check_circle Nachylenia terenu
check_circle Drogi na wózek z dużymi kołami
check_circle Głównie w słońcu
Sucha Polana na Przełęczy Suchej (710 m n.p.m.), koło Poręby to malownicze i spokojne miejsce pomiędzy grzbietami Beskidu Wyspowego: Łysiny i Lubomira na południu oraz Kamiennika na północy. Można tu zorganizować rodzinny piknik, ognisko na wydzielonym palenisku, odpocząć pod wiatą.
Jak dojść na Suchą Polanę?
Najłatwiejsza droga prowadzi leśną, bitą, szeroką drogą z Poręby (4 km, 300 m przewyższenia, dostępna dla wózków na dużych kołach, rowerów terenowych). Za kościołem (parking) należy kierować się na zachód, do Ośrodka "Pod Kamiennikiem", następnie leśną drogą po około 1-1,5 godz. spaceru dojdziemy na polanę.
Na Suchą Polanę z Poręby przez Kamiennik - zielony szlak
Dłuższy spacer, ale za to ze zdobyciem szczytu Kamiennika po drodze!
średnia
Z Poręby przez Kamiennik do schroniska Kudłacze
Ze schroniska PTTK Kudłacze na Suchą Polanę
Najkrótsza droga z Polany Kudłacze (parking ciut poniżej schroniska) na Suchą Polanę to zielony szlak, ale można też przejść czerwonym na Łysinę i zejść na polanę żółtym. Powyżej mapa z oznaczonymi wszystkimi szlakami turystycznymi wokół Suchej Polany.
Szlaki wokół Suchej Polany
Jak już popiknikujemy na Suchej Polanie możemy pospacerować po okolicy: zdobyć szczyt Kamiennika (po północnej stronie polany), Łysiny lub Lubomira. Możemy też podejść do punktu widokowego, obserwatorium astronomicznego na Lubomirze lub schroniska PTTK na Polanie Kudłacze.
Z Suchej Polany na Kudłacze
Najłatwiej i najszybciej dojdziemy tam zielonym szlakiem. W schronisku dania barowe, plac zabaw i widokowa łąka.
średnia
Z Suchej Polany na Kudłacze, zielony szlak
Z Suchej Polany na Lubomir (obserwatorium i punkt widokowy)
Żółtym szlakiem możemy podejść na szczyt Łysiny, a stamtąd do punktu widokowego i obserwatorium astronomicznego na Lubomirze (można zwiedzać):
średnia
Łysina - Polana Sucha, żółty szlak
Korzystając z czerwonego lub czarnego szlaku można też zrobić pętlę: Polana Sucha - Lubomir - schronisko PTTK Kudłacze - Sucha Polana (8 km, 2:45 godz.) - patrz mapa powyżej.
Sucha Polana - miejsce pamięci AK i ciekawostki
Na Suchej Polanie niegdyś wypasano owce, znajdowała się tu bacówka. W drugiej połowie XX wieku funkcjonowało tu pole biwakowe i leśniczówka. Panowano również budowę schroniska PTTK, które ostatecznie stanęło jednak na Polanie Kudłacze, a na Suchej Polanie mamy wiatę i miejsce na ognisko.
Jeśli braknie nam wody najbliższe źródełko znajduje się na zboczu Łysiny przy żółtym szlaku (oznaczone zdjęciem na naszej mapie).
W czasie II wojny światowej Sucha Polana zasłynęła jako baza oddziałów partyzanckich AK, a na górującej nad polaną Łysinie znajdowały się partyzanckie wieże obserwacyjne. W lecie 1944 r. te tereny należały do tzw. Rzeczpospolitej Raciechowskiej - terenu opuszczonego przez Niemców i kontrolowanego przez AK.
Dziś znajdziemy tu tablice informacyjne, pamiątkowe głazy i ołtarz polowy.
Ponadto przy czerwonym szlaku Kudłacze - Łysina znajduje się mogiła żołnierzy AK:
Sucha Polana - krokusy najbliżej Krakowa
Podobno Sucha Polana to najbardziej wysunięte na północ beskidzkie stanowisko szafranu spiskiego, czyli słynnych wiosennych krokusów. Jeśli uda się Wam je zaobserwować koniecznie prześlijcie zdjęcie!
Data dodania: 2022-06-30
Wiecej w regionie: Beskid Makowski
o łącznej długości 79 km
