Z Poręby przez Kamiennik do schroniska Kudłacze
Miejscowość: Poręba w pobliżu: Myślenice
Region: 
Okolica Krakowa, Małopolskie, Beskidy-wschód
max 822 m min 402 m
directions_walk  7.3 km
north_east 578 m
south_east 263 m
terrain  Nachylenia terenu
beach_access  Trasa w cieniu
restaurant  Restauracja lub bar w pobliżu
sports_basketball  Plac zabaw na trasie
sports_tennis  Atrakcje dla dzieci
directions_car  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
wc  Toaleta na trasie

Leśny spacer ze schroniskiem po drodze i możliwością zatoczenia pętli - powrotu inną drogą. Będzie trochę w górę, trochę w dół i piknikowa polana po drodze.

Początek zielonego szlaku z Poręby na Kamiennik i Kudłacze

Do Poręby możemy dojechać samochodem (przez Myślenice i Trzemeśnię). Parking np. koło kościoła, lub busem – przystanek naprzeciwko szkoły. Rozpoczynając wędrówkę musimy wrócić się kawałek w stronę Trzemeśni (chodnik przy drodze). Po chwili zielony szlak skręca w prawo, krótko idziemy przez łąkę i zaraz wchodzimy do lasu.

Początek zielonego szlaku z Poręby na Kamiennik

Zielony szlak Poręba - Kamiennik

Początek szlaku jest dość męczący, droga pnie się pod górę przez ok. 30-45 min. Za to cały czas jesteśmy w cieniu i wkrótce czeka nas miły leśny spacer grzbietem.
Zielony szlak z Poręby na Kamiennik

O tym, że mozolna wspinaczka dobiega końca świadczą rozsypiska skalne, rozpadliny tworzące niewielkie skalne groty – możemy pofantazjować wspólnie kto też w nich mieszka: lis, wilk, a może jakiś leśny duszek?
Zielony szlak - Kamiennik

Grzbiet jest również zalesiony, jednak w prześwitach możemy oglądać piękne górskie widoki – zarówno w stronę Myślenic i Dobczyc, jak i na południe – nam udało się nawet dojrzeć łańcuch Tatr!. Wkrótce do naszego zielonego dołączy żółty szlak - to znaczy, że wkrótce zaczniemy schodzić na Przełęcz Suchą i Suchą Polanę:
Zielony szlak z Poręby na Kamiennik - skrzyżowanie szlaków

Kiedy grzbiet się kończy schodzimy na Suchą Polanę. Tu czeka na nas rozległa nasłoneczniona łąka, zadaszona wiata ze stołem i ławkami, miejsce na ognisko. Na pamiątkowej tablicy warto poczytać o stacjonujących tu oddziałach partyzanckich – to z nimi związane jest 10 głazów u podnóża Łysiny.
Zielony szlak z Poręby na Kamiennik - zejście na Suchą Polanę
Zielony szlak z Poręby na Kamiennik - Sucha Polana od strony Kamiennika, widok na Łysinę

Z Przełęczy Sucha i Suchej Polany na Kudłacze

Do schroniska Kudłacze z Suchej Polany możemy dojść dwiema drogami: żółty szlak (dla ambitniejszych szlak przez Łysinę – strome podejście!) i potem w prawo czerwonym, lub łatwiej i szybciej iść dalej zielonym szlakiem – tu też czeka nas kilka podejść, ale głównie droga wiedzie płasko i po około godzinie docieramy do schroniska.

Zielony szlak z Polany Suchej na Kudłacze

Jeśli nie chcemy się wspinać do schroniska to z Suchej Polany możemy też wrócić szybciej do Poręby wybierając szeroką leśną drogę - tu oznaczona czarną strzałką. To szeroka leśna droga, którą można też przejechać wózkiem na dużych kołach.

Drogi z suchej Polany: zielony szlak na kudłacze w lewo, czarna strzałka to leśna droga do Poręby

Schronisko PTTK na polanie Kudłacze

Po około 1 godz. dojdziemy z Przełęczy i Polany Suchej do schroniska PTTK Kudłacze. To kameralne miejsce, idealne dla rodzin z dziećmi:


Bar serwuje proste dania – polecamy naleśniki i racuchy! Można też zamówić „zestaw ogniskowy” i własnoręcznie upiec kiełbasę. Na łące przed schroniskiem liczne ławeczki i stoliki, mały plac zabaw, a poza tym kury, kaczki i widok na góry! Po szerszą panoramę warto zejść kilkanaście metrów w dół czarnym szlakiem w stronę Pcimia ‒ tu czeka na nas łańcuch Tatr od południa i królująca nad okolicą sylwetka Babiej Góry na zachodzie.

Powrót z Kudłaczy do Poręby

Żeby nie powtarzać tej samej trasy można wrócić do Poręby czerwonym szlakiem: krótszym, ale w dużej mierze asfaltowym, warto go wybrać jeśli zbliża się zmierzch – tu na pewno nie zabłądzimy. Do centrum Poręby idziemy nią ok. 30-40 min.

A oto cała pętla: Poręba - Kudłacze - PorębaAutor: marfusza
Data dodania / aktualizacji: 2021-10-22

Wiecej w regionie: Okolica Krakowa


Wczytuję komentarze ...
cancel