Gorce: łatwe szlaki i trasy dla dzieci

Szukacie trasy na rodzinną wycieczkę w góry? Być może to będzie pierwsza górska wędrówka Waszego dziecka? Warto wybrać szlak, który nie będzie zbyt wymagający (żeby dziecka nie zrazić), a jednocześnie na tyle atrakcyjny i widokowy, żeby pozostawić wspaniałe wspomnienia i zachęcić do kolejnych górskich wycieczek.

Teren przy schronisku na Maciejowej
Teren przy schronisku na Maciejowej

Łatwe trasy w górach dla dzieci? Polecamy Gorce!

Gorce to pasmo Beskidów z zalesionymi, łagodnymi zboczami, licznymi malowniczymi polanami (wiosną pełno tu krokusów i zawilców). Gorce to też przepiękne panoramy, w tym na majestatyczny łańcuch Tatr.

Schronisko na Maciejowej - panorama Tatr ze schroniska
Schronisko na Maciejowej - panorama Tatr ze schroniska

Szlaki na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego i okolicy dają możliwość wyboru różnorodnych tras na górskie wędrówki, dostosowanych do naszych możliwości. Znajdziemy tu też łatwe i krótkie szlaki, a nawet takie, na które możemy zabrać wózek dziecięcy.

Gorce: najłatwiejszy szlak w górach

Zdecydowanie najkrótsza górska trasa w Gorcach to szlak na Maciejową z Jasionowa. Do przejścia mamy zaledwie 2 km i niecałe 200 m przewyższenia.Na szczycie czeka na nas Bacówka PTTK na Maciejowej, a w niej pyszne przekąski i drobne pamiątki dla małych wędrowców. Oczywiście są też rozległe widokowe łąki idealne na rodzinny piknik. Przy sprzyjającej pogodzie możemy stąd podziwiać nawet Tatry.

Jasionów - zielony szlak na Maciejową. Szeroka leśna droga

Jasionów - zielony szlak na Maciejową. Szeroka leśna droga

Na Maciejową z Rabki Zdrój

Tylko trochę dłuższy i niewiele trudniejszy jest szlak do Bacówki PTTK na Maciejowej z Rabki-Zdrój. Tu jednak będzie więcej wędrówki po polach i łąkach, niż po lesie:

Trasa z Rabki Zdrój do schroniska na Maciejowej
Trasa z Rabki Zdrój do schroniska na Maciejowej

Gorce: łatwa trasa - pętla z dwoma schroniskami

Po dojściu do schroniska na Maciejowej nie chcecie jeszcze wracać do domu? Proponujemy Wam pętlę szlaków łączącą dwa schroniska: na Maciejowej i na Starych Wierchach. To może być ciekawa całodzienna rodzinna wycieczka z dwoma dłuższymi postojami w schroniskach:

Schronisko PTTK Stare Wierchy
Schronisko PTTK Stare Wierchy

Leśny spacer i malownicza polana z widokami

Ciekawa propozycja na łatwy górski spacer w Gorcach to ścieżka dydaktyczna Dolina Gorcowego Potoku. Wędrujemy głównie po lesie, ale po drodze mamy dwie przepiękne i widokowe polany: słynną Polanę Podskały oraz Polanę Pod Jaworzynką z panoramą Beskidu Wyspowego.

Polana Podskały
Polana Podskały

Najłatwiejsza droga na Turbacz - kolejka z Koninek

Macie ochotę zdobyć najwyższy szczyt Gorców i zobaczyć najsłynniejszą panoramę Tatr spod schroniska na Turbaczu? Polecamy Wam skorzystać z kolejki krzesełkowej z Koninek na Tobołów. Wtedy do przejścia pozostanie nam tylko niecałe 7 km i 450 m przewyższenia. Podejścia pod szczyt Obidowca i Turbacza będą trochę wymagające (= strome), ale to krótkie odcinki. W większości wędrujemy szeroką drogą grzbietem:

Czerwony szlak na Turbacz - spacer grzbietem Obidowca
Czerwony szlak na Turbacz - spacer grzbietem Obidowca

Góry z wózkiem? W Gorcach to możliwe!

Wasze dziecko jest jeszcze za małe, aby samodzielnie przemierzać górskie ścieżki, a Wy chcecie odpocząć od dźwigania nosidła? Proponujemy Wam łatwy spacer Doliną Kamienicy Gorczańskiej. Czeka tu wygodna, szeroka droga i atrakcje: stawy z płazami, "rzeźby" bobrów, mostki, kamieniste plaże nad dziką górską rzeką.

Dolina Kamienicy Gorczańskiej
Dolina Kamienicy Gorczańskiej

Góra Wdżar z wózkiem i małym dzieckiem

Na pograniczu Gorców i Pienin znajduje się niezwykła góra, o równie niecodziennej nazwie: Wdżar. Na jej szczyt możemy się dostać na wiele sposobów: kolejką, lub pieszo szeroką wygodną drogą - wózek na dużych kołach też da radę! Trasa krótka i łatwa, a widoki prawdziwie "górskie"!

Góra Wdżar - podejście
Góra Wdżar - podejście


Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel