Szlaki na Ciecień
Ciecień to niezbyt wysoki szczyt Beskidu Wyspowego, mierzy zaledwie 830 m n.p.m. Na tle okolicy wyróżnia go południkowy grzbiet masywu: wszystkie pasma układają się na linii wschód - zachód, a Ciecień na przekór: północ - południe! Tuż poniżej zalesionego szczytu czeka piękna widokowa polana, dostrzeżemy stąd nawet Babią Górę.
Czy wiecie, że kiedyś takich polanek było tu o wiele więcej, a niezalesiony szczyt nazywano nawet "Łysą Górą" lub "Gołą Górą"?
Ciecień - szczyt w Beskidzie Wyspowym
Pod względem swojej wysokości Ciecień ustępuje wprawdzie swoim bliższym i dalszym sąsiadom (Lubomir i Lubogoszcz przekraczają 900 m, a Śnieżnica i Ćwilin to już ponad 1000 m n.p.m.). Za to Ciecień ma swoje inne plusy!
Po pierwsze szybko i sprawnie dojedziemy tu z Krakowa. Z centrum miasta do Wiśniowej mamy mniej niż 40 km (do Wierzbanowej czy Szczyrzyca zaledwie trochę dalej), a jeśli wybierzmy drogę przez Wieliczkę to możemy całkiem ominąć zakopiankę. Być może to właśnie to sprawiło, że lasy na grzbiecie Cietnia były ulubionym miejscem polowań króla Władysława Łokietka? W tamtych dawnych czasach szczyt nazywano "Czeczen".
Bliższa nam historia wspomina stacjonujących tu partyzantów. Przypominają o nich tablice i krzyż na sąsiednim Grodzisku. Dziś szczyt Ciecienia chętnie odwiedzają paralotniarze, którzy na polanie pod szczytem mają swoją bazę startową. Obserwowanie ich lotów to dodatkowa atrakcja dla pieszych wędrowców!
Ciecień - widoki i panorama ze szczytu
Jeśli nie spotkamy ducha króla Władysława, śladów partyzantów ani współczesnych amatorów paralotniarstwa zawsze pozostaje nam podziwianie widoku z polanki pod szczytem. Co zobaczymy z tzw. Wielkiego Pola?
Polana Wielkie Pole otwiera nam okienko na zachód. Na pierwszym planie Wierzbanowska Góra (po lewej) oraz Lubomir i Kamiennik (po prawej). Zza Wierzbanowskiej Góry wyłaniają się grzbiety Lubogoszczy i Szczebla, a jeszcze dalej Luboń (poznamy go po wysokim maszcie). Przy dobry pogodzie po środku, najbardziej w tle dojrzycie charakterystyczną majestatyczną sylwetkę Królowej Beskidów: Babiej Góry (za zdjęciu oznaczona żółtą kropką).
Jak dojść na Ciecień?
Na szczyt wiedzie wiele szlaków z okolicy. Niektóre z nich można połączyć w pętlę, czyli wejść jednym, a zejść innym szlakiem w to samo miejsce. Który z nich wybrać?
Wierzbanowa: najkrótszy i najłatwiejszy szlak na Ciecień
Najłatwiejsza i jednoczesne najkrótsza droga na szczyt Cietnia prowadzi z Przełęczy Wierzbanowskiej. Znajduje się tu też przystanek PKS (Wierzbanowa III Skrzyżowanie; na żądanie). Niebieski szlak zaprowadzi nas na szczyt w około 1 godzinę, do pokonania mamy zaledwie 2 km i ok. 300 m różnicy wzniesień.
Minusem tego szlaku jest brak zorganizowanego parkingu oraz brak możliwości zatoczenia wygodnej pętli do tego samego miejsca. Jeśli np. zejdziemy czerwonym szlakiem do Skrzydlnej do Przełęczy Wierzbanowskiej czeka nas 2 km powrotu asfaltową drogą przez Przenoszę.
Pętla z Wiśniowej na Ciecień
Jeśli chcemy przewędrować przez szczyt Cietnia pętlą szlaków dobrym punktem startowym będzie Wiśniowa. Na starcie czeka tu na nas duży, wygodny i bezpłatny parking i bogate zaplecze gastronomiczne (bary, pizzeria, sklepy).
Do wyboru mamy krótszy zielony szlak:
średnia
Zielony szlak na Ciecień z Wiśniowej
oraz ciut dłuższy, za to łagodniejszy żółty szlak przez Księżą Górę:
średnia
Na Ciecień z Wiśniowej - żółty szlak
Oba szlaki startują z tego samego miejsca: centrum Wiśniowej, więc łatwo połączyć je w około 3-4 godzinny leśny spacer.
Ciecień - pętla ze Szczyrzyca
Innym dobrym punktem startowym będzie Szczyrzyc - dodatkowo możemy tu odwiedzić zabytkowy klasztor Cystersów (oraz przyklasztorny browar). Do wyboru mamy pętlę przez Księżą Górę, czyli żółty, niebieski i zielony szlak, lub ciut dłuższą wersję: zielonym i czerwonym szlakiem. Obie wersje trasy to ok 10 km, 500 m przewyższeń, czyli ok 3:30 godz. spaceru.
Grzbiet Ciecień - Grodzisko
Południkowy grzbiet wyróżnia się wśród górskich pasm przebiegających na linii wschód - zachód. Trasa między wyróżniającym się stromym wierzchołkiem Grodziska na północy przez Cublą Górę i Księżą Górę aż po najwyższy z nich Ciecień na południu to aż 6 km, czyli około 2 godzin łatwego leśnego spaceru. Idąc z południa na północ będziemy mieć "z górki", z północy na południe: pod górkę.
Zarówno na Grodzisku, jak i na Ciecieniu mamy piękne widokowe okienka, poza tym cały czas las, las, las (co może być bardzo pożądane np. kiedy szukamy zacienionej trasy na upalny leni dzień). Dodatkowo na Grodzisku czeka nas opowieść o średniowiecznym zamku i partyzanckich walkach!
Tu mapka i przebieg trasy grzbietem Grodzisko - Ciecień ze Szczyrzyca (wprawdzie sprzed kilku lat, ale informacje wciąż aktualne):
średnia
Leśny spacer grzbietem Grodzisko-Ciecień
Data dodania: 2022-10-27
Data aktualizacji: 2022-10-31