Barania Góra - szlaki, wieża, widoki i ciekawostki

Barania Góra, 1215 m n.p.m. to drugi najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, słynący przede wszystkim z tego, że to tu ma swoje źródła Królowa Polskich Rzek - Wisła. Barania Góra to także przepiękne panoramy, wieża widokowa oraz schronisko z mini-muzeum. Co warto wiedzieć o Baraniej Górze? Jakie szlaki prowadzą na szczyt i który z nich wybrać?

UWAGA: od 26 kwietnia 2024 r. wieża widokowa jest zamknięta, czekamy na remont...

Spis Treści
Barania Góra, 1215 m n.p.m. - widok z wieży na Beskid Żywiecki
Barania Góra, 1215 m n.p.m. - widok z wieży na Beskid Żywiecki

Barania Góra, 1215 m n.p.m. - szczyt i atrakcje

Czy uwierzycie, że jeszcze nie tak dawno z Baraniej Góry nie było żadnych widoków? Szczyt był cały zalesiony, oznaczony obeliskiem i drewnianą konstrukcją - wieżą triangulacyjną. Sytuacja zmieniła się dopiero w dopiero w 1991 r., kiedy zbudowano tu 15 m wieżę, reszty dokonały korniki i wiatrołomy.

Barania Góra - widok z wieży
Barania Góra - widok z wieży

Widoki z Baraniej Góry

Dziś z szerokich porośniętych borówkami polan na szczycie Baraniej Góry zobaczycie bardzo szeroką panoramę: od Malinowskiej Skały i Skrzycznego na północy, Beskidu Małego na północnym-wschodzie, Beskidu Żywieckiego wraz z Babią Górą i Pilskiem na wschodzie, aż po Tatry.

Borówkowe łąki na Baraniej Górze - widok na Skrzyczne i Beskid Mały
Borówkowe łąki na Baraniej Górze - widok na Skrzyczne i Beskid Mały

Wieża widokowa na Baraniej Górze

UWAGA: od 26 kwietnia 2024 r. wieża widokowa jest zamknięta, czekamy na remont...

Niby niezbyt wysoka, bo zaledwie 15-metrowa wieża wyniesie nas ponad korony drzew.

Barania Góra, 1215 m n.p.m., wieża widokowa na szczycie - od 26 kwietnia 2024 r. wieża widokowa jest zamknięta, czekamy na remont...
Barania Góra, 1215 m n.p.m., wieża widokowa na szczycie - od 26 kwietnia 2024 r. wieża widokowa jest zamknięta, czekamy na remont...

Dzięki temu poza widokami dostępnymi z borówkowych łąk zobaczymy też widoki na zachód: m.in. na Pasmo Stożka i Czantorii. Poza tym na wieży znajdziemy tablice z opisem poszczególnych szczytów:

Barania Góra, widok z wieży widokowej na zachód: Pasmo Stożka i Czantorii
Barania Góra, widok z wieży widokowej na zachód: Pasmo Stożka i Czantorii

Widokowa skała na Baraniej Górze

Inne ciekawe miejsce na szczycie to malownicza wychodnia skalna. Nie jest być może aż tak fotogeniczna jak pobliska Malinowska Skała, za to nie musimy się do niej ustawiać w kolejce, a zdjęcia i widoki też są niesamowite!

Skała na Baraniej Górze
Skała na Baraniej Górze

Barania Góra i schronisko: Schronisko PTTK na Przysłopie pod Baranią Górą

Słyszeliście, że na Baraniej Górze jest schronisko? Tak, ale dopiero ok. 3 km pod szczytem i o prawie 300 m niżej, na Polanie Przysłop. Warto tu zajrzeć także z uwagi na niewielkie muzeum: Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej PTTK.

Szlaki na Baranią Górę

Na Baranią Górę prowadzi wiele szlaków o różnym stopniu trudności. Który z nich wybrać?

Węzeł szlaków na szczycie Baraniej Góry
Węzeł szlaków na szczycie Baraniej Góry

Najkrótszy szlak na Baranią Górę

Najszybciej na szczyt Baraniej Góry możemy się dostać niebieskim szlakiem przez Dolinę Białej Wisełki. Długość tej trasy to mniej niż 7 km, do pokonania mamy różnicę wysokości ok. 650 m. Dojście na szczyt powinno nam zająć ok. 3 - 3,5 godz.

Atrakcje tego szlaku to malownicza dolina z wodospadem (Kaskady Rodła), a w upalny dzień dużym plusem będzie to, że wędrujemy prawie cały czas lasem. Minus - ta trasa nie przechodzi koło schroniska na Polanie Przysłop.

Barania Góra - niebieski szlak przez Białą Wisełkę i Kaskady Rodła

średnia
directions_walk

Barania Góra - niebieski szlak przez Białą Wisełkę i Kaskady Rodła

max 1209 m min 591 m
straighten 6.8km
timer 3h 20min
north_east 655m
south_east 37m
Niebieski szlak na Baranią Górę
Niebieski szlak na Baranią Górę

Kolejką na Baranią Górę?

Nie, na Baranią Górę nie wjedziemy kolejką. Najbliższa całoroczna kolejka znajduje się na Małym Skrzycznem, czyli ok. 8 km od szczytu Baraniej Góry. Jeśli nie bardzo lubimy (albo nie możemy się wspinać) warto rozważyć taką możliwość.

Po wjeździe kolejką (najpierw gondolową, potem "kanapą") zostaje nam do przejścia szlak grzbietem przez Malinowską Skałę. Będzie bardzo widokowo i w sumie mniej niż 400 m podejść w górę, stromo zrobi się dopiero przed samym szczytem.

