Witamy w Beskidzie Małym!
Beskid Mały to niewielkie pasmo górskie znajdujące się na granicy woj. śląskiego i małopolskiego: między Bielsko-Białą (na zachodzie), Andrychowem i Wadowicami (na północy), a Żywcem (na południu). Najwyższy szczyt Beskidu Małego to Czupel (930 m n.p.m.), a najpopularniejsze szczyty do zdobycia to Leskowiec, Magurka Wilkowicka, Hrobacza Łąka i wyjątkowa góra Żar, słynąca ze zbiornika elektrowni szczytowo-pompowej oraz licznych atrakcji. Główne ośrodki i węzły szlaków to leżące nad malowniczym Jeziorem Międzybrodzkim miejscowości Porąbka, Międzybrodzie Bialskie i Międzybrodzie Żywieckie. Liczne szlaki Beskidu Małego startują też z Bielska-Białej, z Kóz, Rzyk i Targoszowa.
Beskid Mały z dziećmi
Beskid Mały to doskonały wybór także dla małych wędrowców! W tym rejonie łatwo wybierzecie niedługie i łatwe szlaki w sam raz na rodzinne wycieczki. Dodatkową atrakcją będzie możliwość przystanku i odpoczynku w jednym z górskich schronisk: na Groniu Jana Pawła II (Leskowcu), Magurce Wilkowickiej, Hrobaczej Łące, lub zacisznych chatkach na Potrójnej i na Rogaczu.
Na pierwsze górskie wycieczki polecamy Wam szczególnie łatwy szlak na Magurkę Wilkowicką z Przełęczy Przegibek, lub szlak białych serc na Groń i Leskowiec:
średnia
Z przełęczy Przegibek na Magurkę Wilkowicką
średnia
Szlak Białych Serc - na Leskowiec zimą
Beskid Mały - najpiękniejsze widoki
Wśród zalesionych wzgórz Beskidu Małego warto poszukać widokowych łąk. Otwarta przestrzeń i rozległe panoramy czekają na Was nie tylko na "gołej" górze Żar (wjedziecie tu kolejką terenową), ale przede wszystkim na szczycie Leskowca (widok na Babią Górę), na Hrobaczej Łące (widok na Jezioro Międzybrodzkie) oraz na Czarnym Groniu, czyli grzbiecie nad Chatką pod Potrójną.
TOP 5 Beskid Mały: najpiękniejsze widokowe szlaki
Beskid Mały to łatwo dostępne pasmo górskie na granicy woj. śląskiego i małopolskiego, w którym znajdziecie wiele tras na ciekawe i widokowe rodzinne górskie wycieczki. ...
Szlaki w Beskidzie Małym
Najpopularniejsze ścieżki "krążą" wokół Magurki Wilkowickiej w zachodniej części Beskidu Małego oraz wokół Leskowca we wschodniej części pasma. Często można je połączyć w ciekawe pętle np. pętla na Hrobaczą Łąkę z Żarnówki, lub z Kóz (zielony + żółty szlak przez Przełęcz Panienki), pętla na Magurkę Wilkowicką z Wilkowic (czerwony szlak + czarny szlak), pętla na Leskowiec z Krzeszowa lub pętla z Rzyk na Łamaną Skałę i Potójną.
Co ważne: trasy górskie w Beskidzie Małym raczej nie zaskoczą nas szczególnymi trudnościami terenowymi. Ścieżki są wygodne, bez bardzo stromych podejść.
Wyjątkiem może być jednak np. podejście pod Gancarz (zielony szlak od północy) oraz podejście na najwyższy szczyt pasma Czupel niebieskim szlakiem z Czernichowa, które mogą nieźle zmęczyć nie tylko początkujących wędrowców...
Beskid Mały - atrakcje dla dzieci i nie tylko!
Beskid Mały to nie tylko góry, ale także woda, czyli dwa duże zbiorniki wodne: Jezioro Międzybrodzkie na Sole oraz Jezioro Mucharskie (zbiornik Świnna Poręba) na Skawie. Niecodzienne atrakcje czekają na was na szczycie góry Żar (kolejka, całoroczny tor saneczkowy, stacja paralotniarzy i szybowców). Warto też zwiedzić większe miejscowości w okolicy: Bielsko-Białą, Żywiec, Suchą Beskidzką i Wadowice.
Beskid Mały: skały, groty, kamienne szałasy
A może macie ochotę pobawić się w poszukiwanie Groty Komonieckiego i Wodospadu Dusica pod Madohorą? Uwaga: to będzie wędrówka "na orientację", ponieważ nie prowadzi tu żaden oznakowany szlak!
Jeśli się nie uda, albo nie chcecie ryzykować, rozglądnijcie się za innymi skałkami i grotami - na pewno uda się znaleźć coś ciekawego! Na zielonym szlaku skałek z Targoszowa czekają np. takie atrakcje:
Wędrując szlakami Beskidu Małego możecie też natknąć się na pozostałości kamiennych szałasów (zazwyczaj na skraju polan, gdzie wypasano zwierzęta). To charakterystyczny element dla regionu Beskidu Małego i Żywieckiego związany z lokalną kulturą pasterską.
...a to już "kamienne obiekty" stworzone przez gości Beskidu Małego, też ładne!
Ps. Nowe granice Beskidu Małego
W celu ustalenia granic regionu opieramy się na najnowszych ustaleniach PAN, tj. monografii Regionalna geografia fizyczna Polski opublikowanej w z 2018 r. Zatem dla ścisłości: w zakładce "Beskid Mały" na naszej stronie znajdziecie trasy i miejsca z mezoregionu Beskid Mały 513.47 (czyli bez Pasma Pewelsko-Krzeszowskiego 513.57)