Zielony szlak na Mogielicę z Przełęczy Rydza Śmigłego
Miejscowość: Chyszówka w pobliżu: Mszana DolnaDługość | 3.5km |
---|---|
Czas | 2h 7min |
Wzniesienia | 498m |
Zejścia | 31m |
Profil wysokości:
wb_sunny Trasa w słońcu
directions_car Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
directions_bus Możliwy dojazd busem lub autobusem
Zielony szlak im. L. Węgrzynowicza z Przełęczy Rydza-Śmigłego w Chyszówkach to jedna z najpopularniejszych tras na Mogielicę (1170 m n.p.m.) - najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego. Po drodze czeka na nas niezwykle widokowa Polana Wyśnikówka, a na szczycie całkiem nowa wieża widokowa.
Zielony szlak na Mogielicę - początek trasy
Na Przełęczy Rydza Śmigłego w Chyszówkach znajduje się spory parking, a także przystanek PKS Chyszówki (busy z Jurkowa). Poza tym znajdziemy tu pomnik przypominający o wydarzeniach z czasów I wojny światowej i postaci patrona przełęczy. Punkty gastronomiczne działają tu tylko sezonowo, dlatego lepiej wcześniej zaopatrzyć w prowiant na całą wycieczkę.
Zielony szlak z Przełęczy Rydza Śmigłego
Po minięciu małego lasku szlak prowadzi przez pola, przecina przysiółek z kilkoma domami (tu przez chwilę droga asfaltowa). Przed nami, po prawej widać cel naszej wędrówki: szczyt Mogielicy i wieżę widokową:
Do granicy lasu szeroka polna droga podchodzi dopiero po ok. 45 min. od wyruszenia z parkingu. Oznacza to, że przy dobrej pogodzie jesteśmy cały ten czas w pełnym słońcu - pamiętajmy o nakryciu głowy!
Leśny odcinek zielonego szlaku na Mogielicę
W lesie znajdziemy więcej cienia, jednak za to zacznie się wspinaczka! Czasami droga będzie wspinać się dość łagodnie:
...czasami czeka nas męczące podejście po stromych kamienistych żlebach z luźnymi kamieniami:
Polana Wyśnikówka pod Mogielicą
Nagrodą za przejście najtrudniejszego stromego odcinka będzie odpoczynek na niezwykle widokowej polanie Wyśnikówka. Warto tu zatrzymać się na dłużej i nacieszyć oczy rozległymi panoramami na południowy-zachód (Tatry, Gorce, Babia Góra,Beskid wyspowy) oraz na wschód: Beskid Wyspowy, Sądecki a na dalszym planie także Beskid Niski.
Zbójnicki Stół na Mogielicy
Z Polany Wyśnikówka na szczyt Mogielicy czeka nas jeszcze około 15-20 minut wspinaczki. Będzie stromo, ale wspinamy się już nie po luźnych kamieniach, a większych, stabilnych głazach.
Po drodze warto zatrzymać się przy charakterystycznej skale po lewej stronie szlaku (tuż za połączeniem z niebieskim szlakiem z Jurkowa). Ta wychodnia skalna nosi nazwę "Zbójnicki Stół", ponieważ wg. legendy to tu lokalni zbójnicy dzielili swoje łupy.
Podobno na stokach Mogielicy znajdują się też tajemnicze groty i jaskinie, w których zbójnicy ukrywali zrabowane skarby. Rozglądajcie się uważnie!
Szczyt Mogielicy - 1170 m n.p.m.
Na szczycie czeka na nas kilka ławek, skrzynka z pieczątką i... całkiem nowa wieża widokowa!
Z trasu widokowego na wieży rozpościerają się cudowne widoki na 4 strony świata:
Jeżeli z różnych powodów nie wchodzimy na wieżę, albo mamy ochotę na "piknik z widokiem" możemy zaglądnąć do okienka widokowego na wschód (u stóp wieży):
...lub zejść ciut niżej do polanki z krzyże papieskim (5 minut dalej zielonym szlakiem w stronę Przehyby i Wyrębisk):
Powrót ze szczytu Mogielicy
Powrót tą samą trasą (znowu czeka nas stroma droga z luźnymi kamieniami, tym razem w dół…) lub żółtym szlakiem w stronę Tymbarku, który, mimo, że pokonuje tę samą wysokość nie ma aż tak stromych odcinków. Żółty szlak dochodzi do tej samej szosy, przy której znajduje się Przełęcz Rydza Śmigłego, około 1,5 km na wschód od parkingu przy zielonym szlaku. W pobliżu zejścia żółtego szlaku znajduje się też przystanek PKS.
średnia
Żółty szlak na Mogielicę z drogi Chyszówki-Słopnice
Inne szalki na Mogielicę
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o Mogielicy i innych szlakach prowadzących na jej szczyt zajrzyjcie tu:
Mogielica: trasy, szlaki i pętle
Mogielica to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, zaliczany do Korony Gór Polski (1170 m n.p.m.). Na górującym nad okolicą charakterystycznym i dość stromym wierzchołku stoi nowa wieża widokowa. Z przepięknych widoków słynie też znajdująca się tuż pod szczytem Polana Stumorgowa. ...
PS. Ta trasa została włączona do naszego artykułu "Beskidy - najpiękniejsze szlaki i trasy dla dzieci". Chcesz poznać pozostałe z nich?
Beskidy - najpiękniejsze szlaki i trasy dla dzieci
Beskidy to łagodne, zalesione zbocza, widokowe łąki i hale, setki kilometrów szlaków: łatwych, ale też miejscami dość wymagających. Jaki szlak w Beskidach wybrać na wycieczkę z dziećmi? ...
Data dodania: 2017-06-15
Data aktualizacji: 2023-05-09
Wiecej w regionie: Beskidy
o łącznej długości 711 km
