Stołowa Góra i Groń ze Skomielnej Czarnej

w pobliżu: Myślenice
max 841 m min 472 m
straighten 6.5km
timer 2h 41min
north_east 426m
south_east 263m
łatwa - trasa dostępna dla każdego, bez trudności terenowych
terrain  Nachylenia terenu
beach_access  Trasa w cieniu
shopping_cart  Sklep w pobliżu
directions_car  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem

Długość trasy: 9,5 km (6,5 km szlakiem + 3 km powrót drogą do punktu wyjścia)

Czas przejścia: ok 5 godz.

Początek zielonego szlaku w Skomielnej Czarnej: samochód najłatwiej zostawić na parkingu pod kościołem (ciut dalej także parking przy sklepie). Tuż obok znajduje się przystanek autobusowy.

Widok na Skomielną Czarną

Zielony szlak przecina strumyk i skręca w lewo, po czym wspina się wiejską drogą miedzy zabudowaniami. Wkrótce wchodzimy na rozległą łąkę, która doprowadzi nas do lasu. Jeśli trafimy tu w słoneczny dzień, koło południa będzie to najtrudniejszy fragment trasy (idziemy wprost "pod słońce").

Początek zielonego szlaku

Atrakcja po drodze: kilka wielkich mrowisk!

Wielkie mrowiska przy szlaku

Wkrótce (ok 1 .) od wejścia na szlak dojdziemy do zalesionego grzbietu. Tu czeka nas przyjemny, leśny spacer. Widoki tylko w prześwitach między drzewami.

Spacer grzbietem w stronę Stołowej Góry

Najwyższy punkt trasy to Stołowa Góra (841 m n.p.m.). Sam szczyt nie jest oznakowany, ale warto przy nim nieco zboczyć na łąkę na południowym stoku: tu czeka na nas panorama odległych Tatr oraz... zmęczone wspinaczką brzozy:

"Zmęczone brzozy" - polana pod szczytem Stołowej Góry

Między Stołową Górą a Groniem znajduje się malownicza polana Groń (znowu Tatry!). Na polanie kilka zabudowań oraz Kaplica-sanktuarium Pamięci Czynu Żołnierskiego AK.

Polana Groń
Kaplica-Sanktuarium Pamięci Czynu Żołnierskiego AK

Z polany już tylko 5-10 minut na szczyt Gronia i skrzyżowania szlaku zielonego z niebieskim.  Niebieski szlak w niecałą godzinę zaprowadzi nas do przełęczy Jabconiówka.

Skrzyżowanie szlaków na Groniu

UWAGA! W pewnym momencie, po dojściu do łąk znaki niebieskie na chwilę znikają... ale wystarczy kierować się polną drogą w dół: wkrótce dojdziemy do drogi asfaltowej. Po drodze czeka nas jeszcze prześwit z widokiem na Królową Beskidów: Babią Górę.

Po dojściu do asfaltu do punktu wejścia na zielony szlak przy kościele mamy ok 3 km poboczem wiejskiej drogi. Idziemy jednak cały czas "z górki", także ten mniej przyjemny fragment nie zajmie nam więcej niż 30-40 min (chyba, że po drodze zatrzymamy się w wiejskim sklepiku np. na lody!).

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie: Beskidy-zachód


Wczytuję komentarze ...
cancel