Witamy w Gorcach!

Marzy się Wam rodzinna wycieczka w Gorce?

To wspaniały pomysł! Gorce to pasmo Beskidów leżące na południowy wschód od Rabki Zdrój  i na północny wschód od Nowego Targu. Chętnie podpowiemy Wam kilka tras i atrakcji w Gorczańskim Parku Narodowym i okolicy.

Dlaczego warto wybrać się w Gorce?

Oczywiście, aby pospacerować po górach, zdobywać szczyty i podziwiać przyrodę Gorczańskiego Parku Narodowego!

Zielony szlak na Turbacz
Zielony szlak na Turbacz

Główne atrakcje Gorców

1. Tatrzańskie panoramy

Gorce słyną z przepięknych panoram Tatr (i nie tylko!). Zobaczycie je np. spod schroniska na Turbaczu, z Maciejowej, polany Gorc Troszacki oraz z wież widokowych (np. na Gorcu i na Magurkach). Wycieczka na Gorc >>>

Schronisko na Maciejowej - panorama Tatr ze schroniska
Schronisko na Maciejowej - panorama Tatr ze schroniska

2. Malownicze, widokowe polany

To podobno od nich, powstałych po wypalaniu terenów (gorzeć to płonąć), pochodzi nazwa pasma (inne źródło mówi, że Górce to po prostu niskie góry). W Gorcach znajdziecie przepiękne, widokowe górskie polany - idealne na odpoczynek w trasie, czy dłuższy rodzinny piknik.

Na żółtym szlaku z Lubomierza na Kudłoń czekają na Was aż 3 widokowe polany: Pod Jaworzynką, Podskały i Gorc Troszacki:

Polana Gorc Troszacki - w drodze na szczyt Kudłonia
Polana Gorc Troszacki - w drodze na szczyt Kudłonia

3. Krokusowe łąki

Wiosną gorczańskie polany zamieniają się w krokusowe łąki - wcale nie mniej malownicze niż te tatrzańskie! Wielbicielom krokusów polecamy np. wycieczkę na Stare Wierchy:

Krokusy na Starych Wierchach
Krokusy na Starych Wierchach

4. Schroniska w Gorcach 

To nie tylko największa i najpopularniejsza baza na Turbaczu. Klimatyczne schroniska PTTK znajdziecie też na Maciejowej i Starych Wierchach. To doskonałe miejsce, aby odpocząć, zjeść pyszny obiad: po górskiej wędrówce najzwyklejsza herbata, pierogi, czy drożdżówka nabierają wyjątkowego smaku! ...a może nawet warto zarezerwować nocleg?

Proponujemy wam trasę: pętlę szlaków, na której odwiedzicie dwa schroniska:

Schronisko na Maciejowej

Schronisko na Maciejowej

5. Poręba Wielka - atrakcje

W Porębie Wielkiej znajduje się siedziba Gorczańskiego Parku Narodowego oraz ośrodek edukacyjny GPN z ekspozycją przyrodniczą. Inne atrakcje Poręby Wielkiej to "Orkanówka", czyli muzeum biograficzne Władysława Orkana (żółty szlak z przysiółka Koninki), stacja narciarska Koninki (stoki, nartostrady i całoroczny wyciąg krzesełkowy) oraz obserwatorium astronomiczne na Suchorze.

Gorce - najpiękniejsze szlaki

Kto mierzy wysoko, ten na pewno wybierze się na Turbacz! Opisaliśmy dla Was  szlaki na najwyższy szczyt Gorców

Turbacz - szczyt

Gorce: najłatwiejsze szlaki dla dzieci

Gorce to także łatwe rodzinne trasy, z którymi poradzą sobie nawet samodzielne 2-3 latki! Oto wybrane przez nas najłatwiejsze trasy w Gorcach:

Trasa z Rabki Zdrój do schroniska na Maciejowej

Trasa z Rabki Zdrój do schroniska na Maciejowej

Gorce: z wózkiem w góry

Tak! Mamy też propozycję górskiego spaceru z wózkiem, oczywiście: w Gorcach, a dokładniej Doliną Kamienicy Gorczańskiej:

Gorce - ciekawostki

A może podczas wędrówki po Gorcach wybierzecie się na spotkanie z Kudłońskim Bacą, czyli 16-metrowym ostańcem skalnym znajdującym się poniżej Kudłonia? Szczęśliwcom uda nam się zobaczyć wygrzewającą się na kamieniu salamandrę plamistą, bohaterkę przygód Żubra Pompika w Gorczańskim Parku Narodowym, czyli książeczki pt. Nieśmiała Salamandra

Wyprawy Pompika. Nieśmiała salamandra

Inne książki o górach dla dzieci >>>

PS. nr 1. Uwaga: zakaz wprowadzania psów!

Wprawdzie żubry w książeczce odwiedziły Gorczański Park Narodowy, ale psy nie mogą... Z czworonożnym przyjacielem musicie niestety wybierać szlaki poza granicami parku...

PS. nr 2. A jak już wrócicie z wycieczek i wędrówek po Gorcach koniecznie podzielcie się z nami swoimi doświadczeniami! Możecie pisać i zamieszczać aktualne zdjęcia w komentarzach pod poszczególnymi opisami, lub wysłać nam opis Waszej trasy (lub odwiedzonego ciekawego miejsca) na adres konkurs.trasadlabobasa@gmail.com. Mamy dla Was nagrody!

cancel