Wycieczka w Pieniny z dziećmi
Czeka Was rodzinna wycieczka w Pieniny? Wspaniały wybór! Ten niewielki malowniczy region oferuje mnóstwo atrakcji - i to nie tylko typowo "górskich".
Atrakcje Pienin: góry, woda, historia i zabytki
Zacznijmy tradycyjnie od gór: tak, na pewno słyszeliście o Trzech Koronach i Wąwozie Homole - jeśli nie lubicie tłumów wybierzcie się tam poza sezonem, albo przynajmniej nie w weekend - tak, inni też o nich słyszeli...

Szalki i trasy w Pieninach dla dzieci
Pieniny to jednak nie tylko Trzy Korony! Znajdziecie tu wiele innych ciekawych i widokowych tras, a poza skalistymi szczytami także wiele szlaków odpowiednich na spacer z wózkiem lub wycieczkę rowerową z dziećmi.
Polecamy Wam spacer po Rezerwacie Biała Woda >>> lub trasę pieszo-rowerową "Pienińska Droga" >>> ze Szczawnicy wzdłuż Dunajca do Czerwonego Klasztoru lub potoku Lesnickiego.

Dla miłośników wody: spływ Dunajcem, Jezioro Czorsztyńskie i nie tylko...
Pieniny to także wodne atrakcje: spływ Dunajcem ze Sromowców-Kąty lub Sromowców Niżnych do Szczawnicy lub Krościenka oraz rejsy statkami po jeziorze Czorsztyńskim (przystanie m.in. w Czorsztynie i Niedzicy). Nad Jeziorem Czorsztyńskim znajdziemy też niewielkie piaszczyste i kamieniste plaże i kąpielisko (Niedzica - plaża Zamajerz, Kluszkowce, Czorsztyn), oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego.

Chcecie jeszcze więcej wody? Warto też umówić się na zwiedzanie Elektrowni Wodnej w Niedzicy >>> i zobaczyć jak woda produkuje prąd, czy spróbować wody ze źródeł mineralnych w Szczawnicy.
Pieniny: zabytki i historia - dwa punkty obowiązkowe
Czy wiecie, że dawno temu doliną Dunajca przebiegała granica polsko-węgierska? To wtedy powstały dwie warowne twierdze: Zamek Dunaj w Niedzicy >>> po stronie węgierskiej i Zamek Czorsztyn >>> po stronie polskiej. Dziś oba zamki (w Niedzicy zachowany, w Czorsztynie - ruiny) to punkty obowiązkowe każdej pienińskiej wycieczki!

Po słowackiej stronie Pienin najciekawszym miejscem do odwiedzenia i zwiedzenia jest zabytkowy Czerwony Klasztor >>> (w miejscowości... Czerwony Klasztor, do której można np. przejść kładką pieszą ze Sromowców Niżnych, lub dojść wzdłuż Dunajca ze Szczawnicy).

Ciekawostki o Pieninach
Niewątpliwie Pieniny to jeden z najpiękniejszych a także najbardziej tajemniczy region Polski. Powstanie Pienin pomimo licznych badań nie jest jeszcze do końca poznane i jest jedną z największych zagadek geologicznych na świecie! Czy wiecie, że wędrując po Pieninach można zdobyć szczyty prawdziwych wulkanów? Dlaczego na górze Wdżar kompas nie wie, gdzie jest północ? I dlaczego pienińscy flisacy maja na kapeluszach muszelki? Przeczytajcie koniecznie ciekawostki o Pieninach >>>

Pienińskie legendy
Rodzinne wędrówki po Pieninach możecie urozmaicić opowiadając najmłodszym pienińskie legendy: jak powstał Przełom Dunajca? Gdzie ukryto skarb Inków, a gdzie skarby Janosika? Gdzie mieszkał latający mnich? Te i inne legendy poznacie w zakładce O REGIONIE >>>
Pieniny - informacje praktyczne:
Zakaz wprowadzania psów na teren Pienińskiego Parku Narodowego - z czworonożnym przyjacielem możecie spacerować tylko poza granicami parku narodowego... lub po jego słowackiej stronie.
Pamiętajcie o paszporcie lub dowodzie osobistym - wędrując pienińskimi szlakami czasami przekraczamy granicę (np. idąc ze Szczawnicy do Lesnickiego Potoku lub Czerwonego Klasztoru).
Książki o Pieninach dla dzieci
Czy wiecie, że Żubr Pompik z Puszczy Białowieskiej wybrał się kiedyś w Pieniny? O jego przygodach przeczytacie w książeczce Cenna Gąsienica. Polecamy też wierszowaną opowieść Kogutek Ziutek w Pieninach i prawdziwą encyklopedię wiedzy: Pieniny dla rodziny.
PS. więcej książek o górach dla dzieci
PS. A jak już wrócicie z wycieczek i wędrówek po Pieninach koniecznie podzielcie się z nami swoimi doświadczeniami! Możecie pisać i zamieszczać aktualne zdjęcia w komentarzach pod poszczególnymi opisami, lub wysłać nam opis Waszej trasy (lub odwiedzonego ciekawego miejsca) na adres konkurs.trasadlabobasa@gmail.com. Mamy dla Was nagrody!