Parszywka - szlaki na szczyt, widoki i kapliczka Weronika

Parszywka, 842 m n.p.m. to niezbyt wybitny, ale bardzo widokowy szczyt w Beskidzie Makowskim. Jakie szlaki tu prowadzą i jakie atrakcje czekają na nas na Parszywce?

Spis Treści
Kapliczka Weronika na Parszywce w Beskidzie Makowskim
Kapliczka Weronika na Parszywce w Beskidzie Makowskim

Widoki z Parszywki

Ze szczytu Parszywki roztacza się piękny widok na półudnie: od Beskidu Wyspowego, przez pełny łańcuch Tatr, aż po Beskid Żywiecki z Babią Górą.

Widok z Parszywki: Tatry, Pasmo Polic i Babia Góra
Widok z Parszywki: Tatry, Pasmo Polic i Babia Góra

Jak dojść na Parszywkę?

Przez sam szczyt Parszywki przechodzi żółty szlak turystyczny (Maków Podhalański - Pcim), ale właściwie, można tu nawet dojechać samochodem.

Samochodem na Parszywkę

Prawie na sam szczyt Parszywki możemy dojechać samochodem z Bogdanówki pod Hotel i Restaurację Wrzosowy Dwór (uwaga: parking tylko dla klientów!). Spod restauracji należy kierować się żółtym szlakiem na wschód (w prawo). Dojście na szczyt Parszywki zajmie nam stąd zaledwie ok 5 minut.

"Wrzosowy Dwór" na Parszywce, w tle szczyt Koskowej Góry (z masztem)
"Wrzosowy Dwór" na Parszywce, w tle szczyt Koskowej Góry (z masztem)

Inne wyjście dla zmotoryzowanych to wjazd samochodem na mały, ogólnodostępny parking pod Koskową Górą (płatny kilka złotych). Stroma asfaltowa szosa z Bogdanówki dociera pod samą kapliczkę. Nie ma tu wprawdzie wyznaczonego specjalnego parkingu, ale w niewielkiej zatoczce zmieści się kilka samochodów.

Parking na przełęczy pod Koskową Górą
Parking na przełęczy pod Koskową Górą

Z tego parkingu na szczyt Parszywki dojdziemy w ok. 20 min. (do przejścia jest ok. 1 km i zaledwie 60 m różnicy wysokości).

Żółty szlak między Koskową Górą a Parszywką
Żółty szlak między Koskową Górą a Parszywką

Opis spaceru "Koskowa Góra - Parszywka" z dojazdem samochodem:

Koskowa Góra i Parszywka

łatwa
directions_walk

Koskowa Góra i Parszywka

max 856 m min 804 m
straighten 5.2km
timer 1h 35min
north_east 117m
south_east 119m

Najłatwiejszy szlak pieszy na Parszywkę - nowy czarny szlak z Bogdanówki

Jeżeli nie macie ochoty wjeżdżać samochodem prawie na sam szczyt i wolicie zdobyć go o własnych siłach, polecamy Wam nowy czarny szlak z Bogdanówki. Czarne znaki z centrum miejscowości doprowadzą nas do niebieskiego szlaku, który zaprowadzi nas na Koskową Górę. Stąd z kolei żółte znaki zaprowadzą nas na Parszywkę (ok. 6 km, ok. 360 m przewyższeń, ok. 2 godziny w jedną stronę).

Możemy też pójść czarnym szlakiem z Bogdanówki w drugą stronę, tj. najpierw okrążyć Sołtysią Górę i dojść do osiedla Więciórka Polana (5 km, 320 m przewyższeń, ok. 1:45 godz.) - będzie mniej widokowo, za to trochę krócej i szybciej.

Podsumowując: nowy czarny szlak z Bogdanówki pozwala nam zatoczyć piękną pętlę przez Koskową Górę i Parszywkę. Oto dokładny opis i zdjęcia z tej trasy:

Koskowa Góra i Parszywka z Bogdanówki - widokowa pętla nowym czarnym szlakiem

średnia
directions_walk

Koskowa Góra i Parszywka z Bogdanówki - widokowa pętla nowym czarnym szlakiem

max 867 m min 548 m
straighten 10.5km
timer 3h 47min
north_east 466m
south_east 466m

Inne szlaki na Parszywkę

Jak jeszcze możemy dojść pieszo na Parszywkę?

  • Niebieski szlak z Bieńkówki, czyli najpierw wchodzimy na przełęcz pod Koskową Górą od północy (przy kapliczce), a potem kierujemy się na wschód żółtym szlakiem - ok. 2 godz., 5 km, 350 m przewyższeń
  • Niebieski szlak ze Skomielnej Czarnej, a właściwie z osiedla Rola Jabconiowa, ok. 3 km na zachód od centrum Skomielnej Czarnej. Niebieski szlak z Przełęczy Jabconiówka zaprowadzi nas na szczyt Koskowej Góry przez Magurkę i Syrkówkę. Z niej idziemy dalej na wschód żółtym szlakiem. W sumie dojście do celu zajmie nam w ok. 2:20 godz. (7 km, 360 m przewyższeń).   
  • Żółty szlak z Makowa Podhalańskiego. Szlak rozpoczyna się tuż przy stacji PKP (linia Kraków - Zakopane). Po przejściu przez miasteczko szlak wspina się na szczyt Stańkowej (666 m n.p.m.), po czym prowadzi zalesionym  grzbietem przez kulminacje Ostrysza, Przysłopskiego Wierchu i Koskowej Góry, z której łagodnie schodzi na Parszywkę. Długość szlaku to ok. 12 km, różnica wysokości: 620 m, do przejścia w ok. 4 godz. (w jedną stronę!).
  • Żółty szlak z Pcimia - to najbardziej wymagająca trasa dojścia na szczyt Parszywki. Do pokonania jest prawie 15 km i prawie 850 m przewyższeń. Szlak można pokonać (w jedną stronę) w ok. 5 godz

Kapliczka Weronika na Parszywce

Na szczycie Parszywki czeka na nas nowa, ale bardzo klimatyczna "Kapliczka Weronika". Tu też znajdziemy tabliczkę w nazwą i wysokością szczytu, ławeczkę i punkt widokowy.

