Witamy w Beskidzie Małym!

Zawiera się w regionach: Beskidy , Śląskie , Okolica Krakowa

Beskid Mały to niewielkie pasmo górskie znajdujące się na granicy woj. śląskiego i małopolskiego: między Bielsko-Białą (na zachodzie), Andrychowem i Wadowicami (na północy), a Suchą Beskidzką i Żywcem (na południu). Najwyższy szczyt Beskidu Małego to Czupel (930 m n.p.m.), a najpopularniejsze szczyty do zdobycia to Leskowiec, PotrójnaMagurka Wilkowicka, Chrobacza Łąka i wyjątkowa góra Żar, słynąca ze zbiornika elektrowni szczytowo-pompowej oraz licznych dodatkowych atrakcji. Główne ośrodki i węzły szlaków to leżące nad malowniczym Jeziorem Międzybrodzkim miejscowości Porąbka, Międzybrodzie Bialskie i Międzybrodzie Żywieckie. Liczne szlaki Beskidu Małego startują też z Bielska-Białej, z Kóz, Rzyk i Targoszowa.  

Polana na szczycie Leskowca - widoki
Polana na szczycie Leskowca - widoki

Beskid Mały z dziećmi

Beskid Mały to doskonały wybór także dla małych wędrowców! W tym rejonie łatwo wybierzecie niedługie i łatwe szlaki w sam raz na rodzinne wycieczki. Dodatkową atrakcją będzie możliwość przystanku i odpoczynku w jednym z górskich schronisk: na Groniu Jana Pawła II (Leskowcu), Magurce Wilkowickiej, Chrobaczej Łące, lub zacisznych chatkach na Potrójnej i na Rogaczu.

Magurka Wilkowicka - łąka i schronisko
Magurka Wilkowicka - łąka i schronisko

Na pierwsze górskie wycieczki polecamy Wam szczególnie łatwy szlak na Magurkę Wilkowicką z Przełęczy Przegibek, lub szlak białych serc na Groń i Leskowiec:

Z przełęczy Przegibek na Magurkę Wilkowicką

średnia
directions_walk

Z przełęczy Przegibek na Magurkę Wilkowicką

max 909 m min 660 m
straighten 2.0km
timer 1h 9min
north_east 260m
south_east 12m
Szlak Białych Serc - na Leskowiec zimą

średnia
directions_walk

Szlak Białych Serc - na Leskowiec zimą

max 860 m min 484 m
straighten 4.3km
timer 2h 13min
north_east 462m
south_east 86m

Beskid Mały - najpiękniejsze widoki

Wśród zalesionych wzgórz Beskidu Małego warto poszukać widokowych łąk. Otwarta przestrzeń i rozległe panoramy czekają na Was nie tylko na "gołej" górze Żar (wjedziecie tu kolejką terenową), ale przede wszystkim na szczycie Leskowca (widok na Babią Górę), na Chrobaczej Łące (widok na Jezioro Międzybrodzkie) oraz na Potrójnej.

Widok z Potrójnej - po prawej Babia Góra, w oddali Tatry
Widok z Potrójnej - po prawej Babia Góra, w oddali Tatry
TOP 5 Beskid Mały: najpiękniejsze widokowe szlaki

TOP 5 Beskid Mały: najpiękniejsze widokowe szlaki

Beskid Mały to łatwo dostępne pasmo górskie na granicy woj. śląskiego i małopolskiego, w którym znajdziecie wiele tras na ciekawe i widokowe rodzinne górskie wycieczki. ...

Szlaki w Beskidzie Małym

Najpopularniejsze ścieżki "krążą" wokół Magurki Wilkowickiej w zachodniej części Beskidu Małego oraz wokół Leskowca we wschodniej części pasma. Często można je połączyć w ciekawe pętle np. pętla na Chrobaczą Łąkę z Żarnówki, lub z Kóz (zielony + żółty szlak przez Przełęcz Panienki), pętla na Magurkę Wilkowicką z Wilkowic (czerwony szlak + czarny szlak), pętla na Leskowiec z Krzeszowa lub pętla z Rzyk na Łamaną Skałę i Potójną

Co ważne: trasy górskie w Beskidzie Małym raczej nie zaskoczą nas szczególnymi trudnościami terenowymi. Ścieżki są wygodne, bez bardzo stromych podejść.

Szlak niebieski Magurka Wilkowicka - Czupel
Szlak niebieski Magurka Wilkowicka - Czupel

Wyjątkiem może być jednak np. podejście pod Gancarz (zielony szlak od północy) oraz podejście na najwyższy szczyt pasma Czupel niebieskim szlakiem z Czernichowa, które mogą nieźle zmęczyć nie tylko początkujących wędrowców...

Z Czernichowa na Czupel, niebieski szlak
Z Czernichowa na Czupel, niebieski szlak

Beskid Mały - atrakcje dla dzieci i nie tylko!

Beskid Mały to nie tylko góry, ale także woda, czyli dwa duże zbiorniki wodne: Jezioro Międzybrodzkie na Sole oraz Jezioro Mucharskie (zbiornik Świnna Poręba) na Skawie. Niecodzienne atrakcje czekają na was na szczycie góry Żar (kolejka, całoroczny tor saneczkowy, stacja paralotniarzy i szybowców). Warto też zwiedzić większe miejscowości w okolicy: Bielsko-Białą, Żywiec, Suchą Beskidzką i Wadowice.

Góra Żar - całoroczny tor saneczkowy
Góra Żar - całoroczny tor saneczkowy

Beskid Mały: skały, groty, kamienne szałasy

A może macie ochotę pobawić się w poszukiwanie Wodospadu Dusiołek na Potoku Dusica oraz Groty Komonieckiego pod Madohorą? Uwaga: częściowo będzie to wędrówka "na orientację", ponieważ póki co nie prowadzi tu żaden oznakowany szlak (chociaż prace trwają...).

Wodospad Dusiołek na Potoku Dusica oraz Grota Komonieckiego
Wodospad Dusiołek na Potoku Dusica oraz Grota Komonieckiego

Jeśli się nie uda, albo nie chcecie ryzykować, rozglądnijcie się za innymi skałkami i grotami - na pewno uda się znaleźć coś ciekawego! Na zielonym szlaku skałek z Targoszowa czekają np. takie atrakcje:

Nasza ulubiona jaskinia na "szlaku skałek":  tzw. Wędrujące Kamienie niedaleko Przełęczy Beskidek i Portójnej (847 m n.p.m.)
Nasza ulubiona jaskinia na "szlaku skałek": tzw. Wędrujące Kamienie niedaleko Przełęczy Beskidek i Portójnej (847 m n.p.m.)

...a to już "kamienne obiekty" stworzone przez gości Beskidu Małego, też ładne!

Punkt widokowy na Skrzyczne. Trasa Magurka Wilkowicka - Czupel
Punkt widokowy na Skrzyczne. Trasa Magurka Wilkowicka - Czupel

Ps. Nowe granice Beskidu Małego

W celu ustalenia granic regionu opieramy się na najnowszych ustaleniach PAN, tj. monografii Regionalna geografia fizyczna Polski opublikowanej w z 2018 r. Zatem dla ścisłości: w zakładce "Beskid Mały" na naszej stronie znajdziecie trasy i miejsca z mezoregionu Beskid Mały 513.47 oraz sąsiedniego niewielkiego Pasma Pewelsko-Krzeszowskiego 513.57, czyli tzw. Czeretników i Grupy Żurawnicy.

cancel