Z Czorsztyna na Trzy Korony

w pobliżu: Czorsztyn
max 939 m min 649 m
straighten 7.6km
timer 2h 55min
north_east 409m
south_east 160m
średnia - trasa dla młodych wędrowników, możliwe strome podejścia
terrain  Nachylenia terenu
beach_access  Trasa w cieniu
warning  Zakaz wprowadzania psów

To najdłuższa, ale też najmniej uczęszczana trasa prowadząca na najpopularniejszy szczyt Pienin - Trzy Korony. Niebieski szlak prowadzi nas głównie gęstym, iglastym lasem. Najbardziej widokowy odcinek mijamy tuż za Czorsztynem - to polana Majerz. Większość szlaku ma niewielkie nachylenie, przebiega wręcz płasko, a wysokość zdobywamy na dwóch stromych podejściach. Paradoksalnie najbardziej stroma część szlaku to odcinek za Czorsztynem i polaną Majerz - widać to na profilu wysokości umieszczonym przy mapie trasy. 

Polana Majerz

To rozległa polana zaraz za miejscowością Czorsztyn z przepięknym widokiem na Tatry i Jezioro Czorsztyńskie. Ta część szlaku jest najbardziej nasłoneczniona. Na polanie znajduje się bacówka, gdzie możemy kupić świeże oscypki i żętycę, czyli owczą serwatkę. Na polanie można spotkać pasące się stado owiec. Witały nas również spokojne, pasterskie psy.

Polana Majerz - Czorsztyn
Bacówka na Polanie Majerz w Czorsztynie

Polana Majerz - Czorsztyn

Po przejściu polany szlak mija ruchliwą ulicę i wchodzi w las. Tu czeka nas właśnie najbardziej strome podejście po szutrowej do kolejnej widokowej, choć już bardziej zarośniętej polany.

Przekraczanie ulicy

Przełęcz Sańba, za Czorsztynem

Odpoczynek na polanie z widokiem na Tatry

Dalsza część szlaku aż pod Przełęcz Szopka pod Trzema Koronami prowadzi gęstym, iglastym lasem i choć mijamy po drodze niewielkie polany to nie są one szczególnie widokowe. Szlak, jak wspomniałam wcześniej, jest rzadziej uczęszczany. Jest więc doskonały na wędrówkę dla osób chcących poczuć bliskość przyrody.

Niebieski szlak z Czorsztyna na Trzy Korony to przede wszystkim długi spacer leśną drogą.

Niebieski Szlak z Czorsztyna na Trzy Korony - ścieżka lasem

Polany na trasie

Przełęcz Szopka i podejście na szczyt

To przełęcz tuż przy samym podejściu na Trzy Korony z widokową polaną na Tatry. Tu krzyżują się szlaki prowadzące na Trzy Korony z Krościenka, Sromowców Niżnych i właśnie z Czorsztyna. Z Przełęczy Szopka prowadzi najłatwiejsze podejście na Trzy Korony. Na samym szczycie Trzech Koron taras widokowy, na który obowiązuje płatny wstęp - jest to opłata za wejście na teren Pienińskiego Parku Narodowego.

Przełęcz Szopka

Przełęcz Szopka - widok na Tatry

Podejście z Przełęczy Szopka na Trzy Korony

Trzy Korony

To najbardziej rozpoznawalny szczyt Pienin, który wyglądem przypomina faktyczną królewską koronę. Na najwyższym z wierzchołków "korony" zwanym Okrąglicą 982 m n.p.m. znajduje się taras widokowy - ze szczytu mamy widok na Tatry, Słowację a w dole wije się srebrzysta wstęga Dunajca. 

Trzy Korony - wejście na taras widokowy

Trzy Korony - taras widokowy

Trzy Korony - taras widokowy

Zamek Pieniński

Jeśli po zdobyciu Trzech Koron mamy jeszcze siłę powrót możemy sobie urozmaicić robiąc pętelkę przez Zamek Pieniński - czekają nas tu strome skalne podejścia.

Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie: Pieniny


Wczytuję komentarze ...
cancel