Parszywka 842 m n.p.m., szczyt i Kapliczka Weronika
Parszywka 842 m n.p.m., szczyt i Kapliczka Weronika

Historia Kapliczki Weronika na Parszywce

Kapliczkę wybudowała Rodzinna Grupa Turystyczno-Krajoznawcza Nieprzemakalni, jako pamiątka Wielkanocy czasów pandemii 2020 r. W czasie prac nad polichromią, 13 maja 2021 r. w kapliczkę uderzył piorun, który wprawdzie zniszczył jedną z ikon, ale całą kapliczka przetrwała. Ślady pioruna i uszkodzoną ikonę można oglądać w kaplicy.

Kapliczka Weronika na Parszywce i ślad po uderzeniu pioruna w jej wnętrzu
Kapliczka Weronika na Parszywce i ślad po uderzeniu pioruna w jej wnętrzu

Wystrój wnętrza i ikony w Kapliczce Weronika

Wystrój kaplicy, czyli polichromie wzorowane na alfabecie plastycznym mistrza Jerzego Nowosielskiego i wschodniej tradycji ikonopisarstwa tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca.  Autorem projektu wnętrza, a także samej polichromii i ikon jest kapucyn brat Marcin Świder oraz jego uczniowie i członkowie grupy wędrownych malarzy Frateria.

Mandylion - "prawdziwa ikona" autorstwa brata Marcina Świdra w Kapliczce Weronika na Parszywce
Mandylion - "prawdziwa ikona" autorstwa brata Marcina Świdra w Kapliczce Weronika na Parszywce

Imię, które nosi kaplica, czyli Weronika oznacza "prawdziwa ikona". Owa "prawdziwa ikona" to tzw. Mandylion, czyli wizerunek Chrystusa nie ludzką ręką uczyniony. Jego powstanie związane jest z kilkoma przekazami tradycji chrześcijańskiej. Jedna z nich mówi o królu Abgarze z Edessy, którego cudownie ozdrowiła chusta wysłana mu przez samego Chrystusa (na chuście widniał wizerunek Zbawiciela). Odbicie twarzy Chrystusa powstało także na chuście, którą użyła Weronika do przetarcia twarzy Jezusa w trakcie drogi krzyżowej oraz na chuście, która okrywała głowę ukrzyżowanego Chrystusa powstał jego wizerunek. "Mandylion", który widzimy w kaplicy brat Marcin Świder w czasie pandemicznego Wielkiego Tygodnia 2020 r. 

Parszywka - inne atrakcje i ciekawostki

Dużą popularnością cieszy się wspomniana już wyżej restauracja na Parszywce. Wrzosowy Dwór to stylowa restauracja i hotel z przepięknym tarasem widokowym oraz placem zabaw dla dzieci.

Widokowy plac zabaw przy restauracji Wrzosowy Dwór
Widokowy plac zabaw przy restauracji Wrzosowy Dwór

Skąd się wzięła nazwa Parszywka?

Ta sprawa jest łatwiejsza, niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Nie, nie chodzi tu o nic "parszywego" czy "paskudnego". Parszywka to nazwisko, od którego wzięło nazwę najpierw osiedle, a później także szczyt góry znajdujący się nad tym osiedlem.

Ukryty skarb na Parszywce?

Torfowisko, zwane też młaką Beło to podmokła łąka na południowych stokach Parszywki, nad Bogdanówką. Podobno jest tu ukryty sekretny skarb, pilnowany przez nieczyste siły. Co ciekawe, owej owianej tajemnicą łąki nie sposób znaleźć na żadnej znanej nam mapie! Znajdziecie ją (a także tablice informacyjne: jedna z naukowym opisem miejsca, druga z legendą "Skarb na Stawisku") przy zejściu z osiedla Parszywka do Bogdanówki.

Parszywka i partyzanci

Osiedla na południowych stokach Parszywki słynęły z baz partyzantów. W 1942 r. Więciórce Polanie schronienie znaleźli przywódcy Konfederacji Tatrzańskiej Jadwiga Apostoł i Tadeusz Popek. To w tych okolicach w styczniu 1955 r. pojmano ostatniego beskidzkiego partyzanta antykomunistycznego Jana Sałapatka "Orła".

Kaplica św. Anny, Więciórka Polana
Kaplica św. Anny, Więciórka Polana

Ps. Jeśli wybieracie się na Parszywkę polecamy Wam odwiedzić magiczne miejsce u jej podnóża: Ekomuzuem Pana Andrzeja Słoniny w Bogdanówce:

Ekomuzeum Andrzeja Słoniny w Bogdanówce

Ekomuzeum Andrzeja Słoniny w Bogdanówce

Ekomuzuem w Bogdanówce prowadzone przez Pana Andrzeja Słoninę to niezwykłe miejsce, w którym możemy zapoznać się z tradycjami Górali Kliszczackich. ...

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel