

Z górnej stacji kolejki na sam szczyt Skrzyczego pozostaje do przejścia nam natomiast około 300 m, oczywiście pod górkę! 

Skrzyczne - szczyt, maszt i ławeczka
Skrzyczne - szczyt, maszt i ławeczka

Tu, poza tabliczką, czeka na nas maszt i urocza ławeczka z witrażem i... urocza żabka (widoki jednak ładniejsze przy górnej stacji kolejki i przy schronisku).

Więcej o Skrzycznem, atrakcjach na szczycie i pieszych szlakach tu prowadzących w artykule:

Skrzyczne - szlaki na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego

Skrzyczne - szlaki na najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego

Skrzyczne (1257 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego słynie z wyjątkowo stromych zboczy oraz najsłynniejszego beskidzkiego ośrodka narciarskiego. Co warto wiedzieć o szczycie Skrzycznego, schronisku i szlakach, które tu prowadzą? ...

Skrzyczne - Malinowska Skała

Jeśli macie ochotę na łatwy spacer z widokami polecamy wędrówkę grzbietem przez Małe Skrzyczne na słynną Malinowską Skałę:

Skrzyczne - Malinowska Skała

łatwa
directions_walk

Skrzyczne - Malinowska Skała

max 1251 m min 1106 m
straighten 4.4km
timer 1h 19min
north_east 91m
south_east 184m
Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Beskid Śląski


Wczytuję komentarze ...
cancel