Beskid Makowski: Babica i Cisy Raciborskiego

Miejscowość: Harbutowice w pobliżu: Myślenice
max 723 m min 418 m
straighten 12.4km
timer 4h 20min
north_east 497m
south_east 497m
łatwa - trasa dostępna dla każdego, bez trudności terenowych
terrain  Nachylenia terenu
wb_sunny  Trasa w słońcu
directions_car  Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
directions_bus  Możliwy dojazd busem lub autobusem

Trasa na przyjemny słoneczny spacer z pięknymi widokami!

Długość: 13 km

Czas przejścia: ok. 5 godz.

Atrakcje: las, słoneczne łąki, umiarkowanie puste ścieżki, piękne widoki na Babią Górę i okoliczne pasma, Cisy Raciborskiego (dwa 600-letnie pomniki przyrody)

Łatwy dojazd: Trasa rozpoczyna się na przełęczy Sanguszki (niewielki parking, przystanek bus/PKS) koło miejscowości Harbutowice. Na przełęczy charakterystyczny pamiątkowy głaz.

Niebieski szlak z Przełęczy Sanguszki

Z przełęczy kierujemy na południe się wąską asfaltową drogą łagodnie wznoszącą się po malowniczych łąkach do niewielkiej osady Ruskówka.

Tu niebieski szlak łączy się z czarnym (którym wrócimy), tymczasem idziemy za niebieskimi znakami bitą dróżką zacienionym wąwozem, który zaraz zaprowadzi nas do lasu. Las raczej rzadki, poprzecinany licznymi polanami - to spacer dla tych, którzy lubią słońce i otwartą przestrzeń!

Szlak schodzi do drogi asfaltowej (tylko przez nią przechodzimy) i łączy się z czerwonymi znakami. Tu czeka nas najtrudniejszy fragment: dość stromy leśny jar:

Za to już po 15-20 min trafiamy na grzbiet Babicy, a tu czekają...

Łąki z widokiem na królową: Babią Górę

...i okoliczne pasma: Policę i Pilsko.

Babia Góra z grzbietu Babicy

Teraz szeroka polna droga prowadzi szerokim grzbietem wśród łąki i niewielkich zagajników (tu spragnieni cienia znajdą jego namiastkę). Po drodze drewniana wiata (z "punktem szachowym"! niestety plansza w kiepskim stanie...).

Jedyny minus: dostępność tej drogi powoduje, że można tu spotkać quady, motory i samochody terenowe (oficjalnie droga jest zamknięta dla ruchu pojazdami silnikowymi!).

Grzbiet i szczyt Babicy w Beskidzie Makowskim

W przeciwieństwie do drogi grzbietem sam szczyt Babicy (727 m n.p.m.) jest cały zalesiony. Podobno w okolicy szczytu (na północnym stoku) znajdują się umocnienia z czasów I wojny światowej. My nie znaleźliśmy, ale też szczególnie nie szukaliśmy. Jak znajdziecie - dajcie koniecznie znać!

Czarny szlak Babica - Cisy Raciborskiego - Ruskówka

Wracamy początkową tą samą trasą, ale tuż przed wiatą odbijamy czarnym szlakiem w prawo.

Czarny szlak jest dużo bardziej stromy niż niebieski i bardziej zalesiony (= zacieniony). Z lasu wychodzimy do osady Podlesie. Tu, tuż przy ścieżce, na terenie jednego z gospodarstw znajdują się dwa pomniki przyrody: 600-letnie cisy, a także tablica z ciekawostkami i ławeczka.

Dalej droga schodzi w dół osady, aż do asfaltowej drogi. Drogą musimy przejść kilkadziesiąt metrów po czym skręcamy w lewo w las. Krótka leśna ścieżka wznosi się do osady Ruskówka: tu wracamy na niebieski szlak, a nim na Przełęcz Sanguszki.

Mapa trasy Harbutowice - Babica niebieskim szlakiem:

Droga powrotna: Babica - Cisy Raciborskiego - Przełęcz Sanguszki

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie: Beskidy-zachód


Wczytuję komentarze ...
cancel