Witamy w Beskidzie Makowskim!

Beskid Makowski, zwany też Beskidem Średnim, to pasmo górskie znajdujące się między Beskidem Małym i Żywieckim (na zachodzie), a Beskidem Wyspowym (na wschodzie). Do Beskidu Makowskiego włączamy też region tradycyjnie nazywany "Beskidem Myślenickim".
Główne ośrodki i węzły szlaków to Maków Podhalański, Myślenice i Pcim. Najpopularniejsze szczyty do zdobycia to Babica i Koskowa Góra w środkowej części pasma oraz najwyższy szczyt pasma: Lubomir (904 m n.p.m.) we wschodniej części pasma.

Beskid Makowski z dziećmi
Beskid Makowski to głównie lasy i łagodne wzgórza. Górskie szlaki są niedługie i łatwo dostępne. Na rodzinną wycieczkę w Beskidzie Makowskim polecamy Wam przede wszystkim okolice schroniska Kudłacze, spacer na Suchą Polanę i do obserwatorium na Lubomirze.


Schronisko PTTK na Polanie Kudłacze
Schronisko PTTK na Kudłaczach - tak blisko Krakowa, że można się tu wybrać chociażby na poobiedni rodzinny spacer. ...
Beskid Makowski - najpiękniejsze widoki
Mimo stosunkowo niewielkich wysokości szczytów Beskidu Makowskiego znajdziemy tu kilka miejsc z pięknymi widokami np. łąki na Babicy (widok na Babią Górę), polana na Groniu, "okienko" w drodze na Lubomir...

... a z łąki tuż poniżej Kudłaczy dojrzymy nawet łańcuch Tatr:

Szlaki w Beskidzie Makowskim
Przez Beskid Makowski przebiega czerwony długodystansowy Mały Szlak Beskidzki (pełna trasa to 137 km, z początkiem w Bielsko-Białej Straconce w Beskidzie Małym, a końcem na szczycie Luboń Wielki w Beskidzie Wyspowym).

Pełno tu jednak innych różnokolorowych tras, które przy odrobinie chęci można połączyć w dłuższe i ciekawe pętle, np. Stołowa Góra i Groń ze Skomielnej Czarnej, albo Babica i Cisy Raciborowskiego z Harbutowic:

łatwa
Stołowa Góra i Groń ze Skomielnej Czarnej

średnia
Beskid Makowski: Babica i Cisy Raciborskiego
Jeśli macie ochotę na dłuższą wędrówkę polecamy Wam np. dotarcie do Kudłaczy z Myślenic. Można skorzystać z wyciągu krzesełkowego na górę Chełm, ale można też wybrać inną drogę i przetuptać 10 km w jedną stronę, a po odpoczynku w schronisku kolejne 10 km z powrotem:

średnia
Najłatwiejsza trasa z Myślenic do schroniska Kudłacze
Dużym plusem większości szlaków w Beskidzie Makowskim jest ich znikoma popularność (z wyjątkiem góry Chełm nad Myślenicami, okolic Kudłaczy i Lubomira), a zatem pewna "dzikość" i właściwie brak ruchu turystycznego. Jeśli szukacie szlaku, na którym nikogo (lub prawie nikogo) nie spotkacie polecamy Beskid Makowski!

Beskid Makowski - atrakcje dla dzieci i nie tylko!
Atrakcją niewymagającą większego wysiłku w Beskidzie Makowskim będzie na pewno wjazd kolejką na Chełm, zabawa na myślenickim Zarabiu (liczne place zabaw), lub łatwy spacer leśną ścieżką edukacyjną.

W okolicy można też poszukać ruin myślenickiego zamku:

Poza wędrówkami górskimi szlakami Beskidu Makowskiego polecamy Wam wybrać się do znajdujących się na granicy regionu Lanckorony (ruiny zamku, muzeum, uroczy ryneczek) oraz Suchej Beskidzkiej (Zamek Suski, kaplica konfederatów na Jasieniu, karczma Rzym). Koniecznie zaglądnijcie też do pobliskiej Stryszawy, gdzie mieści się Beskidzkie Muzeum Zabawki Drewnianej.
Z kolei od północy Beskid Makowski sąsiaduje z Jeziorem Dobczyckim - można tu plażować, uprawiać sporty wodne, a także zwiedzić Zamek Królewski i niewielki skansen w Dobczycach.
Ps. Nowe granice Beskidu Makowskiego / Beskidu Średniego
W celu ustalenia granic regionu opieramy się na najnowszych ustaleniach PAN, tj. monografii Regionalna geografia fizyczna Polski opublikowanej w z 2018 r. Zatem dla ścisłości: w zakładce "Beskid Makowski" na naszej stronie znajdziecie trasy i miejsca z mezoregionu Beskid Makowski 513.48. Oznacza to także, nasza zakładka obejmuje Pasmo Łysiny i Lubomira (wcześniej często zaliczane do Beskidu Wyspowego lub Myślenickiego) natomiast Pasmo Jałowieckie i Mędralową, (zaliczane wg niektórych klasyfikacji do Beskidu Makowskiego/Średniego) znajdziecie w zakładce Beskid Żywiecki.