Polana Majerz - bacówka i punkt widokowy na Jezioro Czorsztyńskiecheck_circle  Na wolnym powietrzu
check_circle  Nachylenia terenu
check_circle  Restauracja lub bar w pobliżu

Zaledwie 5 minut spacerem od miejscowości Czorsztyn (idąc niebieskim szlakiem prowadzącym na Trzy Korony) znajduje się prawdziwa perełka - polana Majerz. To rozległa polana z przepięknym widokiem na jezioro i Tatry. Urokliwa Bacówka znajdująca się na początku polany oferuje w sezonie (od maja do października) przepyszne sery i żyntycę - serwatkę z owczego mleka. Jeżeli się nam poszczęści to natrafimy na wypas owiec i bardzo przyjazne i przepiękne psy pasterskie (Ps. jeden z nich nazywa się Harnaś :)).

Polana Majerz - Czorsztyn
Bacówka na Polanie Majerz w Czorsztynie
Polana Majerz - widok na Tatry, jezioro i zamek z Nidzicy

Bacówka

W znajdującej się na polanie bacówce możemy zakupić sery: oscypki, bundz. Warto też spróbować żętycy - serwatki z owczego mleka. Jest tłusta i bardzo sycąca. dawniej była głównym pożywieniem górali i psów pasterskich. Ciekawie jest zobaczyć, jak robione są serki, choć dym mocno szczypie w oczy. Nad palącym się w chacie ogniskiem, zwanym przez górali watrą, podgrzewana jest serwatka. Ozdobny wzór na serkach powstaje dzięki drewnianej foremce złożonej z dwóch części zwanej od scypania, czyli rozszczepiania dwuczęściowej formy, oscypiorką, stąd też nazwa serków - oscypki. Aktualności i czas otwarcia bacówki znajdziecie na jej profilu na Facebooku Bacówka na Hali Majerz

Polana Majerz - Bacówka
Polana Majerz - Bacówka
Polana Majerz - Bacówka

Wypas owiec

Polana stanowi miejsce wypasu owiec - w miesiącach, kiedy wypasa się owce można spotkać tu sympatyczne psy pasterskie zaganiające owce do zagrody. Wypasane są tu również krowy.

Polana Majerz
Polana Majerz - psy pasterskie

Widoki

Polana to świetne miejsce na leniwe wygrzewanie się na słońcu i przepiękny punkt widokowy. Można tu przyjść np. na zachód słońca. Z polany roztacza się panorama na całe jezioro, zamki w Czorsztynie i Nidzicy, w oddali widać Tatry.

Polana Majerz - zachód słońca
Polana Majerz - zachód słońca

Poranna mgła

Polana znajduje się na szlaku prowadzącym z Czorsztyna na Trzy Korony. Gdy wyszliśmy na szlak wczesnym rankiem cała tonęła we mgle - widok (a w zasadzie jego brak ;) był niesamowity i bardzo klimatyczny.

Polana Majerz - Bacówka

Polana Majerz - Bacówka we mgle

Polana Majerz - mgła
Polana Majerz - mgła
Polana Majerz - mgła
Autor:
Data dodania:

Wiecej w regionie Pieniny


Wczytuję komentarze ...
cancel