Góra Wdżar


max 749 m min 650 m
straighten 2.0km
timer 47min
north_east 116m
south_east 18m
łatwa - trasa dostępna dla każdego, bez trudności terenowych
terrain  Nachylenia terenu
stroller  Trasa na wózek z dużymi kołami
wb_sunny  Trasa w słońcu
restaurant  Restauracja lub bar w pobliżu
sports_basketball  Plac zabaw na trasie

Góra Wdżar to niewielki szczyt o wysokości zaledwie 767 m.n.p.m na pograniczu Gorców i Pienin. Swą wyjątkowość zawdzięcza występującym na niej anomaliom magnetycznym - igła w kompasie zaczyna nam ”wariować” i nie jest w stanie prawidłowo wskazać kierunku. Dlaczego tak się dzieje?

Góra Wdżar - anomalia magnetyczna

Wszystko przez budowę geologiczną tego niezwykłego wzniesienia - znajdują się tu pokłady skały wulkanicznej - andezytu. Były nawet przypuszczenia, że góra jest wygasłym wulkanem, ale nie zostały one potwierdzone naukowo. Nie do końca wiadomo skąd też bierze się ta niezwykła magnetyczna anomalia. Według jednej z teorii skały wulkaniczne “zapamiętały” dawne namagnesowanie Ziemi, w czasie gdy zastygała magma. Inna, że jest to efekt po uderzeniu pioruna.

Góra Wdżar

Jak wejść na Górę Wdżar?

Na zdobycie szczytu góry Wdżar mamy 3 możliwości:

1. Szlak na Górę Wdżar

Najwygodniejsza ze ścieżek szlak od przełęczy Snozka. Znajdziemy tu parking i budkę z oscypkami. Początkowo idziemy niebieskim szlakiem prowadzącym na Lubań, aż do restauracji Koliba z placem zabaw dla dzieci. Przy restauracji odchodzimy od niebieskiego szlaku i wspinamy się szeroką drogą na szczyt Góry Wdżar. Podejście zajmuje nam około 15 minut.

Góra Wdżar - podejście
Góra Wdżar - podejście, w dole Gospoda Koliba
Góra Wdżar - podejście

2. Wąwóz papieski

To jeden z kamieniołomów, z którego prowadzi terenowy szlak na górę Wdżar. Mamy tu strome metalowe schody, a momentami szlak ubezpieczony jest łańcuchami, ale spokojnie -  nie jest szczególnie trudny do przejścia, ale nietypowy i atrakcyjny, powinien spodobać się młodym wędrownikom.

3. Kolejka krzesełkowa

To zdecydowanie najwygodniejsze dostanie się na szczyt. Kolejka kursuje z miejscowości Kluszkowce.

Kolejka krzesełkowa na górę Wdżar

Góra Wdżar - atrakcje

Znajduje się tu park linowy oraz tory rowerowe tzw. Bike Park, ośrodek narciarski, a latem - letni tor saneczkowy. Na szczycie na najmłodszych zdobywców czeka gorczański smok - rzeźba smoka zakutego w kajdany. Można poznać związaną z nim gawędę, choć... zdecydowanie bardziej polecamy po prostu odpoczynek i widoki na Jezioro Czorsztyńskie.

Góra Wdżar - gorczański smok
Góra Wdżar - taras widokowy

PS. Ta trasa została włączona do naszego artykułu "Gorce - łatwe szlaki i trasy dla dzieci". Chcesz poznać pozostałe z nich?

Gorce: łatwe szlaki i trasy dla dzieci

Gorce: łatwe szlaki i trasy dla dzieci

Szukacie trasy na rodzinną wycieczkę w góry? Być może to będzie pierwsza górska wędrówka Waszego dziecka? Warto wybrać s ...

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie: Beskidy


Wczytuję komentarze ...
cancel