Koskowa Góra - szlaki na szczyt, widoki i Koskowa Kapliczka

Koskowa Góra, 867 m n.p.m. to niewysoki, ale bardzo widokowy szczyt w Beskidzie Makowskim. Ze względu na łatwą dostępność oraz szerokie panoramy na 4 strony świata to jedno z najpiękniejszych i najpopularniejszych miejsc w tej części Beskidów. Jak tu trafić i co warto wiedzieć, zarówno o samym szczycie jak i słynnej kapliczce?

Spis Treści
Koskowa Góra, 867 m n.p.m.: słynna "Koskowa Kapliczka" i maszt na szczycie Koskowej Góry
Koskowa Góra, 867 m n.p.m.: słynna "Koskowa Kapliczka" i maszt na szczycie Koskowej Góry

Koskowa Góra - szlaki na szczyt

Przez sam wierzchołek Koskowej Góry nie przechodzi żaden szlak turystyczny, ale w jego bezpośrednim pobliżu przebiegają aż dwa: niebieski oraz żółty. Właściwie, można tu nawet dojechać samochodem...

Samochodem na Koskową Górę

Prawie na sam szczyt Koskowej Góry dochodzi droga asfaltowa z Bogdanówki. Stroma szosa dociera pod samą kapliczkę. Nie ma tu wprawdzie wyznaczonego parkingu, ale w niewielkiej zatoczce zmieści się kilka samochodów (parkowanie tu jest płatne kilka złotych). Spod kapliczki na sam szczyt Koskowej Góry dojdziemy w ok. 20 min. (do przejścia jest ok. 1 km i zaledwie 60 m różnicy wysokości).

Parking na przełęczy pod Koskową Górą
Parking na przełęczy pod Koskową Górą

Samochodem możemy dojechać też z Bogdanówki pod Hotel i Restaurację Wrzosowy Dwór (parking tylko dla klientów!). Spod restauracji należy kierować się żółtym szlakiem na zachód (w lewo). Dojście na szczyt Koskowej Góry zajmie nam stąd ok. 1 godz. (do przejścia jest ok. 3 km, 70 m różnicy wysokości).

"Wrzosowy Dwór" na Parszywce, w tle szczyt Koskowej Góry (z masztem)
"Wrzosowy Dwór" na Parszywce, w tle szczyt Koskowej Góry (z masztem)

Opis spaceru "Koskowa Góra - Parszywka" z dojazdem samochodem:

Koskowa Góra i Parszywka

łatwa
directions_walk

Koskowa Góra i Parszywka

max 856 m min 804 m
straighten 5.2km
timer 1h 35min
north_east 117m
south_east 119m

Najłatwiejszy szlak pieszy na Koskową Górę - nowy czarny szlak z Bogdanówki

Jeżeli nie macie ochoty wjeżdżać samochodem prawie na sam szczyt i wolicie zdobyć go o własnych siłach, polecamy Wam nowy czarny szlak z Bogdanówki. Czarne znaki z centrum miejscowości doprowadzą nas do niebieskiego szlaku, który przechodzi tuż pod szczytem Koskowej Góry. W sumie droga na szczyt zajmie nam ok. 1,5 godz. (do przejścia jest 2,5 km i ok. 300 m różnicy wysokości).

Koniec czarnego szlaku z Bogdanówki przy niebieskim szlaku
Koniec czarnego szlaku z Bogdanówki przy niebieskim szlaku

Nowy czarny szlak z Bogdanówki pozwala nam zatoczyć piękną pętlę przez Koskową Górę i Parszywkę. Oto dokładny opis tej trasy:

Koskowa Góra i Parszywka z Bogdanówki - widokowa pętla nowym czarnym szlakiem

średnia
directions_walk

Koskowa Góra i Parszywka z Bogdanówki - widokowa pętla nowym czarnym szlakiem

max 867 m min 548 m
straighten 10.5km
timer 3h 47min
north_east 466m
south_east 466m

Inne szlaki na Koskową Górę

  • Niebieski szlak ze Skomielnej Czarnej, a właściwie z osiedla Rola Jabconiowa, ok. 3 km na zachód od centrum Skomielnej Czarnej. Niebieski szlak z Przełęczy Jabconiówka zaprowadzi nas na szczyt Koskowej Góry przez Magurkę i Syrkówkę w ok. 1:40 godz. (4,5 km, 330 m przewyższeń).
  • Niebieski szlak z Bieńkówki (czyli od północy) - ok. 1:40 godz., 4 km, 370 m przewyższeń.
  • Żółty szlak z Makowa Podhalańskiego. Szlak rozpoczyna się tuż przy stacji PKP (linia Kraków - Zakopane). Po przejściu przez miasteczko szlak wspina się na szczyt Stańkowej (666 m n.p.m.), po czym prowadzi zalesionym  grzbietem przez kulminacje Ostrysza i Przysłopskiego Wierchu i łagodnie wspina się na Koskową Górę. Długość szlaku to ok. 10 km, różnica wysokości: 575 m, do przejścia w ok. 3,5 godz. (w jedną stronę!).
  • Żółty szlak z Pcimia - to najbardziej wymagająca trasa dojścia na szczyt Koskowej Góry. Do pokonania jest prawie 18 km i ponad 900 m przewyższeń. Szlak można pokonać (w jedną stronę) w ok. 6 godz.