Widokowy szlak grzbietem: Skrzyczne - Barania Góra

średnia
directions_walk

Widokowy szlak grzbietem: Skrzyczne - Barania Góra

max 1251 m min 1046 m
straighten 10.0km
timer 3h 34min
north_east 431m
south_east 466m
Szlak grzbietem Pasma Wiślańskiego: ze Skrzycznego na Baranią Górę
Szlak grzbietem Pasma Wiślańskiego: ze Skrzycznego na Baranią Górę

Inne szlaki na Baranią Górę

  • czarny szlak Doliną Czarnej Wisełki - to chyba najpopularniejsza droga na Baranią Górę, której dużym plusem jest to, że przechodzi przez schronisko na Polanie Przysłop i mija rejon źródła Wisły, czyli wykapy Czarnej Wisełki (9 km, 650 m przewyższeń, ok. 3,5 godz. w jedną stronę). Można go połączyć w pętlę z niebieskim szlakiem przez Dolinę Białej Wisełki.
  • czerwony z Przełęczy Szarcula - mniej popularny niż czarny, nieco dłuższy, po drodze również  "zaliczamy" schronisko na Polanie Przysłop i mijamy rejon źródła Wisły, czyli wykapy Czarnej Wisełki (10 km, 618 m przewyższeń, ok. 3:40 godz w jedną stronę).
  • żółty przez Cieńków + zielony przez Magurkę Wiślańską - (12 km, 880 m przewyższeń, ok. 4,5 godz. w jedną stronę). Można go połączyć w pętlę z niebieskim szlakiem przez Dolinę Białej Wisełki.  
  • czarny z Kamesznicy: 7,5 km, 718 m przewyższenia, ok. 3 godz. w jedną stronę
  • na Baranią Górę możemy też dojść z Węgierskiej Górki. Prowadzą stamtąd dwie trasy, które można połączyć w ambitną, całodniową pętlę (w sumie 26 km, 9 godz., 1300 m przewyższeń). Jest to szlak czerwony: 13,5 km, ponad 1000 m przewyższeń, ok. 5 godz. w jedną stronę, oraz zielony +czarny szlak : 12,5 km, ponad 1110 m przewyższenia, 5 godz. w jedną stronę.

Barania Góra - fakty i ciekawostki

Wprawdzie Barania, to nie owiana legendami Babia Góra, ale i o niej krąży kilka ciekawych opowieści!

Na Baraniej Górze - widok na północ
Na Baraniej Górze - widok na północ

Skąd nazwa Barania Góra?

Podobno, w przeciwieństwie do sąsiednich szczytów, które często były wykorzystywane do wypasu zwierząt zalesione, strome zbocza Baraniej Góry długo pozostawały poza zainteresowaniem mieszkańców dolin. Mimo to, jedna z opowieści wiąże jej nazwę właśnie z pasterstwem. Podobno w lesie na stokach góry wybuchł kiedyś pożar, w którym zginęło 300 pasących się tu baranów.

Pierwsi zdobywcy Baraniej Góry

Barania Góra bardzo późno zaczęła budzić czyjekolwiek zainteresowanie: nie była ani najwyższa w okolicy, ani nie oferowała szczególnych widoków. Za pierwszego jej zdobywcę podaje się księcia pszczyńskiego Ludwika Anhalta-Coethena, który zanotował, że zdobył szczyt Baraniej Góry w lecie 1810 r. 

W połowie XIX w. na stokach góry urządzali polowania Habsburgowie z Cieszyna. Oni też wybudowali tu drewniany zameczek myśliwski na Polanie Przysłop (1897 r.). Po odzyskaniu niepodległości uruchomiono w nim schronisko turystyczne (1925 r.), a obok niego... skocznię narciarską! Dopiero wtedy wyznaczono sieć szlaków pieszych w okolicy. Po budowie nowego, murowanego schroniska (1979 r.) stary drewniany budynek przeniesiono do centrum Wisły.

Gdzie znajduje się Źródło Wisły na Baraniej Górze?

Zapewne słyszeliście, że na Baraniej Górze znajduje się źródło Wisły, tylko gdzie go szukać? Sprawa nie jest taka prosta... Otóż po pierwsze Wisła nie ma źródła tylko tzw. "wykapy", czyli sączące się na podmokłej łące strużki wody, które łączą się w większe cieki i strumienie. W dodatku takie miejsca "wykapów" są dwa: jedno należy do Czarnej, drugie do Białej Wisełki. I jeszcze: oba leżą na terenie rezerwatu, poza szlakami, więc legalnie nie możemy do nich dojść...

To ważniejsze miejsce, uznawane za "oficjalne źródło Wisły" (wykapy Czarnej Wisełki) znajduje się niedaleko szlaku między schroniskiem, a szczytem Baraniej Góry, dokładniej pod wierzchołkiem szczytu Wierch Wisełka. Z uwagi na przerzedzenie lasu po wiatrołomach podobno można je dojrzeć na wschód od ścieżki (na prawo idąc w stronę szczytu).

Jeśli macie ochotę wybrać się na poszukiwanie źródeł Wisły polecamy Wam "klasyczną pętlę": wejście na Baranią Górę niebieskim szlakiem, w górę doliny Białej Wisełki, a zejście przez schronisko i dolinę Czarnej Wisełki czarnym szlakiem: 

Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2023-09-26
Wczytuję komentarze ...
cancel