Żubr Pompik w Pieninach

„Myśleliście, że żubry żyją tylko w nieprzebytych puszczach? Otóż nie! Te ciekawskie zwierzęta często opuszczają leśne gęstwiny, by poznawać świat” – takimi słowami zaczyna się każda z książeczek z serii „Żubr Pompik. Wyprawy”.

Podobnie jak w innych częściach cyklu przyroda ‒ w tym wypadku Pieniński Park Narodowy ‒ staje się tłem dla przygód sympatycznej żubrzej rodziny: żubra Pompika, jego siostry Polinki i rodziców Porady i Pomruka.Tym razem żubry dotarły w Pieniny, na którymi królują majestatyczne szczyty Trzech Koron. Podczas górskiej wędrówki uważni bohaterowie zwrócą uwagę też nie tylko na to co ponad ich głowami, ale i to co pod stopami (a właściwie racicami): na niepozorne roślinki rozchodnika, maleńką górską ryjówkę i jeszcze mniejszą gąsienicę niepylaka apollo, spotkają też rzadkiego węża: gniewosza plamistego i zadziornego ptaka: pomurnika.A czego jeszcze nauczą się małe żuberki, a razem z nimi mali czytelnicy? Przez całą pienińską wyprawę bohaterowie zastanawiają się, dlaczego gospodarze parku (gniewosz i ryjówka) zakazują im zjadać rozchodnik i deptać gąsienice. Zagadkę wyjaśni pomurnik: otóż czasami okazuje się, że to co małe i niepozorne jest bardziej godne uwagi niż wielkie skały. Z tytułowej "cennej gąsienicy", która żywi się właśnie rozchodnikiem, wyrośnie zagrożony wyginięciem motyl niepylak apollo.W środku jak zwykle: wkładka z ciekawostkami, tym razem garść ciekawostek o niepylaku apollo.


Żubr Pompik. Wyprawy. Cenna gąsienica;
Tekst i ilustracje: Tomasz Samojlik;
Wydawnictwo Media Rodzina

Więcej o serii „Żubr Pompik. Wyprawy” przeczytacie w artykule:
PRZYRODA i PRZYGODA. Parki narodowe dla przedszkolaków.

PS. Czy poznaliście może na takim tle sportretowaliśmy WYPRAWY ŻUBRA POMPIKA? Tak, to wydana pod naszym patronatem MAPA POLSKI DLA DZIECI, a dokładniej jedna z jej kart edukacyjnych. Możecie na niej sami rozpoznać, zaznaczyć i podpisać m.in. Pieniński Park Narodowy. Jesteście gotowi na takie wyzwanie? Więcej o mapie możecie przeczytać w naszej recenzji: Zabawa z geografią. Mapa Polski dla dzieci .W artykule W POLSKĘ BEZ PLECAKA znajdziecie więcej książek i gier, dzięki którym lepiej poznacie różne polskie miasta i regiony. Zajrzyjcie koniecznie!


Autor:
Data dodania:
Wczytuję komentarze ...
cancel