Luboń Wielki - szlaki, schronisko i ciekawostki

Luboń Wielki (1023 m n.p.m.) to jeden z najwyższych i najbardziej widokowych szczytów Beskidu Wyspowego. Znajduje się tu jedyne schronisko PTTK i największe rumowisko skalne w tym paśmie Beskidów: Dziurawe Turnie na Perci Borkowskiego.

Spis Treści
Szczyt Lubonia Wielkiego: schronisko i przekaźnik telewizyjny

Schronisko PTTK na Luboniu Wielkim

Jedyne schronisko górskie w Beskidzie Wyspowym otwarto już w 1931 r., m.in. z inicjatywy Stanisława Dunina Borkowskiego, który był także jednym z jego projektantów (dziś schronisko nosi jego imię).

W 1945 miało zostać zniszczone przez wojska niemieckie, aby nie służyło jak baza dla partyzantów. Podobno zostało jednak ocalone przez jego gospodynię, która z dzieckiem na ręku (i butelką wódki) przekonała dowódcę oddziału, aby zmienił decyzję. 

Schronisko PTTK im. S. Dunin-Borkowskiego na Luboniu Wielkim

Dziś miejsca noclegowe (ok. 25) znajdują się w osobnym budynku, zwanym "Baba Jaga"

Luboń Wielki - widoki

Na szczycie Lubonia Wielkiego znajduje się niewielki taras widokowy, z którego rozciąga się szeroka panorama na północ:

Widok z Lubonia Wielkiego na północny-wschód: Szczebel, Grodzisko i Ciecień, Wierzbanowska Góra, Lubogoszcz, Śnieżnica i Ćwilin

Szlaki na Luboń Wielki

Na szczyt Lubonia Wielkiego prowadzi kilka szlaków o rożnej długości i stopniu trudności. Trzy z nich: żółty, niebieski i zielony, prowadzące od strony Rabki-Zaryte, można połączyć w pętlę.

Luboń Wielki - szlaki ze szczytu

Najkrótszy szlak na Luboń Wielki

Zaledwie 2 km liczy czerwony szlak na Luboń Wielki z Przełęczy Glisne. Wybierając tę trasę trzeba pamiętać, że do pokonania jest spora różnica wysokości (prawie 400 m), leśna ścieżka jest stroma, z luźnymi kamieniami.

Czerwony szlak na Luboń Wielki

średnia
directions_walk

Czerwony szlak na Luboń Wielki

max 1021 m min 634 m
straighten 2.2km
timer 1h 31min
north_east 387m
south_east 1m

Najbardziej widokowy szlak na Luboń Wielki

Długi, ale za to widokowy szlak na Luboń Wielki prowadzi grzbietem z Naprawy, przez osiedle Krzysie (Surówki) i Luboń Mały. Trasa wiedzie skrajem łąk i lasu, dlatego po drodze otwiera się wiele widoków na południe (w tym na Tatry).

Niebieski szlak na Luboń Wielki z Naprawy

średnia
directions_walk

Niebieski szlak na Luboń Wielki z Naprawy

max 1020 m min 646 m
straighten 7.3km
timer 3h
north_east 470m
south_east 96m

Najciekawszy szlak na Luboń Wielki - Perć Borkowskiego

Słynna Perć Borkowskiego prowadzi nas na szczyt Lubonia Wielkiego przez największe w regionie (i niezwykle widokowe!) rumowisko skalne nazywane "Dziurawe Turnie". W dodatku wybierając tę drogę można pokusić się o odnalezienie jednej z kilkunastu skalnych grot!

Przejście przez Perć Borkowskiego - żółty szlak na Luboń Wielki

Uwaga! Szlak polecany jest jako "podejściowy" (raczej nie do zejścia) i tylko przy dobrej pogodzie (bez śniegu, oblodzeń, deszczu). Najlepszy połączyć go z zejściem niebieskim, ewentualnie zielonym szlakiem:

Żółty szlak na Luboń Wielki - Perć Borkowskiego

trudna
directions_walk

Żółty szlak na Luboń Wielki - Perć Borkowskiego

max 1021 m min 475 m
straighten 3.5km
timer 2h 16min
north_east 561m
south_east 16m

Partyzanci na Luboniu Wielkim

W czasie II wojny światowej partyzantów na stokach Lubonia Wielkiego było tylu, że hitlerowcy nazywali masyw "Polską Górą" i raczej się tu nie zapuszczali...  Bazą partyzantów było przede wszystkim osiedla Krzysie pod Luboniem Małym. 

Kapliczka partyzantów AK na żółtym szlaku na Luboń Wielki

Luboń Wielki - ciekawostki

  • wg geologów dawno, dawno temu Luboń Wielki i sąsiedni Szczebel były jedną górą, której wierzchołek został zniszczony przez erozję
  • do czasu powstania schroniska miejscowi nazywali górę "Biernatka"
  • telewizyjna wieża przekaźnikowa powstała w 1961 r. w celu prowadzenia transmisji z mistrzostw świata w narciarstwie, które odbywały się w Zakopanem
  • w okolicy osiedla Krzysie w 1985 r. rozbił się czechosłowacki śmigłowiec. Dziś w tym miejscu stoi niewielki kopczyk i krzyż.
  • członkowie ruchu neopogańskiego (tzw. "rodzimowiercy słowiańscy") urządzili pod wierzchołkiem Lubonia Wielkiego ołtarz w formie kamiennego kręgu z drewnianymi posągami. Po protestach miejsce zlikwidowano, a rzeźby przeniesiono pod schronisko
  • w jesieni 2022 r. otwarto tunel pod Luboniem Małym im. M. i L. Kaczyńskich, popularnie zwany "Tunelem na Zakopiance", który ma 2058 m długości i w momencie otwarcia był najdłuższym pozamiejskim tunelem w Polsce.

Luboń Wielki - mapa szlaków i atrakcji

Wszystkie opisane szlaki, wraz z lokalizacją zdjęć można zobaczyć na mapie w nagłówku artykułu.

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel