Partyzanci w Beskidzie Wyspowym - miejsca i szlaki

Czy wędrując po beskidzkich szlakach zwracacie uwagę na ślady historii regionu? W przypadku regionu Beskidu Wyspowego (ale też np. sąsiednich Gorców) często są one związane z działaniami lokalnych oddziałów partyzanckich. 

Czasami są to tajemnicze krzyże i mogiły, tablice pamiątkowe, pomniki. Coraz częściej na szlaku spotkamy też plansze pełne archiwalnych zdjęć i szczegółowych informacji. Zazwyczaj należą one albo do Szlaku Armii Krajowej na Ziemi Limanowskiej, albo szlaku Lotniczych Śladów w Karpatach:

Plansze historyczne w Beskidzie Wyspowym: Ćwilin (zrzutowisko AK Sokół) oraz Mogielica (miejsce katastrofy samolotu Heinkel)

Działalność partyzantów w Beskidzie Wyspowym

Oddziały konspiracyjne na terenie Ziemi Limanowskiej rozpoczęły swoją działalność już jesienią 1939 r. i kontynuowały ją aż do początku lat 50 XX w., kiedy to ostatnie oddziały zostały rozbite. Partyzanci organizowali liczne akcje dywersyjne wymierzone w hitlerowskich okupantów i ich współpracowników. Wiele działań odbywało się m.in. w rejonie przebiegu linii kolejowej Chabówka - Nowy Sącz. Poza tym partyzanci odbierali liczne zrzuty alianckie (broń, amunicja), przyjmowali cichociemnych, opiekowali zestrzelonymi lotnikami, uwalniali więźniów i zakładników, uczestniczyli w organizacji tajnego nauczania i konspiracyjnych szpitali. Niestety w odwecie okupanci przeprowadzali liczne okrutne pacyfikacje, w których zginęły dziesiątki cywilnych mieszkańców regionu.

Najbardziej znanym oddziałem partyzantów AK w Beskidzie Wyspowym był OP AK "Wilk",  największe bazy partyzantów to m.in. Luboń Wielki, nazywany przez hitlerowców "Polską Górą" i miejscowość Szczawa, a najsłynniejsze miejsce zrzutów to stoki Dzielca pod Mogielicą, koło Słopnic Górnych  - co roku na początku lipca odbywają się tu rekonstrukcje historyczne!

Kapliczka partyzantów AK na żółtym szlaku na Luboń Wielki

Mapa miejsc związanych z działalnością partyzantów

Lokalna Organizacja Turystyczna Powiatu Limanowskiego opracowała i wydała bezpłatną mapę miejsc i szlaków związanych z wydarzeniami II wojny światowej na terenie Beskidu Wyspowego, przede wszystkim z działalnością oddziałów partyzanckich Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich w latach 1939-45.

Mapa turystyczna "Szlak Armii Krajowej na Ziemi Limanowskiej"

Co znajdziemy na mapie?

Na mapie oznaczono aż 64 punkty. Są to partyzanckie placówki (bazy, leśniczówki, obozowiska), miejsca ważnych akcji i pacyfikacji, zrzutowiska, krzyże, mogiły i cmentarze, ale także np. partyzanckie szpitale, miejsca tajnego nauczania i działań konspiracyjnych.

Na terenie Beskidu Wyspowego działają dwie placówki muzealne gromadzące eksponaty z czasów II wojny światowej. Jest to Muzeum I Pułku Strzelców Podhalańskich AK w Szczawie i Izba Pamięci w Słopnicach Górnych. Kilka ciekawych eksponatów, związanych z działaniami partyzantki zobaczymy też w Muzeum Klasztoru Cystersów w Szczyrzycu.

Mapa turystyczna "Szlak Armii Krajowej na Ziemi Limanowskiej"

Szlak partyzantów w Beskidzie Wyspowym

Na wschodnich stokach Mogielicy, w rejonie miejscowości Słopnice Górne, wytyczono ścieżkę historyczno-edukacyjną I Pułku Strzelców Podhalańskich AK, która łączy kilka ważnych miejsc z historii działań partyzanckich:  24. Obóz partyzancki oddziału AK "Wilk", 37. Pomnik Partyzantom 1939-45 w Słopnicach, 38. Izba Pamięci I PSP AK w Słopnicach Górnych, 39. Obelisk lotników alianckich na zrzutowisku AK "Sójka" u podnóże Dzielca. 40. Miejsce mszy św. na Polanie pod Grniem, 60. Obelisk w miejscu leśniczówki A. Florka w Zalesiu - Wyrębiskach, 61. Krzyż partyzancki w Zalesiu-Wyrębiskach.

Ścieżka historyczno-edukacyjna I Pułku Strzelców Podhalańskich AK

Wszystkie miejsca oznaczone na mapie zostały szczegółowo opisane na jej odwrocie:

Mapa turystyczna "Szlak Armii Krajowej na Ziemi Limanowskiej"

Dodatkowo na stronie można pobrać pdf z e-bookiem >>>, przewodnikiem po miejscach, związanych z działaniami partyzantów na Ziemi Limanowskiej. Na tej samej stronie jest do pobrania mapa w wersji elektronicznej >>>. Warto też wejść na stronę Szlaku Armii Krajowej Ziemi Limanowskiej: limanowskiszlak.pl >>>

Mapy drukowane są dystrybuowane bezpłatnie przez Lokalną Organizację Turystyczną Powiatu Limanowskiego.

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel