Żółty szlak na Luboń Wielki - Perć Borkowskiego
Miejscowość: Rabka Zaryte w pobliżu: Rabka ZdrójDługość | 3.5km |
---|---|
Czas | 2h 16min |
Wzniesienia | 561m |
Zejścia | 16m |
Profil wysokości:
warning Utrudnienia dla rodziców z maluchem w nosidełku
wb_sunny Trasa w słońcu
restaurant Restauracja lub bar w pobliżu
directions_car Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
directions_bus Możliwy dojazd busem lub autobusem
Żółty szlak na Luboń Wielki (1023 m n.p.m.), zwany Percią Borkowskiego, to jedna z ambitniejszych tras na ten charakterystyczny szczyt Beskidu Wyspowego (a jednocześnie jedna z najtrudniejszych w całym paśmie). U celu czeka na nas odpoczynek w niewielkim schronisku i taras widokowy z panoramą na północ.
Uwaga!
- W zimie, w czasie i tuż po deszczu trasa może być niebezpieczna
- to zdecydowanie "szlak wejściowy", zejście tą trasą będzie bardzo uciążliwe
Początek żółtego szlaku na Luboń w Rabce - Zaryte
Niestety nie ma wyznaczonego parkingu, samochód musimy zostawić na poboczu, ewentualnie ciut dalej na przykościelnym parkingu. Możemy też dojechać tu autobusem (przystanek PKS przy szkole). Początek naszej wędrówki to spacer przez łąki.
Zwróćcie uwagę na miejsce, gdzie żółty szlak skręca z szerokiej drogi w prawo!
Zanim wejdziemy do lasu warto zwrócić uwagę na widoki na południe, które zostawiamy za sobą, czyli gorczański grzbiet po drugiej stronie Doliny Raby:
Po wejściu do lasu ścieżka staje się coraz bardziej stroma, za to idziemy już w cieniu.
Rezerwat Luboń Wielki, rumowisko skalne, urwisko Dziurawe Turnie i groty
Po dojściu do granicy Rezerwatu Przyrody Luboń Wielki możemy się przygotować na to, że największa atrakcje szlaku jest tuż przed nami!
Po drodze mijamy jeszcze niewielką kapliczkę, upamiętniającą lokalnych partyzantów. Czy wiecie, że w czasie II wojny światowej hitlerowscy ze względu na liczbę partyzantów w tym miejscu nazywali Luboń Wielki "Polską Górą"
Rumowisko i urwisko "Dziurawe Turnie", na które wszyscy czekają od wejścia na szlak już przed nami!
Uwaga! Żeby nie pogubić się na skalnym polu nie wybierajcie się "na ślepo" w górę, ale pilnujcie znaków szlaku, które bezpiecznie przeprowadzą Was przez w miarę stabilne głazy.
Niewątpliwie gigantyczne rumowisko piaskowców to niezwykła atrakcja tego szlaku! W przerwach między patrzeniem pod nogi warto też zwrócić uwagę na otwierające się stąd widoki na południe: poza Gorcami zobaczymy też łańcuch Tatr!
Perć Borkowskiego to nie tylko rumowisko, ale także liczne osuwiskowe jaskinie, schroniska skalne i groty - podobno jest ich tu nawet kilkanaście! Jaskinie nie są w żaden sposób zabezpieczone, ani dostosowane do zwiedzania przez turystów. Jeśli zdecydujecie się je odnaleźć i do nich zaglądnąć robicie to na swoje ryzyko!
Po przejściu przez rumowisko do szczytu Lubonia Wielkiego pozostaje nam jeszcze ok 500 m. żółtego szlaku, który przechodzi pod skalnym urwiskiem "Dziurawe Turnie":
...po czym okrążając je od wschodu, łączy się z czerwonym szlakiem z Przełęczy Glisne i doprowadza nas do schroniska PTTK i szczytu Lubonia Wielkiego.
Luboń Wielki - szczyt i schronisko
Na szczycie Lubonia Wielkiego (1023 m n.p.m.) czeka na nas niewielkie, kameralne schronisko, w którym można zakupić dyplom zdobywcy, przybić pieczątki czy kupić coś do jedzenia.
Ze szczytu, z niewielkiego tarasu widokowego, rozciąga się piękny widok na północ!
PS nr 1. Jeśli nie do końca jesteście pewni swoich sił (patrzcie komentarze pod opisem) polecamy niebieski szlak z Rabki-Zaryte: ciut dłuższy, ale łagodniejszy, lub najłatwiejszy z nich szlak zielony. Niebieskim szlakiem zejedziecie prosto do punktu wejścia na żółty szlak, który raczej nie nadaje się do schodzenia...
PS nr 2. UWAGA! Jeżeli będziecie iść dalej niebieskim szlakiem na odcinku Rabka Zaryte - Rabka Zdrój i zechcecie zboczyć ze szlaku do wieży widokowej na Polaczkówce! W pobliżu wieży droga dzieli się na 3: dwie szersze drogi i jedną ścieżynkę przez trawy w stronę lasu, która przy wejściu do lasu schodzi w dół - to właśnie jest ta właściwa!
PS nr 3. A jeśli lubicie ładne widoki na trasie rozważcie też wejście na Luboń Wielki niebieskim szlakiem z Naprawy - jest dużo dłuższy, ale łagodniejszy i widokowy (prowadzi skrajem lasu i łąk).
Luboń Wielki - schronisko, ciekawostki i inne szlaki na szczyt
Więcej o szlakach na Luboń Wielki, o schronisku i ciekawostkach związanych z tym miejscem znajdziecie w artykule:
Luboń Wielki - szlaki, schronisko i ciekawostki
Luboń Wielki (1022 m n.p.m.) to jeden z najwyższych i najbardziej widokowych szczytów Beskidu Wyspowego. Znajduje się tu jedyne schronisko PTTK i największe rumowisko skalne w tym paśmie Beskidów. ...
PS. Tę trasę włączyliśmy do artykułu "Małopolska - trasy dla aktywnych rodzin". Poznajcie pozostałe z nich!
Małopolska - trasy dla aktywnych rodzin
Jesteście aktywną rodziną, kochacie sport przez cały rok i macie ochotę sprawdzić swoją kondycję na w terenie? Mamy dla Was kilka pomysłów jak połączyć trening z wyjazdem turystycznym. ...
Data dodania: 2016-01-17
Data aktualizacji: 2023-05-10
Wiecej w regionie: Rabka Zdrój
o łącznej długości 9 km
