Barania Góra - niebieski szlak przez Białą Wisełkę i Kaskady Rodła
w pobliżu: Bielsko-BiałaDługość | 6.8km |
---|---|
Czas | 3h 20min |
Wzniesienia | 655m |
Zejścia | 37m |
Profil wysokości:
beach_access Trasa w cieniu
directions_car Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
directions_bus Możliwy dojazd busem lub autobusem
warning Zakaz wprowadzania psów
Niebieski szlak na Baranią Górę (1215 m n.p.m.) to piękny i pełen atrakcji szlak na drugi co do wysokości szczyt Beskidu Śląskiego. Po drodze zobaczymy malowniczą dolinę Białej Wisełki, najpiękniejsze progi wodne w Beskidach: Kaskady Rodła, a na koniec czeka na nas wieża widokowa i piękna panorama.
UWAGA: od 26 kwietnia 2024 r. wieża widokowa jest zamknięta, czekamy na remont...
Początek niebieskiego szlaku: Dolina Białej Wisełki
Naszą wędrówkę zaczynamy w Wiśle Czarne. Do początku niebieskiego szlaku możemy dojechać autobusem / busem lub samochodem: duży parking znajduje się przy OSP Wisła Czarne.
Dolina Białej Wisełki - niebieski szlak
Pierwszy odcinek szlaku (ok. 3 km) to spacer wygodną asfaltową drogą w górę opadającego kaskadami potoku Biała Wisełka.
Po drodze mamy kilka stolików z ławeczkami, a także tablice ścieżki przyrodniczej "Barania Góra". Zaczynamy od numeru 25, na szczycie będzie na nas czekać nr 15 - dzięki temu możemy m.in odliczać i sprawdzać "jak daleko jeszcze".
Więcej szczegółów o tym fragmencie szlaku w artykule:
łatwa
Dolina Białej Wisełki i Kaskady Rodła - łatwy spacer w Beskidzie Śląskim
Z Kaskad Rodła niebieskim szlakiem na Baranią Górę
Najpiękniejsze miejsce po drodze czeka na nas zaraz po zakończeniu spaceru asfaltem: to bez wątpienia wodne progi i wodospady nazwane "Kaskadami Rodła", których nazwa pochodzi od znaku Związku Polaków w Niemczech:
Za Kaskadami Rodła ścieżka wspina się dość stromo w górę potoku: odtąd będzie już "leśnie i terenowo". Kolejny przystanek warto zaplanować sobie przy drewnianej wiacie, za którą wkraczamy na teren Rezerwatu Barania Góra.
Także tu czeka na nas kolejny odcinek mini komiksu o głuszcach. To nr 19, więc do szczytu już tylko 4 "przystanki"!
Rezerwat Barania Góra
Teren rezerwatu obejmuje praktycznie cały wierzchołek Baraniej Góry i chroni przede wszystkim naturalny górnoreglowy las świerkowy, a także tereny źródliskowe Białej i Czarnej Wisełki. Jak widzicie na terenie rezerwatu obowiązuje zakaz wstępu z psami. Szlaki na Baranią Górę, które są dostępne dla czworonogów to np. czarny szlak ze Złatnej, lub czerwony z Węgierskiej Górki, który idzie tylko granicą rezerwatu.
Niebieski szlak przez Rezerwat Barania Góra prowadzi nas na szczyt szerokimi "zakolami", trawersujemy zbocza bez szczególnie stromych odcinków. Czasami wędrujemy przez las:
Czasami otwierają się nam widoki na północ i Pasmo Wiślańskie: Malinowską Skałę i Skrzyczne (z masztem):
Im bliżej szczytu, tym las staje się rzadszy (wiatrołomy, uszkodzone świerki):
Po dojściu na grzbiet Pasma Wiślańskiego ukazuje się nam już bardzo szeroka panorama: od Skrzycznego, po sąsiedni Beskid Żywiecki, a nawet Tatry.
Jeszcze tylko wspinaczki kamienistą ścieżką przez pola borówek i jesteśmy na szczycie!
Barania Góra, 1215 m n.p.m. - szczyt, wieża, widoki
Gratulacje! Zdobyliście drugi co do wysokości szczyt Beskidu Śląskiego! Z borówkowych polan na szczycie Baraniej Góry roztaczają się widoki na północ, wschód i południe, czyli od Skrzycznego, Beskid Mały, Beskid Żywiecki z Babią Górą i Pilskiem, po Tatry i słowackie Fatry.
UWAGA: od 26 kwietnia 2024 r. wieża widokowa jest zamknięta, czekamy na remont...
Dzięki wieży widokowej spojrzymy też na zachód, m.in. na sąsiednie Pasmo Czantorii:
PS. Więcej ciekawostek o Baraniej Górze, zdjęcia widoków ze szczytu oraz opisy innych szlaków tu prowadzących znajdziecie w artykule:
Barania Góra - szlaki, wieża, widoki i ciekawostki
Barania Góra, 1215 m n.p.m. to drugi najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. To tu ma swoje źródła Królowa Polskich Rzek - Wisła. Co warto wiedzieć o Baraniej Górze? Jakie szlaki prowadzą na szczyt i który z nich wybrać? ...
Data dodania: 2023-09-30
Data aktualizacji: 2024-04-26
Wiecej w regionie Beskid Śląski
o łącznej długości 68 km