Szlaki na Ciecień

Ciecień to niezbyt wysoki szczyt Beskidu Wyspowego, mierzy zaledwie 830 m n.p.m. Na tle okolicy wyróżnia go południkowy grzbiet masywu: wszystkie pasma układają się na linii wschód-zachód, a Ciecień na przekór: północ - południe! Tuż poniżej zalesionego szczytu czeka piękna widokowa polana, dostrzeżemy stąd nawet Babią Górę.

Spis Treści
Wielkie Pole - polanka widokowa pod szczytem Cietnia
Wielkie Pole - polanka widokowa pod szczytem Cietnia

Czy wiecie, że kiedyś takich polanek było tu o wiele więcej, a niezalesiony szczyt nazywano nawet "Łysą Górą" lub "Gołą Górą"? Jeszcze wcześniej, w średniowieczu tę górę nazywano "Czeczen".

Ciecień, 830 m n.p.m. - szczyt w Beskidzie Wyspowym

Pod względem swojej wysokości Ciecień ustępuje wprawdzie swoim bliższym i dalszym sąsiadom (Lubomir i Lubogoszcz przekraczają 900 m, a Śnieżnica i Ćwilin to już ponad 1000 m n.p.m.). Za to Ciecień ma swoje inne plusy! 

Ciecień, 830 m n.p.m. - szczyt
Ciecień, 830 m n.p.m. - szczyt

Po pierwsze szybko i sprawnie dojedziemy tu z Krakowa. Z centrum miasta do Wiśniowej mamy mniej niż 40 km (do Wierzbanowej czy Szczyrzyca zaledwie trochę dalej), a jeśli wybierzmy drogę przez Wieliczkę to możemy całkiem ominąć zakopiankę. Być może to właśnie dobry dojazd z Krakowa sprawił, że lasy na grzbiecie Cietnia były ulubionym miejscem polowań króla Władysława Łokietka? 

Bliższa nam historia wspomina stacjonujących tu partyzantów. Przypominają o nich tablice i krzyż na sąsiednim Grodzisku. Dziś szczyt Ciecienia chętnie odwiedzają paralotniarze, którzy na polanie pod szczytem mają swoją bazę startową. Obserwowanie ich lotów to dodatkowa atrakcja dla pieszych wędrowców!

Ciecień - widoki i panorama ze szczytu

Jeśli nie spotkamy ducha króla Władysława, śladów partyzantów ani współczesnych amatorów paralotniarstwa zawsze pozostaje nam podziwianie widoku z polanki pod szczytem. Co zobaczymy z tzw. Wielkiego Pola?

Polana Wielkie Pole otwiera nam okienko na zachód i południowy-zachód. Na pierwszym planie Wierzbanowska Góra (po lewej) oraz Lubomir i Kamiennik (po prawej). Zza Wierzbanowskiej Góry wyłaniają się grzbiety Lubogoszczy i Szczebla, a jeszcze dalej Luboń (poznamy go po wysokim maszcie). Przy dobry pogodzie po środku, na najdalszym planie dojrzycie charakterystyczną majestatyczną sylwetkę Królowej Beskidów: Babiej Góry (za zdjęciu oznaczona żółtą kropką).

Jak dojść na Ciecień?

Na szczyt wiedzie wiele szlaków z okolicy. Niektóre z nich można połączyć w pętlę, czyli wejść jednym, a zejść innym szlakiem w to samo miejsce. Który z nich wybrać?

Wierzbanowa: najkrótszy i najłatwiejszy szlak na Ciecień

Najłatwiejsza i jednoczesne najkrótsza droga na szczyt Cietnia prowadzi z Przełęczy Wierzbanowskiej. Znajduje się tu też przystanek PKS (Wierzbanowa III Skrzyżowanie; na żądanie). Niebieski szlak zaprowadzi nas na szczyt w około 1 godzinę, do pokonania mamy zaledwie 2 km i ok. 300 m różnicy wzniesień.

Minusem tego szlaku jest brak zorganizowanego parkingu oraz brak możliwości zatoczenia wygodnej pętli do tego samego miejsca. Jeśli np. zejdziemy czerwonym szlakiem do Skrzydlnej do Przełęczy Wierzbanowskiej czeka nas 2 km powrotu asfaltową drogą przez Przenoszę.

Niebieski szlak na Ciecień
Niebieski szlak na Ciecień

Pętla z Wiśniowej na Ciecień

Jeśli chcemy przewędrować przez szczyt Cietnia pętlą szlaków dobrym punktem startowym będzie Wiśniowa. Na starcie czeka tu na nas duży, wygodny i bezpłatny parking i bogate zaplecze gastronomiczne (bary, pizzeria, sklepy).

Do wyboru mamy krótszy zielony szlak:

Zielony szlak na Ciecień z Wiśniowej

średnia
directions_walk

Zielony szlak na Ciecień z Wiśniowej

max 816 m min 358 m
straighten 3.1km
timer 1h 57min
north_east 471m
south_east 15m

oraz ciut dłuższy, za to łagodniejszy żółty szlak przez Księżą Górę:

Na Ciecień z Wiśniowej - żółty szlak

średnia
directions_walk

Na Ciecień z Wiśniowej - żółty szlak

max 815 m min 358 m
straighten 4.5km
timer 2h 22min
north_east 497m
south_east 40m

Oba szlaki startują z tego samego miejsca: centrum Wiśniowej, więc łatwo połączyć je w około 3-4 godzinny leśny spacer.

Ciecień - pętla ze Szczyrzyca

Innym dobrym punktem startowym będzie Szczyrzyc - dodatkowo możemy tu odwiedzić zabytkowy klasztor Cystersów (oraz przyklasztorny browar). Do wyboru mamy pętlę przez Księżą Górę, czyli żółty, niebieski i zielony szlak, lub ciut dłuższą wersję: zielonym i czerwonym szlakiem. Obie wersje trasy to ok 10 km, 500 m przewyższeń, czyli ok 3:30 godz. spaceru.

Skrzyżowanie szlaków pod Księżą Górą (niebieski grzbietowy i żółty łączący Szczyrzyc z Wiśniową
Skrzyżowanie szlaków pod Księżą Górą (niebieski grzbietowy i żółty łączący Szczyrzyc z Wiśniową

Niebieski szlak grzbietem Grodzisko - Ciecień

Południkowy grzbiet wyróżnia się wśród górskich pasm przebiegających na linii wschód - zachód. Trasa między charakterystycznym, stromym wierzchołkiem Grodziska na północy przez Cublą Górę i Księżą Górę aż po najwyższy z nich Ciecień na południu to aż 6 km, czyli około 2 godzin łatwego leśnego spaceru. Idąc z południa na północ będziemy mieć "z górki", z północy na południe: pod górkę. 

Zarówno pod Grodziskiem, jak i na Cietniu mamy piękne widokowe okienka, poza tym cały czas las, las, las (co może być bardzo pożądane np. kiedy szukamy zacienionej trasy na upalny leni dzień). Dodatkowo na Grodzisku czeka nas opowieść o średniowiecznym zamku i partyzanckich walkach!

Grodzisko i Ciecień: niebieski szlak z Poznachowic Górnych

średnia
directions_walk

Grodzisko i Ciecień: niebieski szlak z Poznachowic Górnych

max 815 m min 445 m
straighten 6.7km
timer 3h 15min
north_east 631m
south_east 262m
Niebieski szlak Grodzisko - Ciecień. Kapliczka na szlaku.
Niebieski szlak Grodzisko - Ciecień. Kapliczka na szlaku.
Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel