Turbacz - wszystkie szlaki, schronisko, atrakcje

Turbacz (1310 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Gorców słynący z jednej z najpiękniejszych panoram Tatr. Szczyt zaliczany jest do Korony Gór Polski oraz Korony Polskich Beskidów. Schronisko PTTK na Turbaczu im. Władysława Orkana stanowi popularną bazę turystyczną oraz węzeł szlaków prowadzących na inne gorczańskie szczyty i ciekawe punkty w Gorczańskim Parku Narodowym. Na Turbacz prowadzi wiele szlaków z okolicznych miejscowości: Nowego Targu, Rabki Zdrój, Koninek, Ochotnicy Górnej, Łopusznej i Obidowej.

- Turbacz - szczyt 1310 m n.p.m
- Schronisko PTTK na Turbaczu im. W. Orkana
- Turbacz - fakty i ciekawostki
- Turbacz - atrakcje w okolicy szczytu
- Szlaki: jak dojść na Turbacz?
- Najpopularniejszy szlak na Turbacz - zielony z Nowego Targu
- Żółty szlak z Nowego Targu na Turbacz
- Na Turbacz kolejką? Szlak przez Obidowiec
- Niebieski szlak z Koninek na Turbacz
- Z Koninek przez Turbaczyk na Turbacz
- Na Turbacz przez 7 widokowych polan
- Na Turbacz bez tłumu?
- Turbacz z Przełęczy Knurowskiej
- Najkrótszy szlak na Turbacz z Obidowej
- Turbacz z Obidowej - pętla
- Mapa szlaków na Turbacz
- Na Turbacz z psem
Turbacz - szczyt 1310 m n.p.m
Na szczycie Turbacza znajduje się charakterystyczny obelisk, kilka ławek... i widok na Tatry!


Szczyt Turbacza nie byłby tak atrakcyjny, gdyby nie znajdujące się w pobliżu schronisko PTTK:
Schronisko PTTK na Turbaczu im. W. Orkana

Schronisko na Turbaczu to jedna z największych baz turystycznych w regionie. Poza dużą ilością miejsc noclegowych oferuje ciepłe posiłki w restauracji na pierwszym piętrze oraz przekąski (słodycze, napoje) w kawiarni na parterze.
Muzeum na Turbaczu
W jednej z sal schroniska znajduje się niewielka ekspozycja muzealna. Zobaczymy tu m.in. modele beskidzkich schronisk i gabloty z ciekawymi pamiątkami i dokumentami dotyczącymi schroniska na Turbaczu i jego historii. Wstęp do sali muzealnej jest bezpłatny.


Widoki z Turbacza
Jednak największą atrakcją są widoki: piękna o każdej porze roku i dnia panorama Tatr:

Drewniane figurki zwierząt przy schronisku na Turbaczu
Dzieciom na pewno spodobają się sympatyczne drewniane rzeźby zwierzaków w góralskich strojach - szukajcie ich wokół schroniska. Czy rozpoznacie wszystkie zwierzęta? Ile uda się Wam ich znaleźć?


Turbacz - fakty i ciekawostki
Wokół szczytu i schroniska znajdziecie kilka ciekawych miejsc - warto poznać ich tajemnice!
Czy Turbacz zasłania Tatrom Kraków?
Patron schroniska, Władysław Orkan, pisząc o okolicy stwierdził, że "Stary Turbacz mści się za swoją małość na wierchach Tatr, zasłaniając im czołem widok na wawelskie grodzisko". Rękopis z opisem szczytu i okolicy znajdziecie na parterze schroniska na Turbaczu:

Co to za mały domek obok schroniska?
Obok schroniska znajdziecie niewielki drewniany budynek. Mieścił się w nim Ośrodek Kultury turystyki Górskiej. Eksponaty zostały przeniesione do schroniska i możecie oglądać je w mini-muzeum na 1 piętrze.
Grób na Turbaczu?
Krzyż obok schroniska to nie prawdziwy grób, a symboliczna mogiła Edwarda Moskały - działacza turystycznego, autora wielu przewodników, map i panoram górskich, inicjatora budowy sieci małych schronisk - "bacówek" (m.in. na sąsiedniej Maciejowej).

Turbacz, Kluczki... czy Niedźwiedź?
Jeszcze około sto lat temu najwyższy szczyt Gorców miejscowi nazywali "Kluczki". Nazwa "Niedźwiedź" pojawiła się na austriackich mapach i była wynikiem pomyłki. Turbaczem nazywano początkowo tylko potok wypływający spod Czoła Turbacza, potem halę pod szczytem, a dopiero na końcu sam szczyt.
Turbacz - atrakcje w okolicy szczytu
Główna atrakcja Turbacza to widoki: panoramy Tatr i Pienin - szczególnie z widokowych polan: z Hali Długiej, tuż pod schroniskiem na zielonym szlaku z Nowego Targu (Hala Wisielakówka), oraz z czerwonego szlaku z Przełęczy Knurowskiej (Hala Zielenica).

Zbocza Turbacza słyną też z wielu rozległych polan - idealnych na dłuższy odpoczynek i piknik!


Kaplice i ołtarze na Turbaczu
W okolicy szczytu Turbacza i schroniska na Turbaczu znajduje się kilka kaplic, w których regularnie oprawiane są msze święte, m.in.: "Szałasowy ołtarz" (papieski) na na Hali Turbacz:

...oraz na Kaplica Matki Boskiej Leśnej Królowej Gorców na Rusnakowej Polanie (przy żółtym szlaku z Nowego Targu - ok 20-30 min. poniżej schroniska:

Szlaki: jak dojść na Turbacz?
Na Turbacz prowadzi wiele dróg i szlaków wszelkich możliwych kolorów: łatwych i trudnych, krótkich i dłuższych. Oto lista wszystkich dróg na Turbacz o długości (w jedną stronę) poniżej 15 km:
- z Nowego Targu: żółty przez Bukowinę Miejską (7,5 km, opis poniżej), zielony przez Bukowinę Waksmundzką (7,6 km, opis poniżej), zielony przez Bukowinę Obidowską (11,5 km, 760 m przewyższenia, 4 godz.) oraz niebieski przez Kolibę na Łapsowej Polanie (12 km, 770 m przewyższenia, 4,5 godz.)
- z Obidowej: przez Stare Wierchy (8 km, opis poniżej) oraz przez Bukowinę Obidowską (9 km,opis poniżej)
- z Koninek: niebieski szlak przez Czoło Turbacza (6 km, opis poniżej), zielony przez Turbaczyk (9,5 km, opis poniżej) oraz przez Tobołów i Obidowiec (6,5 km, opis poniżej)
- z Rabki Zdrój: czerwony szlak przez Maciejową i Stare Wierchy: (15 km, 950 m przewyższenia, 5,5 godz.)
- z okolicy Ochotnicy Górnej: żółty szlak z centrum Ochotnicy Dolnej (15 km, 950 m przewyższenia, 5,5 godz.), ścieżka GPN z Ustrzyka (9 km, 720 m przewyższenia, 3,5 godz.),
- z Przełęczy Knurowskiej czerwony szlak (9 km, opis poniżej)
- z Łopusznej: niebieski szlak (10 km, 760 m przewyższenia, ok. 3:45 godz.)
- z Ostrowska : czarny szlak, (9,5 km, 750 m przewyższenia, ok. 3,5 godz.)
- z Klikuszowej: (13 km, 725 m przewyższenia, 4,5 godz.)
- z Kułakowego Wierchu (stacja paliw przy Zakopiance) - (12 km, 625 m przewyższenia, ok. 4 godz.)
- z Lubomierza-Rzeki: żółty szlak (13 km, opis poniżej)

Najpopularniejszy szlak na Turbacz - zielony z Nowego Targu
Bardzo widokowy (za to mocno nasłoneczniony), w sezonie kilka mini-barów po drodze. Szlak poza Gorczańskim Parkiem Narodowym, dostępny dla turystów z psami:

średnia
Zielony szlak z Nowego Targu na Turbacz

Żółty szlak z Nowego Targu na Turbacz
Przy połączeniu z zielonym tworzy ciekawą pętlę "Nowy Targ - Turbacz - Nowy Targ". Szlak poza Gorczańskim Parkiem Narodowym, dostępny dla turystów z psami:

średnia
Z Nowego Targu na Turbacz: żółty szlak

Na Turbacz kolejką? Szlak przez Obidowiec
Wyciągiem krzesełkowym z Koninek wyjedziemy na Tobołów. Pozostaje spacer grzbietem Obidowca (chociaż trochę schodów i wspinaczki też nas czeka):

średnia
Z Koninek na Turbacz przez Obidowiec

Niebieski szlak z Koninek na Turbacz
Dość długi, za to z trzema widokowymi polanami po drodze. Wraz ze szlakiem przez Obidowiec tworzy pętlę "Koninki - Turbacz - Koninki":

średnia
Niebieski szlak z Koninek na Turbacz

Z Koninek przez Turbaczyk na Turbacz
Szlak dłuższy niż niebieski, ale za to z przepiękną polaną na Turbaczyku po drodze. Możemy go połączyć w pętlę albo z opisanym powyżej szlakiem niebieskim, albo trasą przez Tobołów i Obidowiec.

średnia
Zielony szlak na Turbacz przez Turbaczyk

Na Turbacz przez 7 widokowych polan
Żółty szlak z Lubomierza to długa, wymagająca, ale przepiękna widokowa trasa idealna na całodzienną wycieczkę:

średnia
Żółty szlak przez 7 malowniczych polan na Turbacz

Na Turbacz bez tłumu?
Jeśli nie lubicie dużego ruchu na szlaku wyruszcie na Turbacz z Łopusznej (to również jeden ze szlaków dostępnych dla turystów z psami):

średnia
Niebieski szlak z Łopusznej na Turbacz

Turbacz z Przełęczy Knurowskiej
Mniejszy ruch niż na szlakach z Nowego Targu i Koninek jest też na szlaku czerwonym z Przełęczy Knurowskiej. Wprawdzie najpierw długo idziemy przez las, za to później czeka na nas cała seria widokowych polan: Zielenica, Młyńska i Długa.

średnia
Z Przełęczy Knurowskiej na Turbacz

Najkrótszy szlak na Turbacz z Obidowej
Najszybsza droga na Turbacz prowadzi z Obidowej - ok. 2,5 godz. Szlak poza Gorczańskim Parkiem Narodowym, dostępny dla turystów z psami. My akurat szliśmy tamtędy w zimie:

średnia
Z Obidowej przez Stare Wierchy na Turbacz - zima
Turbacz z Obidowej - pętla
Z Obidowej można też zatoczyć około 5-6 godzinną pętlę na Turbacz. Wejść przez Bukowinę Obidowską i Bukowinę Miejską:

średnia
Turbacz z Obidowej w zimie
...a zejść wspomnianym wyżej szlakiem przez Stare Wierchy. Łącznie to około 17 km, niecałe 700 m przewyższeń, pełno widoków i dwa schroniska po drodze!
Mapa szlaków na Turbacz
Oto mapa szlaków na Turbacz, których dokładne opisy znajdziecie na naszej stronie
A może szliście na Turbacz jeszcze inną trasą? Jesteśmy bardzo ciekawi Waszych doświadczeń! Piszcie na e-mail konkurs.trasadlabobasa@gmail.com!
Na Turbacz z psem

Zarówno szczyt Turbacza, jak i schronisko na Turbacza leżą blisko granicy Gorczańskiego Parku Narodowego, na terenie którego obowiązuje zakaz wprowadzania psów. Jeśli chcecie zabrać na wędrówkę czworonożnego przyjaciela trzeba wybrać szlaki lezące poza granicami parku narodowego, np. szlak z Łopusznej, zielony i żółty z Nowego Targu lub szlaki z Obidowej (opisane powyżej). Odpadają zatem szalki z Koninek, Ochotnicy, Lubomierza czy Przełęczy Knurowskiej.
Data dodania:
Data aktualizacji: