Schronisko PTTK na Polanie Kudłacze
os. Kudłacze -32-432 Pcim

check_circle Na wolnym powietrzu
check_circle Wygodne poruszanie się z wózkiem
check_circle Restauracja lub bar w pobliżu
check_circle Parking
check_circle Możliwość skorzystania z toalety
check_circle Plac zabaw
Schronisko PTTK na Kudłaczach - tak blisko Krakowa, że można się tu wybrać chociażby na poobiedni rodzinny spacer, zorganizować ognisko z przyjaciółmi, a nocą... poobserwować gwiazdy! Na miejscu wielka łąka, widoki, plac zabaw, w schronisku: ciepłe posiłki, możliwość noclegu. Samochodem dojedziemy niemal pod same schronisko, jest to więc miejsce łatwo dostępne dla rodzin z dzieckiem w wózku i osób niepełnosprawnych.
Oto Kudłacze w zimie:

...i w lecie:

Dojazd do schroniska na Polanie Kudłacze
Najłatwiej dojechać do schroniska PTTK Kudłacze z zakopianki: skręcamy do Pcimia, kierujemy się na południe – za drogowskazem na Kudłacze. Wąska, pełna serpentyn, ale asfaltowa droga prowadzi nas prawie pod samo schronisko. Z oznaczonych parkingów na prywatnych łąkach (opłata ok kilka zł/dzień) dochodzimy do schroniska czarnym szlakiem w 5-10 min. Droga to asfalt i betonowe płyty – można nawet zabrać wózek lub osobę niepełnosprawną.
Jak dojść na Kudłacze?
Na Kudłacze dojdziemy... nawet z Krakowa (podobno w ok. 9 godzin - nie sprawdzaliśmy, jeszcze...). Bliżej będziez Myślenic(11 km czerwonym szlakiem lub 13 km zielonym przez Chełm - ale z to tu można wjechać część trasy wyciągiem).

łatwa
Z góry Chełm do schroniska Kudłacze
...a jeszcze bliżej z Poręby krócej zielonym i czerwonym szlakiem przez Działek:

łatwa
Z Poręby przez Działek na Kudłacze
lub dłużej i ciekawiej z Poręby zielonym szlakiem przez Kamiennik i Suchą Polanę:

średnia
Z Poręby przez Kamiennik do schroniska Kudłacze
Z Pcimia: czarnym "przez Banię" (6 km, ale tu będzie dużo drogi asfaltem) lub żółtym przez Krzywicką Górę i Działek (8 km).
A jak w zimie dojść na Kudłacze w zimie?
Zimą zdecydowanie polecamy Wam najłatwiejszą i najszybszą drogą z Poręby przez Działek:

łatwa
Na Kudłacze zimą

Schronisko PTTK Kudłacze - atrakcje, informacje praktyczne

- Urocze, kameralne schronisko to raj dla rodzin z dziećmi. Na rozległej łące poza wielką przestrzenią i widokami na góry na dzieciaki czeka plac zabaw oraz zagroda z kurami i kaczkami.
- W schronisku drobne pamiątki, proste dania: zupy, naleśniki, racuchy, pieczone kiełbaski. Jeśli mamy więcej czasu możemy zakupić o „zestaw ogniskowy” i samemu upiec kiełbaski.
- Zorganizowanie ogniska z przyjaciółmi warto uzgodnić z gospodarzami i zarezerwować miejsce. No i koniecznie zostać na nocleg (pokoje w głównym budynku - łazienka wspólna, lub w osobnym budynku - korzysta się z łazienki w głównym budynku.
- Po szerszą panoramę warto zejść kilkanaście metrów w dół czarnym szlakiem w stronę Pcimia ‒ tu czeka na nas łańcuch Tatr od południa i królująca nad okolicą sylwetka Babiej Góry na zachodzie:

Szlaki za schroniska PTTK na Kudłaczach
1. Z Polany Kudłacze warto wybrać się przez Łysinę do obserwatorium astronomicznego na Lubomirze, do wyboru mamy aż 3 drogi, można też zrobić pętlę na Lubomir przez Suchą Polanę:

łatwa
Z Kudłaczy na Lubomir
2. Przez Suchą Polanę możemy dojść na szczyt Kamiennik - ok. 45 min od schroniska w dół zielonym szlakiem, na polanie: pomnik AK, miejsce na ognisko, a wiosną krokusy!

Sucha Polana - szlaki z Poręby i Kudłaczy
Sucha Polana na Przełęczy Suchej (710 m n.p.m.), koło Poręby to malownicze i spokojne miejsce pomiędzy grzbietami Beskidu Wyspowego: Łysiny i Lubomira na południu oraz Kamiennika na północy. Można tu zorganizować rodzinny piknik, ognisko... ...

3. Wędrując czerwonym szlakiem na zachód dojdziemy na Działek, a stamtąd możemy się kierować albo na Śliwnik i Chełm >>> (zielone znaki, ok 2,5 godz. w jedną stronę, albo na Krzywicką Górę (żółte znaki, ok 1,5 godz. w jedną stronę), albo nadal wędrować czerwonym na Uklejną (ok. 2 godz.) i dalej - do Myślenic.

4. Dłuższa wycieczka zaprowadzi nas nawet do... Trupielca przez Kamiennik:

łatwa
Pasmo Glichowca: Trupielec i Ostrysz
Kudłacze - mapa szlaków w okolicy
Oto mapa szlaków w rejonie schroniska PTTK na Polanie Kudłacze:
Zapraszamy na Kudłacze!
Ps. To nasze ukochane "buczki z Kudłaczy": latem, jesienią i zimą:



...i na deser zachód słońca na Kudłaczach:

Data dodania: 2021-10-22
Data aktualizacji: 2023-11-29
Wiecej w regionie: Beskid Makowski

o łącznej długości 79 km



