Mogielica to najwyższy szczyt pasma Beskidu Wyspowego, zaliczany do korony gór Polski (1170 m n.p.m.). Na górującym nad okolicą charakterystycznym dość stromym wierzchołku widoczna jest wieża widokowa - niestety od wielu lat czeka na remont... Z przepięknych widoków słynie za to znajdująca się tuż pod szczytem Polana Stumorgowa. Zimą masyw Mogielicy otaczają kilometry narciarskich tras biegowych.
UWAGA! W czerwcu 2022 r. rozpoczęła się rozbiórka starej wieży na Mogielicy - mogą być pewne utrudnienia na szczycie. Następnie ma się zacząć budowa nowej... czekamy!

Mogielica - ciekawostki
Tuż przy szczycie Mogielicy znajduje się skała o nazwie Zbójnicki Stół. Według legendy ukrywający się tu w dawnych czasach rozbójnicy ukryli w tej okolicy garniec z dukatami i zrabowanym kościelnym srebrem. Na stokach Mogielicy w czasie II wojny światowej znajdowały się obozowiska partyzantów. Rozbił się tu też niemiecki samolot Heinkel, z którego partyzanci wymontowali potrzebne im uzbrojenie.

Jak dość na Mogielicę?
Na królową Beskidu Wyspowego prowadzi wiele szlaków: z Przełęczy E. Rydza-Śmigłego w Chyszówkach, z miejscowości: Słopnice Królewskie, Wyrębice, Szczawa Bukówka, Półrzeczki i Jurków. Najpopularniejsza trasa wiedzie z Jurkowa - czeka tu na nas wiele wygodnych (bezpłatnych!) parkingów oraz zaplecze gastronomiczne, noclegi:

średnia
Z Jurkowa na Mogielicę - niebieski szlak
Najszybszy szlak na Mogielicę
Najkrótsze szlaki na Mogielicę liczą 3-4 km.Najszybciej i najłatwiej na Mogielicę dojdziemy zielonym szlakiem z Wyrębic (3,5 km, jedynie 350 m podejścia, ok 1,5 godz. w jedną stronę). Minus trasy to długi i mało wygodny dojazd wąskimi drogami z Zalesia oraz to, że cała trasa prowadzi przez las (brak widokowych polanek po drodze).
Taką samą długość (3,5 km) ma zielony szlak z Przełęczy E. Rydza Śmigłego w Chyszówkach, dojście jest ciut dłuższe (ok 1:45 - 2:00 godz.) z uwagi na to, że mamy większą różnicę wysokości do pokonania (prawie 500 m). Za to czeka na nas wygodny parking i piękne widoki po drodze (Polana Wyśnikówka).

średnia
Zielony szlak na Mogielicę z Przełęczy Rydza Śmigłego
Najłatwiejszy szlak na Mogielicę
Wierzchołek Mogielicy odznacza się dość stromymi stokami, szczególnie od północy i zachodu. Najłatwiejsze podejście wiedzie od wschodu, tj. zielonym szlakiem z Wyrębic / Zalesia lub żółtym z drogi Chyszówki - Słopnice:

średnia
Żółty szlak na Mogielicę z drogi Chyszówki-Słopnice
Widokowe szlaki na Mogielicę - Polana Stumorgowa
Wieża widokowa na Mogielicy od lat czeka na remont, wierzchołek jest zalesiony (niewielkie okienko widokowe na wschód). Po widoki musimy zejść na Polanę Stumorgową.
Przez tę jedną z najbardziej malowniczych beskidzkich polan wiodą dwa szlaki: niebieski ze Szczawy Berkówki oraz żółty, na który możemy wejść albo zielonym z Półrzeczek, albo ze Szczawy Białe.

średnia
Na Mogielicę z Półrzeczek
Trasa - pętla na Mogielicę
Jeśli tak jak my lubicie schodzić innym szlakiem niż wchodziliście (a jednocześnie wrócić do punktu wejścia na trasę) bogactwo szlaków na Mogielicę daje nam kilka takich możliwości.
1. Przełęcz E. Rydza Śmigłego - Mogielica - Słopnice
Najkrótsza i najłatwiejsza pętla na Mogielicę. Łączy opisane wyżej szlaki: zielony >>> i żółty >>>. Duży parking na przełęczy, widokowa trasa (po drodze Polana Wysnikówka), łagodne zjecie ze szczytu wschodnimi stokami:
Trasa: Przełęcz E. Rydza-Śmigłego – Słopnice Królewskie | mapa-turystyczna.pl
2. Jurków - Mogielica - Półrzeczki
Trasa łączy dwa opisane wyżej szlaki: niebieski z Jurkowa >>> oraz zielony z Półrzeczek >>> Po drodze mamy widokową Polanę Stumorgową, po zejściu Półrzeczek wracamy do Jurkowa spokojną wiejską drogą (20-30 min).
Trasa: Jurków – Półrzeczki | mapa-turystyczna.pl
3. Szczawa Białe - Mogielica - Szczawa Berkówka
Widokowa pętla wiodąca przez Polanę Stumorgową. Początek i koniec szlaków znajdują się przy przystankach autobusowych, brak wyznaczonych parkingów, a droga 968 dość ruchliwa...
Trasa z: Białe | mapa-turystyczna.pl
PS. Koniecznie dajcie znać jak coś się zmieni w sprawie wieży...Oto stan z maja 2022 r. (zresztą bez zmian od kilku lat...)

Data dodania: 2022-05-02
Data aktualizacji: 2022-06-23