Witamy w Beskidzie Wyspowym

Beskid Wyspowy to pasmo górskie znajdujące się w Małopolsce, między Beskidem Makowskim na zachodzie, Gorcami i Rabką Zdrój na południu oraz Kotliną Sądecką i Beskidem Sądeckim na wschodzie. Najpopularniejsze szczyty do zdobycia to królowa pasma: Mogielica (1170 m n.p.m.), ale także Luboń Wielki (jedyny szczyt za schroniskiem), Ciecień, Śnieżnica, Zembolowa, Szczebel, Lubogoszcz i Ćwilin. Główne ośrodki i węzły szlaków to Mszana Dolna i Limanowa. Liczne szlaki Beskidu Wyspowego startują też ze Szczyrzyca, Kasiny Wielkiej, Tymbarku i Jurkowa.
Charakterystyczną cechą regionu jest to, że poszczególne kulminacje nie tworzą dłuższych grzbietów i pasm, a stanowią "osobne wyspy" wśród "morza" dolin.

Beskid Wyspowy z dziećmi
W Beskidzie Wyspowym znajdziemy wiele niedługich tras, na które możemy się wybrać całą rodziną. Dodatkową atrakcją dla najmłodszych (i nie tylko!) będzie możliwość odpoczynku w schronisku (jedyne w tym paśmie znajdziemy na Luboniu Wielkim):

...oraz podziwianie panoram z wież widokowych (Mogielica, Modyń, Skiełek, Jaworz, a wkrótce podobno także z Kamionnej, Cietnia, Lubogoszczy i Ćwilina).

Na początek przygody z górskimi wędrówkami polecamy Wam np. łatwy spacer na Jaworz:

łatwa
Góra Jaworz, Beskid Wyspowy
z Łętowego na Jasień i Polanę Skalne:

średnia
Zielony szlak na Jasień i Polanę Skalne
...lub leśną trasę na Ciecień:

średnia
Na Ciecień z Wiśniowej - żółty szlak
Beskid Wyspowy - najpiękniejsze widoki
Beskid Wyspowy to zalesione zbocza i szczyty, za to jeśli dobrze poszukamy znajdziemy wiele widokowych polan. Od najpiękniejszej Hali Stumorgowej pod Mogielicą:

...przez Polanę Michurową na Ćwilinie, Polanę Skalne na Kutrzycy i wiele, wiele innych!

Piękny widokowy szlak to np. żółty szlak z Przełęczy Przysłop (Lubomierz - Rzeki):

średnia
Jasień, Kutrzyca i Polana Skalne - żółty szlak
Najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego - Mogielica
Jeżeli macie ochotę zdobyć najwyższy szczyt pasma, Mogielicę (1170 m n.p.m.) do wyboru jest kilka szlaków o różnej długości i stopniu trudności. Najlepszym kompromisem pomiędzy wygodą i widokami jest popularny zielony szlak z Przełęczy Rydza-Śmigłego w Chyszówkach.

Więcej o drogach na Mogielicę przeczytacie tu:

Mogielica: trasy, szlaki i pętle
Mogielica to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, zaliczany do Korony Gór Polski (1170 m n.p.m.). Na górującym nad okolicą charakterystycznym i dość stromym wierzchołku stoi nowa wieża widokowa. Z przepięknych widoków słynie też znajdująca się tuż pod szczytem Polana Stumorgowa. ...
Szlaki w Beskidzie Wyspowym
Przez Beskid Wyspowy przechodzi długodystansowy szlak z Beskidu Małego i Makowskiego, czyli Mały Szlak Beskidzki z punktem skrajnym (początkiem, końcem?) na szczycie Lubonia Wielkiego Spotkamy go m.in. na Wierzbanowskiej Górze i Lubogoszczy.
W czasie wędrówek przez Beskid Wyspowy (i nie tylko, bo też np. w Beskidzie Makowskim) na pewno zauważycie też oznaczenia GSBW, czyli Główny Szlak Beskidu Wyspowego.

Te oznaczenia nie łączą się jednak w żadną "wielką pętlę", raczej tworzą "wielką sieć" łączącą poszczególne szczyty. Znak GSBW to dla nas zawsze pretekst do zabawy w wymyślanie jak najbardziej twórczych rozwinięć skrótu, np.: "górski szlak bez wygód", "grube stwory bez wątroby", "górski sklep bez warzyw", a wy co wymyślicie?
Szlak, który mógłby pretendować do tytułu "Pętla Beskidu Wyspowego" to zielony szlak im. Leopolda Węgrzynowicza, który na dystansie ok. 100 km przechodzi od Wiśniowej, przez Tymbark, Limanową i Łukowicę i łączy szczyty Cietnia, Kostrzy, Skiełka, Cichonia, Mogielicy, Łopienia i Śnieżnicy.
"Wyrypy" w Beskidzie Wyspowym
UWAGA! Wędrując szlakami Beskidu Wyspowego pamiętajmy o tym, że mimo niewielkich wysokości bezwzględnych szczytów, z uwagi na głęboko wcięte doliny spotkamy tu wiele stromych podejść! Przed wyborem trasy sprawdźmy profil koniecznie trasy!

Do najtrudniejszych podejść zalicza się m.in. wejście na Szczebel od Kasinki Małej, Perć Borkowskiego i czerwony szlak na Luboń Wielki oraz niebieski szlak na Ćwilin z Przełęczy Gruszowiec.
Beskid Wyspowy - atrakcje
Pasmo Beskidu Wyspowego charakteryzuje się niezbyt dobrze rozwiniętym zapleczem turystycznym w dolinach. Duża część turystów przyjeżdża tu jedynie przejazdem.
Najwięcej "poza górskich" atrakcji znajdziemy w znajdującej się na południowo-zachodniej granicy regionu Rabce-Zdrój (park rozrywki Rabkoland, Muzeum Górali i Zbójników, park zdrojowy), a po sąsiedzku w Chabówce: Skansen Taboru Kolejowego.

Na wschodzie regionu znajdziemy sztuczne zbiorniki na Dunajcu: Jezioro Czchowskie i Jezioro Rożnowskie oraz atrakcje tj. Zamek Tropsztyn, ruiny w Rożnowie, plaże, kąpieliska, wypożyczalnie sprzętu wodnego. Na północ od Beskidu Wyspowego czeka na nas Jezioro Dobczyckie, a na południu: Gorczański Park Narodowy.
Ps. Nowe granice Beskidu Wyspowego
W celu ustalenia granic regionu opieramy się na najnowszych ustaleniach PAN, tj. monografii Regionalna geografia fizyczna Polski opublikowanej w z 2018 r. Zatem dla ścisłości: w zakładce "Beskid Wyspowy" na naszej stronie znajdziecie trasy i miejsca z mezoregionu Beskid Wyspowy 513.49. Oznacza to że, nasza Pasmo Łysiny i Lubomira (wcześniej często zaliczane do Beskidu Wyspowego) znajdziecie w zakładce "Beskid Makowski".