Widoki, czyli co zobaczymy z Koskowej Góry?

Wylesiony wierzchołek Koskowej Góry sprawia, że mimo jej niewielkiej wysokości roztaczają się stąd piękne panoramy na 4 strony świata.

Punkty widokowe na Koskowej Górze

Piękne widoki czekają na nas już przy Koskowej Kapliczce, czyli w miejscu, gdzie możemy dojechać samochodem. Warto jednak dojść na sam szczyt. W okolicy masztów przekaźnikowych otwiera się widok na północny zachód (Beskid Żywiecki, Śląski i Mały).

Widok z Koskowej Góry na zachód: Beskid Żywiecki i Śląski
Widok z Koskowej Góry na zachód: Beskid Żywiecki i Śląski

Warto też podejść nieco na południe od masztów, tam gdzie znajduje się właściwy szczyt Koskowej Góry. Z rozległych łąk roztacza się panorama na wschód i południe. Zobaczymy stąd Beskid Wyspowy, Gorce i Tatry.

Droga odbijająca od niebieskiego szlaku na szczyt Koskowej Góry
Droga odbijająca od niebieskiego szlaku na szczyt Koskowej Góry

Koskowa Kapliczka - ciekawostki o kapliczce na Koskowej Górze

Na koniec opowieści o Koskowej Górze warto wspomnieć o "Koskowej Kapliczce".

Kapliczka pod szczytem Koskowej Góry
Kapliczka pod szczytem Koskowej Góry

Charakterystyczna, pięknie ulokowana kapliczka pochodzi z 1910 r. Zbudował ją Jan Kosek, leśniczy, który pochodził z osiedla Majdówki, a później mieszkał w przysiółku Łazy. W kapliczce znajduje się poświęcona mu tablica.

Wnętrze kapliczki na Koskowej Górze: figura Chrystusa i pamiątkowa tablica
Wnętrze kapliczki na Koskowej Górze: figura Chrystusa i pamiątkowa tablica

Ciekawą historię ma znajdująca się w kapliczce polichromowana drewniana figura III upadku Chrystusa. Według legendy wykonano ją dla Kalwarii Zebrzydowskiej, jednak w czasie transportu woły, ciągnące wóz z figurą zatrzymały się właśnie tu i nie chciały iść dalej. W związku z tym Jan Kosek odkupił figurę i zbudował dla niej kapliczkę. Faktycznie, jej autor, artysta ludowy, wzorował się na pochodzącej z XVIII wieku rzeźbie z Kościoła III Upadku na Dróżkach Drogi Krzyżowej Kalwarii Zebrzydowskiej.

Tuż przy dużej murowanej kapliczce znajduje się też mała drewniana kapliczka XIV Stacji Drogi Krzyżowej, a wyżej pod lasem: kamienna kapliczka z krzyżem i figurą Ojca Pio.

XIV Stacja Drogi Krzyżowej z Bogdanówki pod Koskową Górę
XIV Stacja Drogi Krzyżowej z Bogdanówki pod Koskową Górę

Inne ciekawostki o Koskowej Górze

Co jeszcze warto wiedzieć o szczycie Koskowej Góry i jego okolicach?

II wojna światowa na Koskowej Górze

W jesieni 1944 roku Niemcy, w ramach przygotowań do walk z Armią Czerwoną, zmusili mieszkańców Bogdanówki do wykopania na Koskowej Górze rowów strzeleckich. Rowy te widoczne są w terenie do dziś! Walki na Koskowej Górze miały miejsce 27/28.01.1945 r. Poległych wtedy kilku Rosjan i Niemców pochowano w nieoznakowanej mogile w okolicy szczytu.

Kryjówki partyzantów na Koskowej Górze

Wprawdzie z działalności i schronów partyzantów bardziej słynie sąsiednia Parszywka, ale i osiedla na Koskowej Górze służyły jako kryjówki dla niepokornych. Do 1954 r, ukrywał się tu jeden z ostatnich antykomunistycznych partyzantów Jan Sałapatek "Orzeł".

Ile jest masztów na Koskowej Górze?

Koskowa Góra jest łatwo rozpoznawalna w okolicy m.in. dzięki wysokiemu masztowi na szczycie. W sumie na Koskowej Górze są aż 3 maszty telekomunikacyjne różnej wysokości, a jeden z nich to tzw. przemiennik krótkofalarski, który  umożliwia to zwiększenie zasięgu łączności prowadzonej np. z radiostacji przenośnych czy zainstalowanych w samochodach (radiotelefonów).

Charakterystyczne maszty przekaźnikowe na Koskowej Górze
Charakterystyczne maszty przekaźnikowe na Koskowej Górze

Ps. Jeśli wybieracie się na Koskową Górę polecamy Wam odwiedzić magiczne miejsce u jej podnóża: Ekomuzuem Pana Andrzeja Słoniny w Bogdanówce:

Ekomuzeum Andrzeja Słoniny w Bogdanówce

Ekomuzeum Andrzeja Słoniny w Bogdanówce

Ekomuzuem w Bogdanówce prowadzone przez Pana Andrzeja Słoninę to niezwykłe miejsce, w którym możemy zapoznać się z tradycjami Górali Kliszczackich. ...

Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel