Wszystkie szlaki na Trzy Korony

Trzy Korony (982 m. n.p.m.) to nie najwyższy, ale najbardziej rozpoznawalny i najbardziej popularny szczyt Pienin. Tworzą go trzy spiczaste wierzchołki, dzięki którym faktycznie góra przypomina kształtem królewską koronę. Według legendy to korona świętej Kingi, którą rzuciła za siebie uciekając przed Tatarami. Na zboczu Trzech Koron ostały się ruiny Pienińskiego Zamku - warowni, w której faktycznie ukrywała się królewna Kinga podczas najazdu Tatarów. 

Jak dojść na Trzy Korony?

Choć szczyt z dołu wygląda groźnie - zdobycie go nie nastręcza większych trudności technicznych, spokojnie nadaje się nawet dla najmłodszych wędrowników, którzy kondycyjnie radzą sobie z dłuższym wchodzeniem “pod górkę”. 

Trzy Korony - widok z polany przy Czerwonym Klasztorze w Sromowcach Niżnych
Trzy Korony - widok z polany przy Czerwonym Klasztorze w Sromowcach Niżnych

Na Trzy Korony dojść możemy z Krościenka nad Dunajcem, Szczawnicy, Sromowców Niżnych, a nawet z Czorsztyna. Poniżej znajdziecie opisy poszczególnych szlaków oraz ich trudność. 

1. Najłatwiejszy, najkrótszy i najciekawszy szlak na Trzy Korony

Prowadzi ze Sromowców Niżnych przez Wąwóz Szopczański - skalny wąwóz o stromych ścianach:

Wąwóz Sopczański
Wąwóz Sopczański

2. Łatwy szlak na Trzy Korony z Krościenka 

Porównywalnie łatwa trasa na Trzy Korony prowadzi z Krościenka nad Dunajcem przez Przełęcz Szopka: 

Trasa na Trzy Korony
Trasa na Trzy Korony

3. Trudny i pełen emocji - ze Szczawnicy przez Sokolicę

Tak, trasa ze Szczawnicy jest bez wątpienia najtrudniejszym szlakiem na Trzy Korony, ale dla starszaków może stanowić świetną przygodę - przypomina bowiem nieco chodzenie po Tatrach. Szlak jest wyeksponowany, wąska ścieżka momentami przebiega blisko przepaści (są barierki), mamy nieco wdrapywania się na skałki - jest więc widokowo i ciekawie. Nuda nam tu nie grozi, jednak odradzamy go osobom z lękiem wysokości i małymi dziećmi.

Czas: 3h12min; Długość: 7km; Suma podejść: 845m; Suma zejść: 293m.

4. Najdłuższy i najmniej popularny - z Czorsztyna

Najdłuższa i najrzadziej uczęszczana trasa prowadzi z Czorsztyna. Szlak nie jest trudny - raczej dość monotonny bo prowadzi głównie lasem. Pewnie z racji długości jest mało popularny. Najbardziej widokowa część szlaku znajduje się tuż za miejscowością Czorsztyn - to polana Majerz z bacówką i widokiem na tatry i Jezioro Czorsztyńskie.

Odpoczynek na polanie z widokiem na Tatry
Odpoczynek na polanie z widokiem na Tatry - trasa z Czorsztyna na Trzy Korony

5. Przez Zamek Pieniński 

Zamek Pieniński to ruiny w masywie Trzech Koron pozostałe po znajdującej się tutaj dawnej warowni - najwyżej położonej fortyfikacji w Polsce! Ukrywała się w niej w trakcie najazdu Tatarów królewna Kinga. Jeśli planujecie zdobycie Trzech Koron i nie straszne Wam nadłożenie drogi oraz skalne podejścia i wyślizgane stopnie można pokusić się o zwiedzenie ruin zamku.

Zamek Pieniny
Zamek Pieniny

Trzy Korony - szczyt

Na najwyższym z wierzchołków "korony" zwanym Okrąglicą 982 m n.p.m. znajduje się taras widokowy - ze szczytu mamy widok na Tatry, Słowację a w dole wije się srebrzysta wstęga Dunajca. Wejście na taras jest płatne - jest to opłata za wstęp do Pienińskiego Parku Narodowego. 

Trzy Korony - wejście na taras widokowy
Trzy Korony - wejście na taras widokowy

Trzy Korony - taras widokowy
Trzy Korony - taras widokowyAutor:
Data dodania:
Data aktualizacji: 2022-05-17
Wczytuję komentarze ...
cancel