Schronisko PTTK na Polanie Kudłacze

os. Kudłacze -
32-432 Pcim
call 604 876 110    link kudlacze.pttk.pl

check_circle  Na wolnym powietrzu
check_circle  Wygodne poruszanie się z wózkiem
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle  Parking
check_circle  Możliwość skorzystania z toalety
check_circle  Plac zabaw

Schronisko PTTK na Kudłaczach - tak blisko Krakowa, że można się tu wybrać chociażby na poobiedni rodzinny spacer, zorganizować ognisko z przyjaciółmi, a nocą... poobserwować gwiazdy! Na miejscu wielka łąka, widoki, plac zabaw, w schronisku: ciepłe posiłki, możliwość noclegu. Samochodem dojedziemy niemal pod same schronisko, jest to więc miejsce łatwo dostępne dla rodzin z dzieckiem w wózku i osób niepełnosprawnych. 

Schronisko PTTK Kudłacze

Dojazd do schroniska na Polanie Kudłacze

Najłatwiej dojechać do schroniska PTTK Kudłacze z zakopianki: skręcamy do Pcimia, kierujemy się na południe – za drogowskazem na Kudłacze. Wąska, pełna serpentyn, ale asfaltowa droga prowadzi nas prawie pod samo schronisko. Z oznaczonych parkingów na prywatnych łąkach (opłata ok kilka zł/dzień) dochodzimy do schroniska czarnym szlakiem w 5-10 min. Droga to asfalt i betonowe płyty – można nawet zabrać wózek lub osobę niepełnosprawną.

Jak dojść na Kudłacze?

Na Kudłacze dojdziemy... nawet z Krakowa (podobno w ok. 9 godzin - nie sprawdzaliśmy, jeszcze...). Bliżej będzie z Myślenic (11 km czerwonym szlakiem lub 13 km zielonym przez Chełm - ale z to tu można wjechać część trasy wyciągiem).


...a jeszcze bliżej z Poręby krócej zielonym i czerwonym szlakiem przez Działek: 

lub dłużej i ciekawiej z Poręby zielonym szlakiem przez Kamiennik i Suchą Polanę:

Z Pcimia czarnym "przez Banię" (6 km, ale tu będzie dużo drogi asfaltem) lub żółtym przez Krzywicką Górę i Działek (8 km).

Schronisko PTTK Kudłacze - atrakcje, informacje praktyczne
Schronisko PTTK Kudłacze - plac zabaw

  • Urocze, kameralne schronisko to raj dla rodzin z dziećmi. Na rozległej łące poza wielką przestrzenią i widokami na góry na dzieciaki czeka plac zabaw oraz zagroda z kurami i kaczkami.
  • W schronisku drobne pamiątki, proste dania: zupy, naleśniki, racuchy, pieczone kiełbaski. Jeśli mamy więcej czasu możemy zakupić o „zestaw ogniskowy” i samemu upiec kiełbaski.
  • Zorganizowanie ogniska z przyjaciółmi warto uzgodnić z gospodarzami i zarezerwować miejsce. No i koniecznie zostać na nocleg (pokoje w głównym budynku - łazienka wspólna, lub w osobnym budynku - korzysta się z łazienki w głównym budynku.
  • Po szerszą panoramę warto zejść kilkanaście metrów w dół czarnym szlakiem w stronę Pcimia ‒ tu czeka na nas łańcuch Tatr od południa i królująca nad okolicą sylwetka Babiej Góry na zachodzie:

Schronisko PTTK Kudłacze - widok z parkingu


Szlaki za schroniska PTTK na Kudłaczach

1. Z Polany Kudłacze warto wybrać się przez Łysinę do obserwatorium astronomicznego na Lubomirze, do wyboru mamy aż 3 drogi, można też zrobić pętlę na Lubomir przez Suchą Polanę:

2. Przez Suchą Polanę możemy dojść na szczyt Kamiennik - ok. 45 min od schroniska w dół zielonym szlakiem, na polanie: pomnik AK, miejsce na ognisko, a wiosną krokusy!

Sucha Polana od strony Kamiennika, widok na Łysinę

3. Wędrując czerwonym szlakiem na zachód dojdziemy na Działek, a stamtąd możemy się kierować albo na Śliwnik i Chełm >>> (zielone znaki, ok 2,5 godz. w jedną stronę, albo na Krzywicką Górę (żółte znaki, ok 1,5 godz. w jedną stronę), albo nadal wędrować czerwonym na Uklejną (ok. 2 godz.) i dalej - do Myślenic.

Polne drogi między Działkiem i Śliwnikiem (czerwony i zielony szlak)

4. Dłuższa wycieczka zaprowadzi nas nawet do... Trupielca przez Kamiennik:


Zapraszamy na  Kudłacze!

Ps. To nasze ukochane "buczki z Kudłaczy": latem i jesienią:

Buczki i kapliczka na polanie Kudłacze
Buczki i kapliczka na polanie KudłaczeAutor:
Data dodania:

Wiecej w regionie: Okolica Krakowa


Wczytuję komentarze ...
cancel