Dolina Zimnika w Lipowej

w pobliżu: Żywiec
łatwa - trasa dostpna dla każdego, bez trudności terenowych
straighten  Długość 4.1km
timer Czas 1h 39min
north_east Wzniesienia 253m
south_east Zejścia 70m
Profil wysokości:
max 713 m min 530 m
trending_flat  Trasa przebiega płasko, bez nachyleń
stroller  Trasa na wózek spacerowy (małe kółka)
directions_bike  Trasa pieszo rowerowa
beach_access  Trasa w cieniu

Łatwa leśna trasa wzdłuż doliny strumienia Leśnianka (zwanego też "Zimnikiem") pod masywem Skrzycznego. Doskonała na spacer z maluchami, również w wózku.

Dolina Zimnika - parking

Na końcu drogi (ul. Dolina Zimnika w Lipowej Ostre) znajduje się kilka parkingów (płatne), ale także bezpłatny przy siedzibie nadleśnictwa. Znajduje się tu przystanek PKS Ostre "Rondo". Działają sezonowe punkty gastronomiczne oraz restauracja w Hotelu Zimnik.

Dolina Zimnika, Lipowa - pomnik ofiar II wojny światowej
Dolina Zimnika, Lipowa - pomnik ofiar II wojny światowej

Spacer rozpoczynamy szeroką asfaltową drogą, która prowadzi skrajem lasu, wzdłuż potoku. Zasadniczo jest zamknięta dla ruchu samochodowego, z wyjątkiem mieszkańców i służb leśnych. Po drodze mijamy pomnik ofiar II wojny światowej oraz źródełko (po prawej stronie).

Na rozejściu leśnych dróg, tuż za źródełkiem, kierujemy się w lewo - nadal wzdłuż strumienia (żółty szlak). W zależności od pory dnia może tu być dość słonecznie (droga jest szeroka), ale miły cień wśród drzew też znajdziemy.

Ścieżka Dolina Zimnika - atrakcje

Doliną Zimnika poprowadzono ścieżkę dydaktyczną z tablicami edukacyjnymi, prowadzi ona bitą ścieżką bliżej strumienia. Jeżeli nie mamy ze sobą wózka można wybrać tę trasę zamiast asfaltowej drogi (lub w jedną stronę tę, a z powrotem drugą). 

Dolina Zimnika, Lipowa - zabawa w wodzie
Dolina Zimnika, Lipowa - zabawa w wodzie

Poza tym czekają na nas atrakcje typowo leśne: drzewa, łąki i woda, czyli kaskady, mostki, wrzucanie kamyków, przeskakiwanie na drugi brzeg, a latem także pluskanie dla ochłody.

Widoków na góry - jak to w leśnej dolinie - niewiele, jednak im wyżej, tym bardziej otwierają się nam "okienka" na okoliczne wzgórza.

Dolina Zimnika, Lipowa
Dolina Zimnika, Lipowa

Ps. A może macie ochotę na wspinaczkę?

Z Doliny Zimnika możecie wspiąć się na Malinowską Skałę. Tak, będzie pod górkę, (więc to szlak już nie dla wózków), jednak małe nóżki powoli, z przystankami i odpowiednią motywacją dadzą radę, a widoki wynagrodzą wysiłek!

Na Malinowską Skałę z Lipowej

średnia
directions_walk

Na Malinowską Skałę z Lipowej

max 1152 m min 529 m
straighten 7.4km
timer 3h 34min
north_east 688m
south_east 67m
Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Beskid Śląski


Wczytuję komentarze ...
cancel