Potrójna - szlaki na widokowy szczyt w Beskidzie Małym

Potrójna (892 m n.p.m.) to niewysoki, ale za to niezwykle widokowy szczyt w Beskidzie Małym. Możemy tu dojść m.in. z Rzyk i Targanic koło Andrychowa. Na szczycie czekają na nas rozległe łąki: idealne latem na piknik, a zimą na sanki, małe zaciszne schronisko "Chatka na Potrójnej", a przede wszystkim przepiękna panorama na 4 strony świata!

Spis Treści
Potrójna, 892 m n.p.m., widok na Pasmo Polic, Tatry i Babią Górę
Potrójna, 892 m n.p.m., widok na Pasmo Polic, Tatry i Babią Górę

Potrójna - widoki ze szczytu

Dzięki rozległym łąkom i otwartym przestrzeniom Potrójnej oferuje przepiękne widoki na okoliczne beskidzkie pasma. Co ważne: pamiętajcie, że Potrójna ma trzy wierzchołki: południowy przy czerwonym szlaku (883 m n.p.m), najwyższy środkowy (892 m n.p.m.) i północny przy czarnym szlaku z Rzyk (887 m n.p.m.). W każdym z tych miejsc widok będzie trochę inny, zatem zamiast zatrzymać się w jednym miejscu warto pospacerować po łąkach i pooglądać różne panoramy!

Zobaczycie stąd nie tylko Tatry (w tym m.in. Gerlach, Rysy, Świnicę), Babią Górę i Pilsko (zdjęcie powyżej), ale także Beskid Śląski, od Baraniej Góry po Skrzyczne i Klimczok:

Widok z Potrójnej: na ostatnim planie Beskid Śląski od Baraniej Góry po Skrzyczne, za drzewami Klimczok
Widok z Potrójnej: na ostatnim planie Beskid Śląski od Baraniej Góry po Skrzyczne, za drzewami Klimczok

Na południowym wschodzie, tuż za znajdującymi się "po sąsiedzku" Łamaną Skałą i Leskowcem wyłaniają się kolejno: Beskid Makowski (w tym Lubomir, Parszywka i Koskowa Góra), Beskid Wyspowy (Śnieżnica, Lubogoszcz, Ćwilin, "królowa" Mogielica, Szczebel i Luboń Wielki), a także Gorce (w tym Gorc, Kudłoń i Turbacz):

Potrójna: widok w stronę Beskidu Makowskiego i Wyspowego
Potrójna: widok w stronę Beskidu Makowskiego i Wyspowego

Opis panoramy z Potrójnej

Na najwyższym z wierzchołków znajdziemy tablice z opisami panoramy:

Opis panoramy południowo-wschodniej z Potrójnej
Opis panoramy południowo-wschodniej z Potrójnej
Opis panoramy północno-zachodniej z Potrójnej
Opis panoramy północno-zachodniej z Potrójnej

Inne atrakcje na Potrójnej: schronisko, skały, ciekawostki

Co poza widokowymi łąkami czeka na nas na szczycie Potrójnej?

Chatka na Potrójnej - Chatka u Rafała

Na pewno warto zajrzeć do małego, prywatnego schroniska "Chatki na Potrójnej". Można tu odpocząć, napić się czegoś ciepłego, zjeść świeżą drożdżówkę, a nawet przenocować (w tym celu lepiej umówić się wcześniej). Nr tel. do Rafała, gospodarza Chatki 889 697 250 (najlepiej napisać SMS).

Chatka na Potrójnej (Osiedle Potrójna)
Chatka na Potrójnej (Osiedle Potrójna)

Szukając Chatki na Potrójnej nie pomylcie jej z Chatką pod Potrójną, czyli prywatnym obiektem noclegowym przy żółtym szlaku między Przełęczą Zakocierską i Przełęczą na Przykrej!

Zbójeckie Okno koło Potrójnej

Zaledwie pół godziny spacerkiem od szczytu Potrójnej znajdziecie najciekawszą formację skalną w Beskidzie Małym. To tzw. "Zbójeckie Okno" - skalna baszta z charakterystycznym otworem. Znajdziecie ją idąc żółtym szlakiem, ok 1,5 km na południe od szczytu.

Zbójeckie Okno - najciekawsza skała w Beskidzie Małym

Zbójeckie Okno - najciekawsza skała w Beskidzie Małym

Zbójeckie Okno to jedna z większych i najciekawszych skał w Beskidzie Małym. Rozmiary, łatwa dostępność (tuż przy szlaku), a przede wszystkim niezwykłe "skalne okno" sprawiają, że to jeden z najbardziej znanych pomników przyrody regionu. ...

Zbójeckie Okno w Beskidzie Małym
Zbójeckie Okno w Beskidzie Małym

Czy Potrójna jest podwójna?

Uwaga! Kiedy będziecie szukać szczytu Potrójnej na mapie Beskidu Małego zwróćcie uwagę na to, że są tu dwie Potrójne, w dodatku oba szczyty o tej samej nazwie znajdują się całkiem blisko siebie! My opisujemy trójwierzchołkową Potrójną (883, 892 i 887 m n.p.m.) między Przełęczą Zakocierską i Czarnym Groniem. Po drugiej stronie doliny Pracicy jest nieco niższy szczyt noszący tę samą nazwę: Potrójna (zwana też Potrójną Górą) 847 m n.p.m. Znajdziecie ją na czerwonym szlaku między Przełęczą Beskidek a szczytem Na Beskidzie).

