
Beskid Makowski (zwany też Średnim, lub Myślenickim) to region pełen łatwych i widokowych tras na górskie spacery, doskonałych na rodzinne wędrówki. Plusem Beskidu Makowskiego jest też dobry i szybki dojazd z Krakowa oraz bogactwo dodatkowych atrakcji: m.in. kolejka na Chełm i Zarabie z placami zabaw oraz tajemnicze ruiny zamku w Myślenicach, schronisko Kudłacze oraz obserwatorium na Lubomirze.

Polecamy Wam 5 tras w Beskidzie Makowskim o różnym stopniu trudności, na pewno wybierzecie coś dla siebie!
1. Z Kudłaczy do obserwatorium na Lubomirze
To wędrówka o poziomie trudności podobnym do dłuższego spaceru po miejskim parku. Do schroniska na Polanie Kudłacze podjedziecie samochodem (parking kilkadziesiąt metrów poniżej schroniska, płatny). Następnie wyruszacie szeroką leśną drogą czerwonym szlakiem przez Łysinę na Lubomir, 904 m n.p.m. - to najwyższy szczyt pasma Beskidu Makowskiego, zaliczany do Korony Gór Polski!

Po drodze, tuż przed szczytem, zatrzymajcie się koniecznie przy okienku widokowym z panoramą na północ:

Na Lubomirze znajduje się Obserwatorium Astronomiczne, które można zwiedzać (za opłatą). Z powrotem na Kudłacze wracamy tą samą drogą, lub bardziej dzikim i pustym czarnym szlakiem.

łatwa
Z Kudłaczy na Lubomir
2. Z Poręby przez Działek na Kudłacze
Jeśli nie chcecie wjeżdżać do schroniska samochodem tylko dojść do celu pieszo to najkrótsza droga prowadzi z Poręby przez Działek. Początkowo wspinamy się asfaltową drogą, ale później wchodzimy już w las.

Będzie kilka podejść "pod górkę", ale na pewno dacie radę!

łatwa
Z Poręby przez Działek na Kudłacze
3. Kamiennik, Sucha Polana i Kudłacze
Do Schroniska Kudłącze prowadzi jeszcze jedna piękna droga: przez Kamiennik. Tym razem będzie trochę więcej wspinaczki, za to po drodze odwiedzimy malowniczą Suchą Polanę. Czy wiecie, że to najdalej na północ wysunięte naturalne siedlisko krokusów?

Z Suchej Polany wchodzimy na Kudłacze zielonym szlakiem. Wrócić do Poręby możemy tą samą drogą, lub krótszym szlakiem przez Działek (opisany wyżej).

średnia
Z Poręby przez Kamiennik do schroniska Kudłacze
4. Babica i Cisy Raciborskiego
Pasmo Babicy słynie z pięknej panoramy na południe i południowy-zachód. Bez trudu zobaczymy stąd majestatyczny masyw Babiej Góry, a przy dobrych warunkach dostrzeżemy też łańcuch Tatr.

Na Babicę możemy wejść od wielu stron: czerwonym szalkiem z Palczy (5 km) lub z Myślenic (15 km), z Bieńkówki niebieskim szlakiem (3 km). Możemy też wybrać się tu z Przełęczy Sanguszki w Harbutowicach i przy okazji "zaliczyć" Krowią Górę i Rezerwat Cisy Raciborskiego:

średnia
Beskid Makowski: Babica i Cisy Raciborskiego
5. Stołowa Góra i Groń
To będzie głównie leśna pętla z jedną rozległą polaną Pod Groniem. Niewątpliwy plus tej trasy to jej znikoma popularność. Poza polaną Pod Groniem, gdzie czasami dojeżdżają samochody terenowe, najprawdopodobniej nie spotkacie tu nikogo, a urokliwe leśne ścieżki i niewielkie polanki z okienkami widokowymi na południe będziecie mieć "na wyłączność".


łatwa
Stołowa Góra i Groń ze Skomielnej Czarnej
Godnych polecenia tras w Beskidzie Makowskim jest oczywiście o wiele więcej! Np. jeśli macie ochotę na naprawdę długą wędrówkę wybierzcie się na Kudłacze z Myślenic (to będzie 10 km do schroniska i 10 km z powrotem), a jeśli pójdziecie na Kudłacze przez Chełm to jeszcze trochę dalej (4 km z Myślenic na Chełm i 7 km z Chełmu na Kudłacze). Chętnie poznamy też Wasze ulubione beskidzkie ścieżki!
Widokowe trasy w Beskidzie Makowskim - mapa
Wszystkie opisane powyżej trasy, wraz z dokładną lokalizacją zdjęć znajdziecie na mapie w nagłówku artykułu.
Data dodania: 2023-04-19