Z Jurkowa na Mogielicę - niebieski szlak
w pobliżu: Mszana DolnaDługość | 6.0km |
---|---|
Czas | 3h 13min |
Wzniesienia | 691m |
Zejścia | 128m |
Profil wysokości:
beach_access Trasa w cieniu
directions_car Trasa opisana i dostosowana dla osób z samochodem
directions_bus Możliwy dojazd busem lub autobusem
Niebieski szlak na Mogielicę z Jurkowa to jedna z najpopularniejszych dróg na najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego. Nie jest najkrótsza, ani najłatwiejsza (pod koniec czekają na nas bardzo strome, wąskie i kamieniste podejścia), za to w Jurkowie najłatwiej o miejsce parkingowe, zaplecze gastronomiczne (restauracje, kraczmy i sklepy) oraz noclegi.
Początek niebieskiego szlaku na Mogielicę
Szlak rozpoczyna się w centrum miejscowości Jurków, obok kościoła. Do dyspozycji mamy spory gminny ogólnodostępny i bezpłatny parking. Poza tym miejsca parkingowe są przy kościele oraz przy cmentarzu (na północ od kościoła). Możemy tu też dotrzeć autobusem (przystanek PKS przy kościele).
Pierwszy odcinek wędrówki to szeroka wiejska droga przez łąki.
Po drodze warto się zatrzymać i zaglądnąć na widoki, które zostawimy "za plecami":
Wkrótce szlak zaprowadzi nas do lasu. Warto zwrócić uwagę na towarzyszące nam kapliczki ze stacjami drogi krzyżowej, które pomagają nam "mierzyć odległość" i odpowiadać na pytanie "a daleko jeszcze?" (ostatnia XIV stacja oczywiście na szczycie).
Szlak na Mogielicę - widokowa łąka na Cyrli
Dłuższy postój warto zaplanować na widokowej polanie Cyrla. Uwaga - pierwsza polanka, z drewnianą chatą i młodymi bukami to jeszcze nie ta! Warto przejść jeszcze kawałeczek przez las i dojść do rozległej polany z widokami na wschód i zachód.
Za chwilę przetniemy szeroką trasę narciarską...
...i zaczniemy dość trudne strome podejście:
Najtrudniejsze będzie ostatnie kilkadziesiąt metrów: stromo, wąsko, kamieniście - dla małych nóżek będzie to nie lada wyzwanie (zarówno do wejścia jak i zejścia!).
Zbójnicki Stół pod Mogielicą
Tuż pod szczytem, przy dołączeniu do zielonego szlaku z Chyszówek, warto zatrzymać się przy ciekawej skale, zwanej Zbójnicki Stół. Zgodnie z legendą to tu lokalni zbójcy dzielili się zrabowanymi łupami. Podobno na stokach Mogielicy, w tajemniczych grotach i jaskiniach ukrywali też swoje skarby.
Szczyt Mogielicy 1170 m n.p.m. - wieża widokowa
Po trudnej wspinaczce czeka na nas zalesiony szczyt i nowiuteńka wieża widokowa. Jest też możliwość przybicia pamiątkowej pieczątki (skrzynka na tablicy z nazwą szczytu).
Z tarasu widokowego roztaczają się przepiękne panoramy na 4 strony świata:
Po odwiedzeniu wieży warto podejść kilkanaście metrów dalej do małej widokowej polanki z papieskim krzyżem - stąd też zobaczymy Tatry!
Polana Stumorgowa pod Mogielicą
Po najpiękniejsze widoki możemy zejść dalej niebieskim szlakiem na Polanę Stumorgową.
Tu czeka nas wielka odkryta przestrzeń i szeroka panorama!
Powrót ze szczytu
Do punktu wejścia na szlak możemy wrócić tą samą drogą, niebieskim szlakiem (ok 1,5 godz., pamiętajmy o konieczności stromego zejścia...). Chcąc wrócić niebieskim szlakiem, a ominąć najbardziej strome zejście spod szczytu (i nie wracać na szczyt z Polany Stumorgowej) możemy prosto z polany skierować się na nieoznaczoną leśną drogę - to ta, która odbija od żółtego szlaku na przeciwko odejścia czerwonej ścieżki edukacyjnej. Szeroką leśną drogą wkrótce dojdziemy do niebieskiego szlaku. To obejście szczytu jest zaznaczone na mapie.
Możemy też zatoczyć pętlę tj. z Polany Stumorgowej pójść żółtym szlakiem na Krzysztonów, zejść zielonym do Półrzeczek i wrócić ok. 2 km asfaltową drogą do Jurkowa. Zejście z Mogielicy do Półrzeczek + przejście do Jurkowa to łącznie ok 2,5 godz.
średnia
Na Mogielicę z Półrzeczek
Inne szalki na Mogielicę
Mogielica: trasy, szlaki i pętle
Mogielica to najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego, zaliczany do Korony Gór Polski (1170 m n.p.m.). Na górującym nad okolicą charakterystycznym i dość stromym wierzchołku stoi nowa wieża widokowa. Z przepięknych widoków słynie też znajdująca się tuż pod szczytem Polana Stumorgowa. ...
Data dodania: 2022-05-02
Data aktualizacji: 2023-05-09
Wiecej w regionie: Beskidy
o łącznej długości 711 km