Jak dojść na Potrójną? Wszystkie szlaki na szczyt

Kiedy już dokładnie wiemy co czeka na nas na szczycie Potrójnej i w jego najbliższej okolicy warto zastanowić jak tu dotrzeć. Jak zwykle do wyboru mamy kilka dróg: łatwiejszych i trudniejszych, krótszych i dłuższych.

Skrzyżowanie szlaków na Potrójnej
Skrzyżowanie szlaków na Potrójnej

Kolejka na Potójną?

Czy na Potrójną wjedziemy kolejką? I tak i nie. Na pewno nie na sam szczyt i nie przez cały rok. Za to zimą w okolicy rzeczywiście działa wyciąg krzesełkowy z Rzyk Praciaków w ośrodku narciarskim Czarny Groń. Od górnej stacji w okolicy Przełęczy na Przykrej do szczytu Potrójnej pozostaje nam do przejścia zaledwie 2,5 km wygodną grzbietową trasą (różnica wysokości do pokonania to zaledwie ok. 100 m).

Najkrótszy szlak na Potrójną

Najkrótsza droga na Potrójną prowadzi z przystanku PKS Kocierz Basie (jest tu tez nieduży leśny parking) - to jedynie 3,5 km. Dojdziemy stąd na Potrójną w ok. 1:20 godz., do pokonania mamy ok. 300 m przewyższenia. Trasa jest oznakowana żółtymi słoneczkami (to tzw. szlak chatkowy). Początkowo prowadzi drogą asfaltową (ul. Studencka), a następnie wchodzi w las. Tu niestety znakowanie ścieżki pozostawia wiele do życzenia... Trzeba uważać, żeby nie zgubić drogi!

Do studenckiej Chatki pod Potrójną
Do studenckiej Chatki pod Potrójną

Najłatwiejszy szlak na Potrójną

Tylko nieco dłuższy (ok. 3,7 km), za to najłatwiejszy, ponieważ do pokonania tylko ok. 220 m różnicy wysokości jest czerwony szlak z Przełęczy Kocierskiej (parking). Po dojściu do południowego wierzchołka Potrójnej skręcamy za żółtymi znakami na widokowy szczyt. W jedną stronę dojdziemy do celu w ok. 1 godz. 20 min.

Polecany szlak na Potrójną: z Targanic przez Jawornicę

Rzadziej uczęszczany, bo ani nie najkrótszy, ani nie najłatwiejszy jest żółty szlak na Potrójną z Targanic przez Jawornicę, tzw. Szlak im. Rodziny Frysiów. Po dość stromym podejściu przez las czeka tu na nas łatwa grzbietowa trasa, a w dodatku po drodze miejsce pełne ciekawych (chociaż niestety tragicznych) opowieści.

Jawornica i Potrójna - żółty szlak Targanic

średnia
directions_walk

Jawornica i Potrójna - żółty szlak Targanic

max 886 m min 403 m
straighten 5.3km
timer 2h 41min
north_east 544m
south_east 62m
Krzyż na Jawornicy, 831 m n.p.m.
Krzyż na Jawornicy, 831 m n.p.m.

Pętla na Potrójną z Rzyk

Połączenie żółtego szlaku z Rzyk Praciaków przez Łamaną Skałę (7 km, 500 m przewyższeń) oraz niedługiego, aczkolwiek dość stromego czarnego szlaku (4 km, 420 m przewyższeń) utworzy 12-kilometrową pętlę do przejścia w ok. 4,5- 5 godz. dodatkowo po drodze będzie okazja przejść przez malowniczy rezerwat Madohora pod Łamaną Skałą (ciekawy i pełen skałek dziki świerkowy las).

Tę trasę polecamy Wam szczególnie poza sezonem narciarskim: wtedy duże parkingi w Rzykach będą puste i bezpłatne.

Z Rzyk na Łamaną Skałę i Potrójną

średnia
directions_walk

Z Rzyk na Łamaną Skałę i Potrójną

max 909 m min 473 m
straighten 12.1km
timer 4h 40min
north_east 661m
south_east 661m

Inne szlaki na Portójną

Oczywiście do wyboru macie jeszcze wiele innych tras, m.in.

  • Z Targoszowa zielony szlak do Rozstajów u Anuli i dalej żółty przez Łamaną Skałę. W jedną stronę 8,5 km, 560 m przewyższeń, do przejścia w ok. 3 godz.
  • Z Koconia niebieski szlak do Rozstajów u Anuli i dalej żółty przez Łamaną Skałę. W jedną stronę 9 km, 530 m przewyższeń, do przejścia w ok. 3 godz.
  • Z Rzyk Jagódek czarny szlak na Przełęcz W. Midowicza, potem czerwony przez Leskowiec i Łamaną Skałę i żółty na szczyt. W jedną stronę 12 km, 700 m przewyższeń, do przejścia w ok. 4 godz.
Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel