Mogielica: trasy, szlaki i pętle

Mogielica to najwyższy szczyt pasma Beskidu Wyspowego, zaliczany do korony gór Polski (1170 m n.p.m.). Na górującym nad okolicą charakterystycznym i dość stromym wierzchołku stoi nowa wieża widokowa. Z przepięknych widoków słynie za to znajdująca się tuż pod szczytem Polana Stumorgowa. Zimą masyw Mogielicy otaczają kilometry narciarskich tras biegowych.

Polana Stumorgowa - widok na szczyt Mogielicy

Nowa wieża widokowa na Mogielicy

Nowa wieża, wybudowana w lecie 2022 r. już stoi na Mogielicy! Koniecznie napiszcie nam o swoich wrażeniach!

Nowa wieża widokowa na Mogielicy, listopad 2022, fot. Justyna Pałosz

Mogielica - ciekawostki

Tuż przy szczycie Mogielicy znajduje się skała o nazwie Zbójnicki Stół. Według legendy ukrywający się tu w dawnych czasach rozbójnicy ukryli w tej okolicy garniec z dukatami i zrabowanym kościelnym srebrem. Na stokach Mogielicy w czasie II wojny światowej znajdowały się obozowiska partyzantów. Rozbił się tu też niemiecki samolot Heinkel, z którego partyzanci wymontowali potrzebne im uzbrojenie.

Krzyż papieski na Mogielicy, widok na Gorce i Tatry

Jak dość na Mogielicę?

Na królową Beskidu Wyspowego prowadzi wiele szlaków: z Przełęczy E. Rydza-Śmigłego w Chyszówkach, z miejscowości: Słopnice Królewskie, Wyrębice, Szczawa Bukówka, Półrzeczki i Jurków. Najpopularniejsza trasa wiedzie z Jurkowa - czeka tu na nas wiele wygodnych (bezpłatnych!) parkingów oraz zaplecze gastronomiczne, noclegi:

Z Jurkowa na Mogielicę - niebieski szlak

trudna
directions_walk

Z Jurkowa na Mogielicę - niebieski szlak

max 1165 m min 523 m
straighten 6.0km
timer 3h 13min
north_east 691m
south_east 128m

Najszybszy szlak na Mogielicę

Najkrótsze szlaki na Mogielicę liczą 3-4 km.Najszybciej i najłatwiej na Mogielicę dojdziemy zielonym szlakiem z Wyrębic (3,5 km, jedynie 350 m podejścia, ok 1,5 godz. w jedną stronę). Minus trasy to długi i mało wygodny dojazd wąskimi drogami z Zalesia oraz to, że cała trasa prowadzi przez las (brak widokowych polanek po drodze).

Taką samą długość (3,5 km) ma zielony szlak z Przełęczy E. Rydza Śmigłego w Chyszówkach, dojście jest ciut dłuższe (ok 1:45 - 2:00 godz.) z uwagi na to, że mamy większą różnicę wysokości do pokonania (prawie 500 m). Za to czeka na nas wygodny parking i piękne widoki po drodze (Polana Wyśnikówka).

Zielony szlak na Mogielicę z Przełęczy Rydza Śmigłego

średnia
directions_walk

Zielony szlak na Mogielicę z Przełęczy Rydza Śmigłego

max 1162 m min 694 m
straighten 3.5km
timer 2h 7min
north_east 497m
south_east 29m

Najłatwiejszy szlak na Mogielicę

Wierzchołek Mogielicy odznacza się dość stromymi stokami, szczególnie od  północy i zachodu. Najłatwiejsze podejście wiedzie od wschodu, tj. zielonym szlakiem z Wyrębic / Zalesia lub żółtym z drogi Chyszówki - Słopnice:

Żółty szlak na Mogielicę z drogi Chyszówki-Słopnice

średnia
directions_walk

Żółty szlak na Mogielicę z drogi Chyszówki-Słopnice

max 1164 m min 599 m
straighten 6.0km
timer 2h 59min
north_east 599m
south_east 132m

Widokowe szlaki na Mogielicę - Polana Stumorgowa

Wieża widokowa na Mogielicy od lat czeka na remont, wierzchołek jest zalesiony (niewielkie okienko widokowe na wschód). Po widoki musimy zejść na Polanę Stumorgową.

Przez tę jedną z najbardziej malowniczych beskidzkich polan wiodą dwa szlaki: niebieski ze Szczawy Berkówki oraz żółty, na który możemy wejść albo zielonym z Półrzeczek, albo ze Szczawy Białe.

Na Mogielicę z Półrzeczek

średnia
directions_walk

Na Mogielicę z Półrzeczek

max 1166 m min 575 m
straighten 7.3km
timer 3h 45min
north_east 773m
south_east 187m

Trasa - pętla na Mogielicę

Jeśli tak jak my lubicie schodzić innym szlakiem niż wchodziliście (a jednocześnie wrócić do punktu wejścia na trasę) bogactwo szlaków na Mogielicę daje nam kilka takich możliwości.

1. Przełęcz E. Rydza Śmigłego - Mogielica - Słopnice

Najkrótsza i najłatwiejsza pętla na Mogielicę. Łączy opisane wyżej szlaki: zielony >>> i żółty >>>. Duży parking na przełęczy, widokowa trasa (po drodze Polana Wysnikówka), łagodne zjecie ze szczytu wschodnimi stokami:

Trasa: Przełęcz E. Rydza-Śmigłego – Słopnice Królewskie | mapa-turystyczna.pl

2. Jurków - Mogielica - Półrzeczki

Trasa łączy dwa opisane wyżej szlaki: niebieski z Jurkowa >>> oraz zielony z Półrzeczek >>> Po drodze mamy widokową Polanę Stumorgową, po zejściu Półrzeczek wracamy do Jurkowa spokojną wiejską drogą (20-30 min).

Trasa: Jurków – Półrzeczki | mapa-turystyczna.pl

3. Szczawa Białe - Mogielica - Szczawa Berkówka

Widokowa pętla wiodąca przez Polanę Stumorgową. Początek i koniec szlaków znajdują się przy przystankach autobusowych, brak wyznaczonych parkingów, a droga 968 dość ruchliwa...

Trasa z: Białe | mapa-turystyczna.pl

Autor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2022-11-25
Wczytuję komentarze ...
cancel